Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избраха Петър Мицин за най-добър плувец

Петър Мицин
Снимка: БТА

Българската федерация плувни спортове определи най-добрите състезатели и треньори за 2023 г. в трите направления - плуване, артистично плуване и скокове във вода.

Световният и европейски шампион за юноши Петър Мицин беше определен за плувец Номер 1 на България за отминаващата година.

Мицин спечели световната титла на 400 м свободен стил  и стана сребърен медалист на 800 м свободен стил на първенството за състезатели до 19 години в Нетаня, Израел.

В същата възрастова група той триумфира в три дисциплини на Европейското първенство в Белград, Сърбия, поставяйки и световен рекорд за юноши на 400 м свободен стил.

Петър Мицин спечели и европейската титла в дисциплината на шампионата за мъже до 23 години в Дъблин, Република Ирландия. 

След него останаха Диана Петкова, Габриела Георгиева, Йосиф Миладинов, Любомир Епитропов, Йордан Янчев, Тонислав Събев, Калоян Левтеров, Калоян Братанов и Даниел Нанков.

Николай Вакареев беше определен за най-добър наставник в плуването за 2023 г.

Управителният съвет на БФПС посочи Ива Ереминова за най-добър състезател по скокове във вода, а Далия Пенкова и Саша Митева бяха избрани за най-добри в артистичното плуване.

При треньорите Георги Чобанов /скокове във вода/ и Галина Георгиева /артистично плуване/ бяха посочени за най-добри през 2023 г.

Състезателите и наставниците ще бъдат наградени по време на церемония в началото на следващата година.


По публикацията работи: Петър Ненов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Барселона - Атлетик Билбао

Барселона се завърна на "Камп Ноу" с категорична победа

Феран Торес вкара два гола, за да украси дългоочакваното завръщане на Барселона на реновирания стадион Камп Ноу, а във въпросната среща беше победен Атлетик (Билбао) с категоричното 4:0 в мач от 13-ия кръг на първенството. С този успех каталонците излязоха на върха в класирането с 31 точки, но и мач повече от Реал (Мадрид), който има също толкова, но пък..

публикувано на 22.11.25 в 20:37
Балкан

Балкан с лесна победа над Шумен, Миньор загуби в Перник

Отборът на Балкан спечели домакинството си срещу тима на Шумен със 102:67 (22:18, 24:8, 24:15, 32:26) в среща от деветия кръг в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Така тимът от Ботевград продължава успешната си серия и със седем победи от осем изиграни мача заема първото място във временното класиране. Шумен допусна осма поредна загуба и остава..

публикувано на 22.11.25 в 20:31
Байерн - Фрайбург

Байерн (М) продължава за громи в Бундеслигата

Шампионът Байерн (Мюнхен) записа домакинска победа с 6:2 над Фрайбург в мач от 11-ия кръг на германското футболно първенство. Байерн е начело във временното класиране с 31 точки след 10 успеха и едно равенство, като има 8 точки аванс пред втория Байер (Леверкузен). Фрайбург е десети в подреждането на германското футболно първенство с 13 точки в актива си...

публикувано на 22.11.25 в 20:26
Владимир Зографски

Владимир Зографски 12-и в Лилехамер

Владимир Зографски завърши на 12-о място в първото състезание от новия сезон в Световната купа по ски скок при мъжете на голямата шанца в Лилехамер (Норвегия). Българинът, който преодоля квалификацията по-рано днес с девети резултат, събра 292.1 точки след скок от 135.0 метра в първия кръг, след който бе 18-и в подреждането и 125.0 метра (144.5 и 147.6..

публикувано на 22.11.25 в 20:19
Пер-Матиас Хьогмо

Новият треньор на Лудогорец: В клуба има интересни играчи

Новият старши треньор на футболния Лудогорец (Разград) - опитният норвежец Пер-Матиас Хьогмо беше представен на медиите в София днес, а на срещата той представи част от опита си, а също така и философията си за играта. Бившият национален селекционер на Норвегия говори за практиката на футбола в страната си, а също така изрази и задоволството си от..

публикувано на 22.11.25 в 20:16
Гергана Топалова

Гергана Топалова отпадна на полуфинал в Бока Ратон

Гергана Топалова отпадна в полуфиналите на турнира по тенис на клей кортове в Бока Ратон (САЩ) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 6 Топалова отстъпи пред петата в схемата Акаша Урхобо с 2:6, 2:6 за 70 минути игра. 18-годишната представителка на домакините, която е бивша номер 282 в световната ранглиста, поведе с 5:1 в първия..

публикувано на 22.11.25 в 20:12
Ливърпул - Нотингам

Ливърпул с нова загуба в Англия

Шампионът на Англия по футбол Ливърпул претърпя ново поражение в първенството, след като в 12-ия кръг на собствен терен отстъпи на Нотингам с 0:3. Шестото поражение през сезона ги остави на 11-о място в класирането и те изостават с 8 точки от временния лидер Арсенал, който освен всичко има и мач по-малко. Голове на Мурийо, Николо Савона и Морган Гибс-Уайт..

публикувано на 22.11.25 в 20:09