Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умните деца на България: Мечтайте, дерзайте и не се карайте със семейството, за да преживеете празниците

| Интервю
Снимка: Pixabay.com

Коледната ваканция за учениците е особено добро време за книгите извън задължителната учебна литература.

"Последната книга, която прочетох, беше детективска. Много ми харесват особено детективските, защото там има загадки, съкровища, факти, отвличания…, има и екшън в някои от тях. Тя е на норвежки автор – последната му книга. Подарена ми е за рождения ден", разказва в предаването "Любими празнични истории" 9-годишният Виктор Попов от София


Виктор посвещава голяма част от уикендите си на четенето, прави го и през учебно време. В началото на 2023-а получи наградата за млад "Читател на годината" на Столичната библиотека, защото само за година успя да заеме и прочете 120 книги.

Неговият връстник, 10-годишният Кристиян Панов от Мездра, чете "Приключенията на Сърцатко"


Признава, че книгата "не е много коледна". "В нея се разказва за един тийнейджър, който не обича да ходи нито на училище, нито на футбол. Само обича да стои на телефона. Но баща му му взима едно куче, за да се грижи поне малко за него, и го е записал на футбол."

Тази година Кристиян бе награден от полицаите в родния си град, защото върна намерен портфейл с пари. Оказа се, че е на възрастна жена.

В навечерието на Рождество Христово Криси си спомня любима коледна история от миналата година. След като се прибрал от семейна вечеря на Бъдни вечер у негови близки, намерил всички мечтани от него подаръци под елхата. Оказало се, че Добрият старец се е промъкнал през комина на къщата, за да изпълни желанието от писмото му.

Миналата Коледа Вики получил пътуване като подарък от родителите си. Вече е посетил каталунската столица Барселона, където се впечатлява най-силно от ексцентричните сгради, построени от Гауди. Катедралата "Саграда Фамилия" (в превод "Светото семейство") му се сторила "много, много странна"; "тя е едно гигантско, гигантско помещение - църква. Има едни супер тесни стълбички и се качваш и тук-там има някакви издадени балкончета и мостчета, където се снимаш, и зад теб е цяла Барселона. И още не е завършена. Ту слагат статуи. Има много мрамор. Много е цветно!"

Кристиян пък е силно впечатлен от пътуванията си до Смолян и до Сандански, където е "много красиво и има много забележителности."

За Коледа двете момчета пожелават на слушателите и читателите на "Хоризонт": "Да не се карат със семейството си и да преживеят хубаво празниците" (Виктор) и "Мечтайте, дерзайте и бъдете благословени в коледната нощ и новогодишните празници" (Кристиян).

Цялото интервю с Криси и Вики и защо е много възможно да станат журналисти чуйте в звуковия файл.

Снимки: Pixabay.com, личен архив на Кристиян Панов и Лора Търколева

По публикацията работиха: Виктория Петрова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10