Вярва, че чрез раждането на Спасителя много неща си идват на мястото.
"Целият живот на Христос и Христовото Възкресение са упование за вярващия човек, че животът му не свършва с физическия свят и физическата кончина на тялото. Душата му продължава нататък. И човек трябва да се погрижи именно за нея, защото тя е във вечността", сигурен е той.
Бог може да ни се яви материално и телесно в много форми, но на Коледа ни се явява в образа на дете: "Това е така, за да го възприемем и ние, хората, като един от нас", продължава протодяконът.
"Защото ако се беше появил като възрастен човек, нямаше да има тази чисто човешка близост между Иисус, за когото Мария и Йосиф полагат грижи. По този начин ни се дава и примерът на Светото семейство, така че и ние да полагаме грижи за нашите деца."
Децата са по-склонни да повярват в чудото, отколкото възрастните, убеден е протодякон Любомир. Казва за себе си, че най-силно е усетил Божието присъствие преди много години в светилището във Фатима, Португалия.
"Просто усетих как камъкът, който е на площада, е приел надеждата на хората и се почувствах все едно съм си вкъщи – уютно, както когато си премръзнал и се прибереш, нещо започва да те стопля. Там човек вижда силата на надеждата. Хората отиват с някакви болежки и проблеми, за да измолят Божията милост чрез Богородица. Има една пътека, където поклонниците вървят на колена, за да стигнат до мястото, където се е явила Богородица. И ти виждаш как тези хора го правят с вяра."
Любомир Братоев е ръкоположен за дякон в Берлин от дядо Симеон, тогавашния митрополит за Западна и Средна Европа. Протодяконът все още си спомня думите на епископа върху типика (църковно-богослужебна книга), който получава при посвещението в дяконски чин. Това са думи на Свети апостол Павел, който проповядва: "Буквата убива, но духът животвори."
Протодяконът от малък познава вярата, независимо че политическият режим, в който израства, я забранява. Освен нея обича и недолюбваната по онова време рок музика, която слуша по радио "Свободна Европа". Така това, което научава най-добре, е, че каквото се прави вкъщи, не е добре да се разпространява навън, "защото семейството ми е такова, че винаги е било леко под наблюдение".Като малък на празници Любомир не посещавал църква. С либерализацията на режима обаче, в горните класове на гимназията често посещава ротондата "Св. Георги" в София, за да запали свещ и да поседи малко в храма. След това с бодра крачка се отправя към кино "Витоша" заедно със съучениците си. А всички всъщност са… избягали от час.
"Нещо от вътре си ме караше да се посветя на Бог" – така протодяконът обяснява влечението си към вярата.
Още за него, за смешните моменти в поклонническите му пътувания като екскурзовод и някои чужди традиции, които привнася в семейството – чуйте от интервюто в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС, Pixabay, личен архив на Любомир Братоев
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..