Така Владислав Драмалиев от Българската биткойн асоциация и едно от най-изявените лица на българското блокчейн общество коментира пред БНР казуса с машините за криптовалути на стадион "Бончук".
Президентът на ФК "Марек" призна, че е закупил конфигурациите като идея за дофинансиране на клуба, но идеята се е оказала нерентабилна.
“Винаги, когато е имало възможност някакво електричество да не бъде заплатено и да бъде конвертирано във финансов актив, какъвто е кажем Bitcoin или някоя друга криптовалута, това ще се случва. Доколкото разбрах от случая в Дупница, няма неправомерно използван ток, което е най-лесният начин да се да се стигне до заключение дали тези машини са работили. Не виждам по какъв начин е опетнено името на клуба. Смятам, че това е било просто инициатива на президента така на клуба. Президентът трябва да търси различни начини, по които да финансира клуба и в крайна сметка това е един от модерните начини това да се случи".
Драмалиев обясни и процеса на “копаене" на криптовалути:
“Всъщност имате математическа задача, която изисква налучкване и просто трябва тази математическа задача трябва да бъде изчислявана много, много пъти, за да се достигне до някакво решение, което да е приемливо. Това се случва с със специализиран хардуер. Когато биткойн мрежата е започнала да функционира преди 15 години и 1 ден е можело да се използва използват компютри. В момента биткойн се копае със 100% напълно специализиран хардуер - компютри, които правят едно единствено нещо. Те не могат да правят абсолютно нищо друго, освен да решават тази задача”.
Средно на 10 минути се намира нов блок, който носи определено количество "новосъздадени биткойни" на тези, които са го открили. Самите "изкопани" валути си имат пазарна цена, продават се и с парите се покриват направените за копаенето разходи. Това, което може да направи копането "незаконно" е неправомерното използване на електричество - един от основните разходи в процеса.
“Ако си плащате всички тези елементи, вие участвате в пазара, както всички други участници и не мамите".
Минималните инвестиции пред новите инвеститори в сектора започват от няколко хиляди лева, но могат да стигнат до десетки милиони.
"Колкото по-мощен става хардуерът, толкова по трудно се копае”.
1 биткойн в момента струва почти 43,000 долара в момента, но според Драмалиев в случая с Дупница е възможно машините да са били за копаене на друга криптовалута.
В България има големи "ферми" за криптовалута, но като цяло местата по света, където електричеството е евтино са най-конкурентноспособни. България като част от ЕС не е сред тях.
Кризата с руския газ се е отразила на пазара на криптовалута в Европа, допълни той. Най-големите копачи в момента са в САЩ и в Китай, въпреки че Китай е забранил копаенето на биткойни.
Интервюто на Илия Вълков с Владислав Драмалиев в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл.
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..