Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Георгиев с решаващ принос за успех на Колорадо в НХЛ

Колорадо Аваланч победи с 6:4 Отава
Снимка: БТА

Вратарят с български корени Александър Георгиев спаси 41 удара от 45 и имаше важна роля в успеха на тима си Колорадо Аваланч с 6:4 над Отава в първенството на Националната хокейна лига (НХЛ) на САЩ и Канада. Нейтън Маккинън вкара пък четири гола за успеха на тима от Денвър, за да увеличи серията си от резултатни мачове на 17.

Другите два гола бяха на сметката на Мико Рантанен. Маккинън беше точен при 5:4 на празна врата в последните секунди на срещата. Кайл Макар, който се върна след четири мача пауза след травма, се отличи с две асистенции.
Но успехът на Колорадо дойде в последните осем минути, когато те буквално убиха противника си с три гола все при числено превъзходство. До тогава резултатът беше 3:2 в полза на гостите от Канада, за които точни бяха Джейкъб Бърнард-Докър, Ридли Грейг, Дрейк Бадърсън и Джош Норис.
Въпреки добрата игра днес, тимът от Канада претърпя шеста поредна загуба. Те уволниха през този период треньора си Ди Джей Смит, но и при временния наставник Жак Мартен нещата не изглеждат подобрени.
"Руската ракета" Александър Овечкин вкара първия си гол от 15 мача насам, но това стана 53 секунди преди да изтече продължението при успеха на Вашингтон с 3:2 над Калъмбъс.
Това е 828-и гол на Овечкин в кариерата и той дойде при числено превъзходство, останал в добра позиция срещу вратаря Елвис Мерзликинс. За него това е гол номер 26 в продължения, увеличавайки актива си в НХЛ на 125-и победни попадения. Това го оставя на 2-о място във вечната ранглиста на Лигата след Яромир Ягър, който има 135.
Антъни Манта вкара другите два гола за столичани в редовното време, а вратарят им Чарли Линдгред спаси 34 изстрела. Коул Зилингър и Егор Чейнаков бяха точни за Калъмбъс.
Никълъс Пол вкара победния гол за Тампа Бей за 5:4 над Лас Вегас - 2-и в Тихоокеанската дивизия, 1:13 минути преди края. Освен това даде и две асистенции. А лидерът на тима и водач в ранглистата на НХЛ по точни Никита Кучеров също помогна с гол плюс два паса. Брейдън Пойнт остана с да гола и пас, а Алекс Баре-Бюле вкара една шайба. Вратарят им Андрей Василевски спаси 30 изстрела.
Защитаващият титлата си тим на Лас Вегас отвърна с два гола на Джонатан Марчесо, Иван Барбашев и Пол Котър също бяха точни по един път.
Питсбърг Пингуинс се справи с 2:1 след изпълнение на дузпи над Каролина. Сидни Кросби за пореден път доказа високата си класа, вкарвайки в редовното време и това е негов 19-и гол през първенството. След това и при дузпите успя да преодолее вратаря Пьотър Кочетков. За Каролина, на 5-о място в Столичната дивизия, отвърна с гол на Теуво Теравайнен, който е негов 12-и.
Бъфало Сейбърс постигна най-убедителната победа за деня - 9:3 над Торонто. Джеф Скинър вкара два пъти за Сабите, подаде и асистенция. Тейдж Томпсън се отличи с гол и два паса, а капитанът Кайл Окпосо добави два.
Расмус Далин, Уен ПАаър, Джордан Грийнуей и Джак Куин бяха автори на другите два гола. А феновете започнаха да пеят "Fire Donnie" в чест на треньора Дон Гранато, който се опитва да промени положението на тима. Бъфало е на предпоследната 7-а позиция в Атлантическата дивизия с 31 точки.
Едмънтън се справи с Ню Джърси с 6:3, но все още е на 6-о място в Тихоокеанската дивизия. Миналогодишният голмайстор на Лигата Конър Макдейвид вкара един гол, а в рамките на 69 във вратата на домакините от Нюарк паднаха още два, дело на Леон Драйсайтъл и Адам Ерне.

