Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В началото на 2024 г.: Лодка със 136 пристигна в Кипър, последва арест

Снимката е илюстративна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лодка със 136 мигранти пристигна в Кипър от Ливан в първия ден на новата година. 25-годишен мъж, за когото се предполага, че е неин навигатор, е изправен пред съда днес за издаване на заповед за арест.

Първата за тази година група мигранти в Кипър е тръгнала от Ливан и е била засечена от морската охрана на югоизточния бряг на страната, съобщиха днес от полицията.

Сред намиращите се на борда на лодката 136 души е имало 10 жени, 26 деца и 21 непридружени непълнолетни. Всички са настанени в приемния бежански център до Никозия.

Полицията е задържала 25-годишен мъж, за когото се твърди, че е бил навигатор на лодката.

2023 година завърши за Кипър с 50% намаление на влизащите незаконно в страната мигранти, въпреки увеличението на пристиганията им по морския маршрут от Ливан и Сирия, както и 80% ръст на броя на връщаните - доброволно или депортирани, в страните им по произход, отчете вътрешното министерство.

Една от основните цели на Кипър в областта на миграцията през тази година е да насърчи дискусията с държавите-членки на ЕС за преразглеждане на статута на Сирия и зоните в нея, определени от международни организации като безопасни, за да може да намали натиска от пристигащите сирийци.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС на Румъния е регистрирал иск за анулиране на президентските избори на 4 май

В Конституционния съд на Румъния е подадена жалба с искане за анулиране на провелите се на 4 май президентски избори, предават местни медии, цитирайки съобщение на институцията.  Оттам не уточняват кой е подал жалбата, нито мотивите, които се посочват за отмяна на вота. Искането ще бъде разгледано от Конституционния съд и ще бъде обсъдено към края на..

публикувано на 06.05.25 в 19:39
Фридрих Мерц (вляво) получава мандат за съставяне на правителство от президента Франк-Валтер Щайнмайер (вдясно) - 6 май 2025 г.

Германският президент Щайнмайер връчи мандат на Мерц за съставяне на правителство

Лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц положи днес клетва пред президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер и стана 10-ият канцлер на страната, след като няколко часа по-рано претърпя унизително поражение в Бундестага, предаде ДПА. Шест гласа не достигнаха на Мерц да стане канцлер на Германия Щайнмайер му връчи официално..

публикувано на 06.05.25 в 19:15
Петер Сиярто

Унгария разкритикува предложението на ЕК за спиране на всякакъв внос на газ от Русия

Унгария, която е близка до Кремъл и зависима от руските енергийни източници, обяви днешното предложение на Брюксел за постепенно прекратяване на останалия внос на газ от Русия до края на 2027 г. за "изключително сериозна грешка", предаде АФП. "След пълния провал на санкциите срещу Русия, сега Европейската комисия прави още една изключително..

публикувано на 06.05.25 в 19:14

Ройтерс: ЕК предлага затягане на санкциите срещу Русия

Европейската комисия е предложила затягане на санкциите срещу Руската федерация с нов пакет от мерки - 17-ти от началото на руското нашествие в Украйна. По информация на агенция Ройтерс Комисията предвижда увеличаване на списъка на санкционираните лица и добавяне към черния списък на още 100 кораба, свързани с износа на руски петрол. ЕС..

публикувано на 06.05.25 в 19:02
Израелският премиер Бенямин Нетаняху

Путин осъди опитите за преразглеждане на историята на ВСВ в разговор с Нетаняху

Руският президент Владимир Путин осъди опитите за преразглеждане на историята на Втората световна война в разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху, докато Москва се подготвя за честванията на 80-годишнината от победата над нацистка Германия, съобщава АФП. В прессъобщение на Кремъл се отбелязва, че е било отбелязано, че "двете страни са решени..

публикувано на 06.05.25 в 19:00

В Лом почетоха Деня на българската армия и храбростта

В Лом поднесоха цветя на паметника на Втори конен ломски полк. Така бе почетен Деня на българската армия и храбростта, 6 май. Представители на Военния клуб към Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Община Лом, МИГ-Лом и граждани почетоха Гергьовден – Деня на българската армия и храбростта. Венци бяха поднесени на паметника..

публикувано на 06.05.25 в 18:53

Градушка в Ловешко унищожи земеделски култури

В населени места в Ловешка област този следобед падна градушка, която е унищожила земеделските култури. Няма данни за пострадали хора и наводнения. Едно от засегнатите села е Хлевене. Кметът Тони Кочев обобщи ситуацията там след градушката. "Градушката беше с диаметър от 10 до 20 мм. Валя повече от 10 минути, силно. Каквото е изкарало, всичко..

публикувано на 06.05.25 в 18:35