Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емилия Друмева: Подходът в измененията създава опасения за стабилността на конституционната уредба

| Интервю
Проф. Емилия Друмева
Снимка: БГНЕС

В шестата поправка на Конституцията се създава впечатление за огъваемост на конституционната уредба.

Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, съветник по правните въпроси на президента Румен Радев.

По думите ѝ създаването на два съвета - Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет - заслужава вниманието на Конституционния съд, защото се изменя институция, каквато е досегашният ВСС, която засяга взаимодействието между институциите, а с това и формата на държавно управление.

Според проф. Друмева в приетите промени в Конституцията има неясноти в частта за служебното правителство:

"Не е ясно дали президентът има инициативата да покани всеки един от възможните бъдещи служебни премиери. Как ще протече цялата процедура? Кой ще подреди министрите? Казва се по предложение на министър-председателя, но той е евентуален, хипотетичен премиер, т.е. едно широко пространство за договорки. И последното изречение предвижда, че може със закон да се въведат ограничения в правомощията на служебното правителство. Но може и да не се въведат. Създава се впечатление за огъваемост на конституционната уредба. Тя не е стабилна, а е огъваема!".

Проф. Емилия Друмева подчерта, че при органите (регулаторите - б.р.), които се избират от Народното събрание, се предвижда избор с 2/3 мнозинство от всички депутати, като е уточнено, че това е в случай, че е е предвидено това в закон, но може и да не е предвидено:

"Ето отново пример за една нестабилна конституционна уредба. ... И още един пример - до един месец преди приключване на мандата на действащия парламент трябва да бъдат произведени избори за ново Народно събрание. Да, обаче новите изменения не посочват кога да се произведат тези избори, което е един симптом, който може да създаде сериозна нестабилност. ... Този подход създава опасения, които засягат стабилността на конституционната уредба и засягат върховенството на Конституцията, защото тя е закон, който е в основата на всички правни актове в държавата и затова трябва да има абсолютна стабилност и яснота на нормите".

Интервюто на Илия Вълков с проф. Емилия Друмева в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40 на сто.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50 на..

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19