Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лабораторията на "Капитан Андреево" ще заработи през януари

Снимка: БГНЕС

Държавната лаборатория за изследване на пестициди на граничния пункт "Капитан Андреево“ ще заработи в началото на следващата година, уверяват от Министерството на земеделието. След като беше отстранена частната лаборатория, която имаше над 10-годишен монопол върху контрола на вносните плодове и зеленчуци, всички проби все още са превозвани и изследвани в София. 

Към момента проби за целта на официалния фитосанитарен контрол на граничния пункт не могат да бъдат изследвани, тъй като частната лаборатория, която извършваше тази дейност там, е с прекратен договор от страна на държавата след дълги спорове между двете страни. 

Пробите, които вземат инспекторите на Агенцията по храните на граничния пурнкт, се превозват до държавна лаборатория в София, което забавя процеса. Въпреки това, от Агроведомството са категорични, че в последните месеци капацитетът на лабораторията в София е увеличен и сега там могат да бъдат изследвани 80 проби за денонощие при 50 възможни преди.

Увеличен е и броят на проверяваните камиони - до 500 за едно денонощие. В отговор на въпрос на "Хоризонт" за вероятността след съдебни решения, частната "Евролаб" да се върне на границата, министър Вътев беше лаконичен: 

""Евролаб" не се връща на "Капитан Андреево". На "Капитан Андреево" застава държавата"".

За целта депутатите дори приеха изменение на законодателството, според което на граничните пунктове в страната частни оператори няма да имат право да изграждат лаборатории за нуждите на официалния контрол. Подобни изследвания ще може да прави само държавата.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Христанов: Да се търси не десен, а антикорупционен кандидат за президент!

" България отдавна не ръзсъждава по направлението "ляво-дясно" . В момента страната ни е арена на една борба – на народа срещу корупцията. Не се търси десен кандидат, а антикорупционен кандидат – доказан, който не е влизал в сглобки, не е правил компромиси, не е изневерил на морала си нито веднъж".  Това заяви пред БНР Иван Христанов, бивш зам.-..

публикувано на 16.06.25 в 15:45
Президентът на КНСБ Пламен Димитров (в средата)

КНСБ започва ежемесечно наблюдение на цените на 20 основни стоки

До влизането на страната в еврозоната КНСБ започва ежемесечно наблюдение на цените на 20 основни стоки от така наречената малка потребителска кошница. Наблюдението е в изпълнение на подписания преди седмица между синдиката и правителството Меморандум за сътрудничество във връзка с въвеждането на еврото и недопускане на необосновано повишаване..

публикувано на 16.06.25 в 15:44
Филип Гунев

Филип Гунев: Случаят "Явор" можеше да бъде предотвратен от медиците на място

Ако вместо да се опитват да арестуват Явор, полицаите се бяха опитали да го задържат, за да бъде приложен медикаментът, изходът можеше да бъде съвсем друг , защото при свръхдоза кокаин се получава или инфаркт, или инсулт.   Това мнение изказа пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи. "И при двата случая сборичкването..

публикувано на 16.06.25 в 15:21
Сателитно изображение показва разрушена сграда на Военновъздушните сили на Иранския корпус на гвардейците на революцията (IRGC) след израелски въздушни удари в Техеран, Иран, на 14 юни 2025 г.

Израел обяви, че е установил контрол на небето над Техеран

Израел е нанесъл нови удари срещу Иран, след като израелската армия обяви, че е установила пълен контрол над небето на Техеран. По последни данни от петък насам ирански ракети са убили най-малко 24 души в Израел, само за последното деноноще жертвите са 11. Иранските власти съобщават за над 200 убити.  Иранските медии съобщават за нова израелска атака в..

публикувано на 16.06.25 в 15:16

Пожар в Природния парк "Рилски манастир"

Пожар гори в местността Коджа Карийца в Природния парк "Рилски манастир". Огънят гори на 2000 метра надморска височина и до момента пламъците са обхванали 5 декара тревна растителност и единични смърчови дървета, съобщават от Агенцията по горите.  На място за потушаването на огнената стихия се борят служители от РС ПБЗН гр. Рила, представители на ДПП..

публикувано на 16.06.25 в 15:04

Отново режим на водата в кюстендилското с.Катрище

Режим на водата е обявен отново в кюстендилското с.Катрище, каза за БНР кметският наместник на селото Васил Василев. Години наред лятото Катрище бедства за вода, не се оказа сполучливо решение прокарването на допълнително водохващане с 1,2 км нов водопровод от каптажа над съседното с. Горна Гращица, финансираон от Общината. Водоизточниците в..

публикувано на 16.06.25 в 14:57

Двустранната търговия със стоки между ЕС и Канада се е увеличила със 71% от 2016 г.

Двустранната търговия със стоки между ЕС и Канада се е увеличила със 71 на сто – от 72,2 милиарда евро през 2016 г. на 123 милиарда евро през 2023 г. според публикувано днес проучване за Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада, известно като СЕТА. Други преки ползи от временното прилагане на СЕТА са повишение с..

публикувано на 16.06.25 в 14:22