Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелските военновъздушни са атакували над 100 цели на "Хамас" в южната част на Ивицата Газа

Снимка: Алами/Ройтерс

Израелските военновъздушни сили съобщиха, че през изтеклото денонощие са атакували над 100 цели на "Хамас" в южната част на ивицата Газа. Нанесени са удари както срещу военни обекти на групировката, така и срещу тунели и шахти, през които се придвижват нейните бойци. От палестинския Червен полумесец съобщиха за няколко ранени при обстрел срещу централата на организацията в град Хан Юнис, в чиято сграда се приютяват вътрешно разселени заради войната хора.

Контролираните от "Хамас" здравни власти в анклава твърдят, че от началото на военната операция са загинали близо 21 хиляди души. Само през последното денонощие са загинали 240.

А в статия за "Уол Стрийт Джърнъл", публикувана късно снощи, израелският лидер Бенямин Нетаняху посочи условията, при които би прекратил войната.

""Хамас" трябва да бъде унищожен, Газа трябва да бъде демилитаризирана и палестинското общество трябва да бъде дерадикализирано", казва Бенямин Нетаняху.

По думите му това са трите предпоставки за мир между Израел и неговите палестински съседи в Газа.

След като сраженията приключат, "в обозримо бъдеще Израел ще трябва да запази първостепенната отговорност за сигурността над Газа" и да изгради "временна зона за сигурност по периметъра" на територията, подчерта Нетаняху.

По-рано той е посетил израелските войски в Газа, след което според съобщенията е казал на среща на консервативната си партия Ликуд, че "няма да спрем...засилваме боевете през следващите дни".

"Глобалната загриженост нарасна и международните призиви за прекратяване на огъня се умножиха, но Нетаняху обеща да запази курса", се казва в статията на "Уолстрийт Джърнъл".

По данни на ООН около милион и 900 хил. жители на Газа са били разселени заради военните действия. Много от тях бягат на юг и се живеят в убежища или импровизирани палатки сред зимния студ, дори когато боевете приближават все повече към тях.

Поредният опит за намиране на мирно решение приключи без резултат.

"Хамас" и съюзниците им "Ислямски джихад" отхвърлиха предложението на Египет за двуседмично прекратяване на огъня в Ивицата Газа, с потенциал за постоянно примирие, ако Хамас се съгласи позволи палестинско преходно експертно правителство да поеме контрола над Газа, да освободи всички израелски заложници в замяна на освобождаването на определен брой палестински затворници.

Египет уверява, че членове на "Хамас" няма да бъдат преследвани или съдени, но ислямистката групировка е отхвърлила всички отстъпки, освен освобождаването на заложници, които са над 100, според Ройтерс.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху също отхвърли възможността правителството му да спре боевете с ислямистите.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между 25 и 35 л/кв. м са падналите валежи в Монтанско за 24 часа

Между 25 и 35 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана през последното денонощие. Във Вършец са измерени най-големи количества. 35 литра на квадратен метър дъжд са отчетени на територията на Вършец за последното денонощие, съобщиха от Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана. Това е най-голямото количество измерено за..

публикувано на 08.10.25 в 11:52
Росен Желязков

Желязков към министрите: Наследените проблеми вече не могат да бъдат оправдание

Премиерът Росен Желязков изказа съболезнования от свое и от името на правителството на близките на жертвите наводненията по южното Черноморие. В началото на правителственото заседание той напомни на министрите, че запазването на стабилността в страната е от изключително важно, както и ги призова да не се подават на колективни и личностни..

публикувано на 08.10.25 в 11:29
Снимката е илюстративна.

Близо 120 л/кв. м дъжд са паднали в Русе за денонощие

Близо 120 литра на квадратен дъжд са паднали в Русе за последното денонощие. В областта е обявен червен код, а в града има много наводнени улици, закъсали автомобили, паднали дървета и клони. Въпреки предупрежденията на метеоролозите, Русе се оказа неподготвен за продължителния дъжд, който от вчера вали и прогнозата е да спре утре...

публикувано на 08.10.25 в 11:24
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 8 октомври 2025 г.

Фон дер Лайен: Стената срещу дронове не е само за източните граници на ЕС

Стената срещу дронове, която ЕС ще изгради, трябва да има по-широко значение от предпазването от безпилотните летателни апарати, подчерта председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург. Това стана по време на дебат, посветен на европейския отговор на нарушаващите въздушното пространство на ЕС руски..

публикувано на 08.10.25 в 11:17
Ивелин Михайлов

"Величие": Търгуваме суверенитета си заради болните амбиции на един човек да е премиер

В декларация от парламентарната трибуна председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов заяви, че статията в "Уолстрийт Джърнъл" е разкрила как функционира престъпното управление у нас и е изложила България в международен план. Преди дни американската медия публикува материал, в който се твърди, че на среща с Доналд Тръмп-младши през април..

публикувано на 08.10.25 в 11:12
Делян Пеевски

Пеевски: Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова

"Статията на "Уолстрийт джърнъл" е поръчкова. Искам Радев на терен, ще бъда против да не си направи партия". Това каза пред журналисти лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски. Той коментира публикацията на американското издание, според която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е обсъждал темата "Магнитски" с Доналд Тръмп – младши. "Питайте..

публикувано на 08.10.25 в 10:55

Борисов за срещата с Тръмп - младши: Частни срещи с деца на мои приятели

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред журналисти срещата си с Доналд Тръмп - младши, предизвикала широк медиен отзвук у нас: "Частни срещи с деца на мои приятели, на един неформален обяд, в който и от който не произлиза нищо, освен да споделяме кой какво е преживял през времето, когато не сме се виждали с баща му, арести незаконни, извличане от..

публикувано на 08.10.25 в 10:53