Първенство на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ), резултати:

Бъфало - Торонто    9:3

Кълъмбъс - Вашингтон    2:3 след продължение

Флорида - Сейнт Луис    1:4

филаделфия - Нашвил 2:4

Питсбърг - Калорина 2:1 след дузпи

Тампа Бей - Лас Вегас   5:4

Ню Джърси - Едмънтън    3:6

Далас - Ванкувър    4:3 след продължение

Минесота - Монраел  4:3 след продължение

Колорадо - Отава    6:4 

Анахайм - Калгари   0:3

Сан Хосе - Аризона  2:5

Лидери в отделните дивизии

Източна конференция

Атлантическа дивизия: Бостън 44 точки, Торонто 38, Флорида 38

Столична дивизия: Ню Йорк Рейнджърс 45, Филаделфия 39, Ню Йорк Айлъндърс 39

Западна конференция

Централна дивизия: Далас 42, Колорадо 42, Уинипег 41 

Тихоокеанска дивизия: Ванкувър 47, Лас Вегас 47, Лос Анджелис 40


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Раян Аит-Нури

Манчестър Сити даде 45 млн. евро за алжирски защитник от Уувърхемптън

Раян Аит-Нури се присъедини към футболния Манчестър Сити с договор за пет години, след като завърши трансфера си на стойност около 45 милиона евро от Уулвърхемптън, съобщава агенция Ройтерс. 24-годишният алжирски защитник имаше само още една година по контракт с "вълците".  Аит-Нури се присъедини към Уулвс през 2020 под наем от Анже, а на..

публикувано на 10.06.25 в 07:36
Белгия - Уелс

Белгия с драматичен успех над Уелс

Футболистите на Белгия постигнаха драматична победа над състава на Уелс с 4:3 в среща от 10-а група на световните квалификации в зона "Европа". Домакините си осигуриха комфортен аванс от 3:0, след което позволиха на гостите на изравнят - 3:3. Победното попадение за "Червените дяволи" бе дело на Кевин де Бройне, точно преди да бъде заменен.  Белгийците..

публикувано на 10.06.25 в 07:31
Северна Македония

Северна Македония продължава без загуба в световните квалификации

Александър Трайковски се разписа след половин час игра и Република Северна Македония надви с 1:0 Казахстан като гост, за да оглави класирането в Група J на световните квалификации по футбол. Македонците са с осем точки и една повече от Уелс, който гостува на Белгия тази вечер.  Гостите започнаха добре в Казахстан и пропуснаха няколко положения, но..

публикувано на 09.06.25 в 19:50
Илиан Илиев

Илиан Илиев: Не са ми поставили ултиматум

Селекционерът на националния отбор на България Илиан Илиев направи изказване преди мача с Гърция, който е вторият пореден с приятелски характер. Илиев призна класата на съперника, но вярва, че селекцията ни ще подходи отговорно към дуела в Крит. Треньорът ни подчерта, че никой не му е поставял никакви ултиматуми в последните дни каквито информации се..

публикувано на 09.06.25 в 19:11
Весела Лечева

МОК ще контактува единствено с новото ръководство на БОК, съобщи Весела Лечева

Международният олимпийски комитет (МОК) ще работи и контактува занапред единствено с новото ръководство на Българския олимпийски комитет (БОК), избрано на Общото събрание на 19-ти март. Това коментира пред медиите днес Весела Лечева, която миналата седмица бе в Лозана. „По време на посещението ми в Лозана имах работни срещи на най-високо ниво с МОК и..

публикувано на 09.06.25 в 18:35
Асен Чандъров

Левски се раздели с Чандъров, Арда взе Карагарен

ПФК Левски се раздели с Асен Чандъров. Договорът между клуба и футболиста бе прекратен по взаимно съгласие, съобщиха от лагера на "сините". През сезон 2024/2025 полузащитникът игра под наем в Септември. Асен Чандъров се присъедини към Левски в началото на 2023 година, като записа 52 мача и 2 гола със синята фланелка. "Ръководството,..

публикувано на 09.06.25 в 17:53
Весела Димитрова

Весела Димитрова: В състава ще има размествания

Старши треньорът на ансамбъла Весела Димитрова обяви, че ще направи размествания в състава след неуспешното представяне на Европейското първенство по художествена гимнастика в Талин (Естония). София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Сузан Пуладиан, Даная Атанасова и Виктория Георгиева допуснаха доста груби грешки и в двете си композиции,..

публикувано на 09.06.25 в 16:07