От началото на идната година Националната агенция за приходите въвежда нови критерии за определяне на дружествата като големи или средни данъкоплатци и осигурители. До момента фирмите бяха определяни като "големи данъкоплатци и осигурители" при внесени над 3 милиона лева в бюджета, като последната актуализация на списъка с тези дружества е направена през 2017 година.
Според новите критерии дружествата трябва да са платили през 2022 година над 3 и половина милиона лева данъци и осигуровки след приспадане на възстановените през годината суми, или нетните приходи от продажби да са повече от 300 милиона лева. Посочените суми не трябва да са от еднократни сделки или разпореждане с имущество.
След Нова година в обхвата на териториална дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители" влизат близо 1350 дружества. Сред тях са БНБ и банкови институции, застрахователи и презастрахователи, пенсионно и здравноосигурителни дружества и др. Фирмите, които отговарят на изискванията, ще бъдат вписани служебно в регистъра.
От 1 януари НАП създава и нова териториална дирекция "Средни данъкоплатци и осигурители" с национален обхват. Пререгистрацията на фирмите в новата дирекция, както и включването на нови дружества, които отговарят на условията, ще става служебно. За да бъдат вписани като средни данъкоплатци и осигурители, е необходимо дружествата да са платили през 2022 година над милион и половина лева данъци и осигуровки след приспадане на възстановените през годината суми или нетните им приходи от продажби да са повече от 15 милиона лева.
Над 3300 дружества средни данъкоплатци и осигурители ще получат писма от приходната агенция с информация за промяната.
31-годишна българска туристка е починала, докато е практикувала кайтсърфинг край бреговете на гръцкия остров Родос, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". Според публикацията жената, която е използвала собствена екипировка край плажа Кремасти, е изгубила съзнание и е паднала във водата при неизяснени обстоятелства. Очевидци на инцидента..
Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще представи планове за инвестиране на милиарди паундове в цяла Великобритания, признавайки предварително, че „твърде много хора все още не са усетили ползите от работата на правителството досега”. В изявление в Камарата на общините финансовият министър, представяйки прегледа на разходите, ще обещае да..
Втора поредна нощ на сериозни безредици избухнаха в северноирландския град Балимина. Полицията отново беше замеряна с коктейли “Молотов”, камъни и фойерверки. Тълпи се събраха в района на улицата, където и в понеделник вечерта избухнаха безредиците, наречени от властите „расово мотивирани нападения от омраза“. Полицията е използвала палки и..
Правителството предостави на Столична община за стопанисване горски автомобилни пътища за период от 10 години. 19 са имотите, които водят до местностите "Алеко“ и "Златните мостове“, включително разклонения към туристически зони и хижи. Терените са в границите на Природен парк "Витоша" и на територията на "Държавно горско стопанство София“ и на..
С влекачите "Алкор" и "Алиот" на Български морски флот е изтеглен затъналият на входа на централното пристанище в Бургас товарен кораб. Близо едно денонощие продължи операцията по преместването на плавателния съд, който затъна в плитчина до входния канал на пристанището. Корабът, плаващ под либерийски флаг, който е натоварен със земеделска..
Общинските съветници в Бобошево гласуваха 8 хил. лева за закупуване на автомобил за полицейския участък в града. Автомобилът вече е закупен, явно втора употреба, със съответното монтиране и вече се използва от нарядите. Новозакупеният автомобил ще улесни работата на полицейските патрули на територията на общината - особено в по-малките..
С шествие във Враца беше открито 35-ото издание на Фестивала на малките театрални форми. Постановки с награди "Аскеер" и "Икар" и международна програма с представления от шест държави са част от театралния форум, който ще продължи до началото на следващата седмица. Девет камерни постановки на театри от София, Пловдив и Русе са избрани за..
"Полезно е и ни харесва. Намерихме нещо, което би ни било приятно да произвеждаме. Знаем, че го правим хубаво и качествено. Нямаме никакви притеснения..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на..
Преди големите жеги в любимия на плевенчани парк "Кайлъка" възстановиха кът за отдих с помощта на Областната администрация и на дарители...