Конституцията се пипа, защото обществото има нужда от промяна. Няма закон, дори основен, който да може да реши всички обществени промени.
Това каза пред БНР историкът и изследовател на българския парламентаризъм проф. Милко Палангурски и подчерта, че няма нищо страшно в това, че се променя Конституцията, "важното е да се запазят основните принципи за правата и свободите на гражданите и да се търсят механизми, които могат да позволят на държавата да функционира нормално".
Всяка промяна на Конституция е историческа, но друг е въпросът колко исторически ще бъдат нейните последици, коментира той и добави:
"Промяната на Конституцията е поредният опит да бъде преодолян остатъкът от сталинистките конституции, които намериха място в конституциите след 1989 г. Тъй като за пореден път се занимаваме със съдебната система и прокуратурата, за да може България да отговори на изискванията на ЕС да има нормална съдебна система, която да гарантира развитието на страната", обясни той.
Той беше категоричен, че в Конституцията е разписана парламентарната процедура за промени:
"Всеки парламент, в който има нежното мнозинство от 160 народни представители, може да променя Конституцията. Така е записано, това е общественият договор, написан от други хора, не са в парламента сега. В това няма нищо драматично".
В предаването "Нещо повече" проф. Милко Палангурски коментира думите на посланичката на Руската федерация Елеонора Митрофанова, която в своя медийна изява твърди, че българите трябва да бъдат благодарни на СССР и Червената армия, защото са спасили България от разпокъсване и "сега Пловдив не е гръцки град, заедно с цяла Южна България":
"Това е стара руска опорка, която произтича от т.нар. Парижка мирна конференция. ... Никой нямаше да допусне разпокъсване на България. Малко хора знаят, че Сталин е Тито и Георги Димитров по-рано да включат България в Югославия, единствено твърдата позиция на делегациите на Англия и САЩ спасява България от поглъщането ѝ от Югославия".".
По думите му руската дипломация винаги е измисляла различни опорки и "чакаме нови".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..