Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чефо и Цветомир Николов за непроведените разговори в обществото

| Интервю

Те общуват с младите хора. Намират нестандартни форми. И разказаха за това в традиционна медия, каквато е БНР.

Влогърът Стефан Попов-Чефо и Цветомир Николов от неправителствената организация "България на младите".

Младите хора се вълнуват от темите за сглобката в управлението, за демонтажа на Паметника на съветската армия, за промените в Конституцията, но "никой не мисли, че от тези разговори ще произлезе нещо, което е тъжната страна на нещата", каза Цветомир и подчерта, че има много непроведени разговори в обществото и затова непрекъснато се завръщат като теми:

"Откакто се помня, дебатът за ПСА се води поне веднъж годишно. Знаем аргументите и на едната, и на другата страна. Същото важи и за Конституцията, и за "сглобката", а и за много други теми. Постоянно вади едни и същи теми и водим разговори. Говорим си, но не се слушаме. ... Така е и в образованието - всички искат реформи, но реформи не виждаме. Това е един безкраен парадокс, в който общественият разговор безкрайно се лута".

БГНЕС

За миналото не трябва да се караме, а да имаме консенсус, смята Чефо, според когото този консенсус ще се постигне, "когато огромни маси от обществото пожелаят възстановяване на историческата истина":

"И сегашните ученици получават едни пропагандни послания от своите учебни материали. Има точни исторически факти и не можем да казваме на черното, че е бяло".

Влогърът посочи, че много млади хора са "подвластни на популистки послания в интернет и на внушения от хора, които имат аудитория в социалните мрежи, несъответстващи на истината". 

Двамата изтъкнаха, че критическото мислене често отсъства и потребителите не проверяват информацията, която им се предоставя, а това е основно умение, което всеки трябва да развие, за да не става жертва на фалшиви новини и внушения.

На изкуствения интелект да гледаме като на възможност, а не като на застрашаващо ни с нещо предизвикателство, каза още те.  

Интервюто на Диана Янкулова със Стефан Попов-Чефо и Цветомир Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Намалява заетостта при младите и необразованите

Заетостта намалява при младите и необразованите – това сочи анализ на Института за пазарна икономика, базиран на данните от наблюдението на работната сила на Националния статистически институт за второто тримесечие на годината. Един от основните изводи на икономистите е, че има тенденцията за изместване на заетостта към сфери, които изискват..

публикувано на 24.08.25 в 09:42

La Notte della Taranta - най-големият фолклорен фестивал в Италия

Тази нощ в италианското селище Мелпиняно – област Пулия се проведе традиционния концерт La Notte della Taranta – Нощта на Таранта, посветен на местната музика и танца пицика . Събитието е много популярно и се излъчва директно от обществената телевизия РАИ. La Notte della Taranta със своята привлекателност от музика и танци е най-очакваното..

публикувано на 24.08.25 в 09:18

Промени в движението в София поради ремонт на трмвайни релси

Ремонт на трамвайния релсов път при кръстовището на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви“ и ул. „Граф Игнатиев“ в София ще започне от 25 август. Създадена е временна организация на движението в рамките на една седмица, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Ремонтът е изключително належащ и неотложен, посочиха от общинската администрация и..

публикувано на 24.08.25 в 08:56
Протести в Белград, 15 август 2025 г.

Очаква се президентът на Сърбия да обяви намаляване на лихвите по кредитите

В Сърбия очакват президентът Александър Вучич да обяви икономически мерки, сред които намаляване на лихвите по потребителските кредити.  Междувременно снощи граждани продължиха с протестите срещу управлението на страната.  Демонстрациите започнаха след срутването на покрив на реновирана жп гара в Нови Сад през ноември миналата година, при което загинаха..

публикувано на 24.08.25 в 08:49
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун

Лидерът на Северна Корея обеща да ускори ядреното въоръжаване на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е наблюдавал изстрелване на нови противовъздушни ракети, с което е била изпитана тяхната боеспособност, съобщи севернокорейската държавна информационна агенция, цитирана от "Ройтерс". Посочва се, че новите противовъздушни оръжейни системи са показали "бърза реакция" към въздушни цели като атакуващи дронове и крилати..

публикувано на 24.08.25 в 08:45

С историческа възстановка в Ловеч честват 148 години от освобождението на града

Вещи на Апостола на свободата ще бъдат показани днес в Националния военноисторически музей като част от образователната програма "Васил Левски и неговата тайна организация". Посетителите ще могат да видят какви шифри, псевдоними и тайни места са използвали Дякона и доверените му хора.  Доброволци от националното дружество "Традиция" и сдружението "Васил..

публикувано на 24.08.25 в 08:11

Мирно шествие в Кочани с обвинения към управляващите

В Северна Македовия - родители на децата, загинали при пожара в Кочани, излязоха на поредно мирно шествие с обвинения срещу управляващите.  Над 50 са жертвите на пожара в РСМ "Корумпираната държава ни отне децата" пишеше на плакатите, носени от близки и приятели на младите хора, които загинаха в дискотека "Пулс". Пожарът на 16 март отне живота на..

публикувано на 24.08.25 в 08:03