Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива"

Мария Шаркова: "Българската Коледа" е каталог на държавната немощ

Благотворителната инициатива осигурява основни медицински услуги и базова апаратура, подчерта специалистът по медицинско право

| Интервю
Снимка: mariasharkova.com

Защо инициативата "Българската Коледа" продължава вече толкова години без прекъсване и какви слабости на здравната система компенсира благотворителността?

"В този нестихващ процес виждам каталог на държавната немощ", заяви пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.

Ако се проследи в годините какво точно се осигурява, ще видите списък от жизненоважна апаратура и медицински услуги – списък на това, което държавата в лицето на Здравната каса и Министерството на здравеопазването с години не могат да осигурят на децата.

Не говорим за високотехнологични и скъпи услуги, а за основни такива, без които децата не могат да живеят, както и за базова апаратура и лекарства, подчерта Шаркова в предаването "Преди всички".

Според нея е налице "безсилие на институциите" и това е "абсурдно като конструкция".

Вместо да се поощряват политики, които гарантират основни медицински услуги, президентската институция е ангажирана с това да осигурява средства и поставя родителите ежегодно в унизителната ситуация да кандидатстват за средства, коментира Мария Шаркова.

На този етап хората, които разчитат на помощта от "Българската Коледа", нямат алтернатива, защото други отговорни хора не изпълняват своите правомощия и на нас ни остава възможността единствено да дарим, изтъкна специалистът по медицинско право.

По думите ѝ, "това е изключително тъжно", защото дарителството замества отдавна съществуващи дефицити в здравната система.

Мария Шаркова даде пример с медицинските храни и как след натиск от НПО е започнало осигуряването им за нуждаещите се.

Ако изграждането на националната детска болница се служи с благотворителност, то тя би била паметник на държавната немощ, наред с "Българската Коледа", изтъкна тя.

Дарителството и доброволчеството са изключително важни и трябва да бъдат подкрепяни от институциите, но не като заместващи, обобщи Шаркова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Бакърджиева: Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството

Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството.   Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...

публикувано на 17.11.25 в 12:25
Ангел Кунчев

Доц. Ангел Кунчев за оплакванията от "Кроношпан": Недопустимо е да не се обърне внимание!

Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ.  Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева.  РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..

публикувано на 17.11.25 в 10:49

Образователна игра помага на децата в света на емоциите

В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата.  Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..

публикувано на 17.11.25 в 10:13

Обмен на левове в евро в пощите - срещу документ за самоличност

При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва проверка за валидността им. Това пояснява пред БНР Александър Кирилов, който отговаря за сигурността в "Български пощи". " Анонимни ползватели на услугата няма да има . Всички наши клиенти..

публикувано на 17.11.25 в 06:55

Ниско налягане, негодна за пиене... Проблеми с водата в Сливен

Дейностите по така наречения "Воден цикъл", по който в Сливен се изграждат довеждащи водопроводи и подмяна на водопреносната система, продължават да оставят цели квартали без вода за повече от 24 часа. Последният случай бе от почивните дни миналата седмица, когато над 24 часа домакинствата във високата зона на града бяха без вода или достигаше вода,..

публикувано на 14.11.25 в 08:45

Безплатни лекарства за деца - хубава мярка, но не особено работеща

5 лекарствени продукта за деца до 7-годишна възраст се отпускат безплатно към момента по лекарско предписание . Това са антибиотици, свързани с инфекции в горните и долните дихателни пътища, отит, както и инфекции на кожата и меките тъкани. Това стана възможно от юли тази година, след като депутатите приеха в бюджета на Здравната каса да се..

публикувано на 13.11.25 в 11:21

Защо бизнесът протестира срещу новите изисквания за стоките с висок фискален риск?

14 браншови организации от хранително-вкусовата и питейната индустрия изпратиха до Министерски съвет, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и ресорните парламентарни комисии становище , в което категорично настояват Параграф 16 от преходните и заключителни разпоредби да отпадне от проекта на Закона за държавния бюджет за 2026..

публикувано на 13.11.25 в 10:16