Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в помощ на борбата с трафика на културни ценности

| Репортаж
Снимка: МВР

Обучен и от българи изкуствен интелект ще помага на испанската полиция при разбиването на канали за трафик на културни ценности. По този проект работят специалисти от лабораторията по киберсигурност в "София Тех Парк”.

Ръководителят на лабораторията Георги Шарков обяснява, че проектът е част то сътрудничество с полицията на Испания, Нидерландия, Германия и Италия.  Изследователите се възползват от способността на изкуствения интелект да обработва големи масиви от данни от отворени източници.

"Има много и разпокъсана информация в Интернет – от музеи и частни колекции какви ценности са откраднати. При цялото това движение тези ценности си сменят притежателите. Цялото тяхно движение може да се проследи индиректно. В антикварни магазини се появяват различни неща, онлайн пазари. В България има много такива. Големи онлайн платформи, където частни лица могат да предлагат различни предмети. Има бум на търсене. Основният метод е да свържем играчите с едни линийки - виждали сте ги по филмите: как става на едно голямо табло навързване на хора, предмети, локации, събития. Така се изгражда една мрежа", пояснява Георги Шарков.

Така се идентифицират каналите – артефакти, актьори, комуникации между тях.

Снимка: Добромир Видев

Проектът е в първата си година, уточнява Георги Шарков. Тестовите анализи се правят в сътрудничество и с две от българските платформи за продажба на предмети.  

"Да идентифицираме сходни играчи, идентични играчи с различни псевдоними. По тяхното поведение там може да бъде идентифицирано дали са идентични или имат връзка помежду си. Тук идва на помощ ИИ – от различни източници с частична информация по различни признаци можем да установим сходства, връзки между тях. По такива непълни, неточни или недостатъчно достоверни описания, когато се комбинират, имаме възможност да получим по-достоверни, чрез клъстериране на тези връзки. Такива картини са много очевидни, след като се направи задълбочен анализ на мрежите."

До края на 2024-та година ще има още 3 пилотни случая за правоприлагане, отбелязва още Шарков. Отново става дума за изчезнали картини, наблюдение на дейности на съмнителни групи и наблюдения със сателит дали иманяри не разкопават открити обекти. 

Информацията е разнородна, но на практика участва в разкриването на схеми, изтъква той.

"Ние разработваме платформа, която ще бъде инсталирана, използвана в защитена среда. Тези методи и средства ще се настройват спрямо данните и информацията, която има. Във всяка държава следят техните медии, следят и какви типове предмети наблюдават."

Георги Шарков  Снимка: Добромир Видев

При повечето инструменти за разследване се тръгва от конкретен случай и се разследва навън, докато тук подходът е обратният – от голямата картина да се идентифицират "обичайните заподозрени" и при случаи да се наблюдава тяхното поведение, коментира Георги Шарков пред БНР.

"Важен аспект, където също идват на помощ други методи и средства на изкуствения интелект е, когато се идентифицират такива мрежи и канали, да се наблюдава тяхната еволюция, поведение, аномалии в тяхното поведение. Това може да бъде автоматично следено, сигнализирано, каквито средства в момента няма. То няма как да замести хората, просто ще разшири техните възможности и ще даде възможност за трансгранично взаимодействие."

Георги Шарков от лаборатория по киберсигурност в “София Тех Парк” прави уговорката: ИИ е само помощник в полицейската работа, а за повдигането на обвинение се използват определените в НПК процедури. Така Шарков разсейва опасенията, изразени наскоро от европейски правозащитници, че приетите изключения в новото европейско законодателство за ИИ биха нарушили човешките права

"Това не е достатъчно основание за повдигане на обвинение, но е достатъчно основание за обосновано предположение, че може би лицето участва в такъв нелегален трафик. Когато помогнем за генериране на различни хипотези при достатъчно основания, те вече със специализирани средства да събират допълнителна информация, да следят хора и т.н." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59