Висшата избирателна комисия на Турция обявява днес партиите, които могат да участват в местните избори на 31 март. Подготовката за гласуването предизвиква голям интерес, тъй като на миналите избори опозицията спечели в най-големите градове - Истанбул и Анкара.
Графикът предвижда днес избирателната комисия да обяви партиите, които ще могат да участват в изборите, а утре те да уведомят комисията в кои избирателни райони ще издигнат кандидати. Срокът за представяне на списъците с имената им е 20 февруари, а окончателните решения за кандидатите ще бъдат обявени на 3 март.
На 21 март официално стартира предизборната кампания, която ще продължи до 30 март - последния ден преди гражданите да се явят пред урните.
През 2019 г. управляващата Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Тайип Ердоган за първи път от началото на своето управление загуби властта в Истанбул и Анкара, победена беше и в други големи градове. Ердоган превърна в основна задача връщането на Истанбул - града, в който е израснал и управлявал като кмет през 90-години. Сегашният кмет - Екрем Имамоглу спечели убедително с близо 10 процента преднина на миналия вот и вероятно ще се кандидатира отново. През 2022 г. бурни реакции предизвика присъдата срещу него за обида на властта. Самият той каза, "у нас нито един успех не остава ненаказан".
От ПП-ДБ ще изпратят писма до министрите в правителството на Росен Желязков заради твърденията на председателя на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, че има комуникация с всеки един от тях. Целта е българското общество да е наясно с всичко, което се случва, обясни съпредседателят на "Демократична България" Ивайло Мирчев: Борисов: Никой от нас няма..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази неодобрение за последните изявления на председателя на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски , който преди гласуването на вота на недоверие към кабинета се обяви за гарант за пълния му мандат и заяви, че ще прави държава с главно Д: Словесен сблъсък между Делян Пеевски и Асен Василев край Народното събрание Лена..
Гърция и Турция търсят път за намаляване на напрежението между двете страни. Атина има очаквания от срещата на лидерите на двете страни в ООН. В рамките на заседание на организацията президентът на Турция и гръцкият премиер ще направят пореден опит да намалят напрежението между двете страни, съобщават от гръцкото правителство...
Британската служба за външно разузнаване MИ6 стартира свой собствен специализиран портал в “тъмната мрежа” с надеждата да привлече нови шпиони онлайн, по-специално в Русия, съобщи Би Би Си. Платформата за защитени съобщения "Тих куриер" (Silent Courier) има за цел да укрепи националната сигурност, като улесни вербуването на разузнавателната агенция,..
В Плевен се гледа делото за тежката катастрофа край плевенското село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна Попова. Час преди това пред сградата на Съдебната палата се проведе протест, на който гражданите поискаха справедлива присъда. За половин час затвориха и движението в центъра на града. "Това, което ние сме поискали..
Отломки, за които се смята, че са от ракета, използвана за сваляне на дрон, са били открити в източната Люблинска област в Полша, предаде Ройтерс. От полската военна полиция ще извършат подробна проверка на мястото. Миналата седмица Полша заяви, че въздушното ѝ пространство е било нарушено от руски дронове по време на нощните удари в Украйна...
Българската асоциация за електромобилност оспорва и критикува последните законови промени, регламентиращи използването на електрически тротинетки. "Тези промени бяха експресно приети, без никакво обществено обсъждане. Вместо повече пътна безопасност, те внесоха тотален хаос в придвижването с тротинетки ." Това мнение изрази пред БНР..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..