Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Предимствата на застраховките за пътуване в чужбина

Защо да се застраховам при пътуване в чужбина? Може би сте си задавали този въпрос преди да потеглите на някое дългоочаквано пътуване извън страната. Макар и да не искаме да допускаме, че лоши неща могат да се случат, докато сме на път, е хубаво да бъдем подготвени и да имаме някакъв начин да понижим риска в тези ситуации, както можем. Въпреки че застраховките за пътуване в чужбина няма да предотвратят нежеланите събития, определено могат да смекчат финансовите последствия от тях. В тази статия ще Ви разкажем повече за предимствата на застраховките за пътуване в чужбина.

Какво представлява застраховката за пътуване в чужбина

На първо място, какво представлява застраховката за пътуване в чужбина? Това е застраховка, която Ви осигурява спешна и навременна медицинска грижа, в случай че претърпите злополука, докато сте извън страната. Застраховката може да включва и допълнителни защити за конкретни спортове и дейности или за изгубени или откраднати вещи и лични принадлежности.

Какво покрива застраховката?

Застраховката най-често се отнася до злополуки и проявление на акутни заболявание в чужбина. Под злополуки се разбира леки телесни наранявания, счупвания, разтежения и други. Състоянията могат и да са по-тежки, но общото между тях е, че са породени от непредвидени обстоятелства. Под акутни заболявания се разбира внезапни усложнения като например апандецит, грип, бъбречна криза и др. Допълнително, застраховката често включва и спешна стоматологична помощ, ако се сблъскате с такъв проблем. На последно място, в застрахователните пакети влиза и репатрирането - прибиране до България при сериозен инцидент, който Ви пречи да продължите пътуването си, или смърт. Във всеки случай, тази застраховка Ви осигурява спешна медицинска помощ. Редно е да се уточни, че има и редица други защити, които можете да опознаете в предложенията на застрахователя си.

В какви случаи може да използвате застраховката за пътуване в чужбина?

Да речем, че планирате да отидете на ски, и сте известили застрахователя си за това. Той може да Ви препоръча да си купите допълнение към основната си застраховка, за да може да Ви защити, ако претърпите злополука, докато карате. С течение на обстоятелствата наранявате крака си. Обаждате се на номера на “Асистънс” (център за асистенция, гарантиран от Вашия застраховател; въпросният център предоставя постоянна телефонна линия, на която можете да се обадите във всеки един момент) за помощ. Агентът от центъра за подкрепа Ви свързва с най-близкия медицински корпус или медицинско отделение за помощ. Ако се намирате на писта, не е учудващо и лекарски екип да Ви достигне с хеликоптер и да Ви отнесе така.

Това е само един пример за ситуация, в която застраховката за пътуване в чужбина може да Ви помогне. Никога не можете да предвидите напълно обстоятелствата и да се предпазите от всичко. Да имате застраховка на лице може да Ви осигури достъп до най-бързата и добра медицинска помощ и да Ви спести големи финансови разходи по лечение.

Как варират цените на застраховките за пътуване?

Що се отнася до цената, тя е доста изгодна спрямо облекченията, които потенциално може да Ви донесе. Някои застраховки могат да струват по-малко от лев на ден на човек, но и да покрият до 2000 лева в разходи. Вие преценявате на каква сума ще се застраховате и какво финансово покритие искате, а застрахователят Ви определя цената. Много застрахователни фирми разполагат с готови пакети за застраховки при пътуване в чужбина и можете да се възползвате директно от тях. Има разлика в цените на единично застраховане (само за Вас) и семейно застраховане (за Вас и Вашето семейство). 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20