"В последните 2 години в България, донякъде заради това, че правихме избори през 3 месеца, буквално през 3 месеца един или друг политик започваше да обсъжда как трябва да бъдат "наказани" хората на високи доходи, трябва да се вдигат данъците, трябвало да се изземва повече и т.н. Това поставя България като една изключително непредвидима дестинация за правене на бизнес. Всеки бизнес, когато си планира инвестициите, планира за няколко години напред. Но как да планираш, когато не знаеш в една държава каква ще е политиката й относно данъците", обясни той в интервю за предаването "РадиоТочка".
Според него от финансовото министерство са се опитали да принизят спора за максималния осигурителен доход. Проблемът е, че ние компрометираме един имидж на България, който е бил добър в последните 25 години - на държава, която е предвидима със своята данъчна политика, подчерта Димитров и декларира, че ще продължават да отстояват тази своя позиция.
Инфлацията и застоя на икономиката предполага точно обратната политика, смята той. И предупреди, че кризата няма да ни заобиколи:
"Каквото се случва в Западна Европа и в САЩ, се случва и в България 9 или 12 месеца по-късно. При положение, че знаем, че идват нелесни времена, да планираш още допълнителни разходи за бизнеса и да повишиш един от данъците е изключително недалновидна политика".
По думите му миналата година софтуерната индустрия на България е пораснала с близо 25%, по-миналата година – с още 25%. Започнахме 2023 г. да вървим с 20-процентен ръст до средата на годината, отбеляза Доброслав Димитров и добави, че след този период има почти изцяло застой. В момента прогнозите са за ръст от около 10%.
"Ако това се случва на нас, не виждам как нещо хубаво се случва на другите отрасли", изказа мнението си той. Според него всичко това се усеща по начина, по който фирмите планират. Той даде пример с това, че от началото на годината фирмите масово са спрели да наемат младши специалисти. Освен това, в началото на лятото са започнали "тихи вълни" на съкращения в някои от западните компании.
"Каквото се случва при нас, ще рефлектира и в останалите индустрии, просто ще отнеме няколко месеца повече", категоричен бе Доброслав Димитров.
Той отбеляза и въвеждането на минималния глобален данък от 15% за големите компании. Така ефективно сме с най-високия данък в услугите в ЕС, изтъкна специалистът. Според него така е отнето едно от предимствата, които сме имали като държава.
"Всичко, което беше погрешно в този данък, беше въведено за България. И всичките добри изключения, които другите държави са направили за себе си, не бяха въведени. Въведохме го по възможно най-неправилния начин", смята той. По думите му българската данъчна система е била изключително добра до преди 2 години.
"За да се справим с предизвикателствата на днешното време, ни трябва едно единствено нещо – човешки талант, а той идва през образование, през преквалификация и през привличане на хора отвън. Няма как да привлечем хора отвън, като посланието е "България не е гостоприемна държава за външни инвестиции, за хора отвън, да задържане на младите хора".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..