Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: 2025-а почти сигурно няма да е тази, в която ще влезем в еврозоната

Стоян Панчев
Снимка: Силвия Великова

"Това, което се случва от 2021 година е, че имаме висока инфлация и вследствие на това и на пазара на труда, в който има голямо търсене на работници, заплатите растат. Просто се оказва, че ако искате да задържите своите работещи при тези вървящи нагоре цени, се налага да увеличавате заплатата. Това нещо се случва от 2022 година насам. Тези увеличения на минималната работна заплата, тези административни начини за повишаване на доходите, аз ги намирам за по-скоро следствие на една тенденция, която така или иначе се случва на пазара на труда".

Това каза за БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Стоян Панчев. 

"Доходите настигат инфлацията, защото, ако вашите доходи не са пораснали от, да кажем, 2021 година насам с 30%, реалната стойност на вашите пари е спаднала и вие сте обеднели, без номинално вашата заплата да е отишла надолу".

Данните на "Евростат", че българите вече достигат 62% от покупателната способност на европейците, той оцени като "положителна тенденция", но подчерта, че това "може да се дължи и на факта, че имаше висока инфлация и в ЕС и в еврозоната".

"Моето очакване е този темп на бърз ръст на доходите да се забави, просто защото и ръстът на цените се забавя. В много от държавните сектори имаме почти автоматично актуализиране на заплатите. Това означава, че при тези работещи ефектът от инфлацията е по-нисък, макар че имаше отделни групи от публичния сектор, които протестираха през тази година – служители на НСИ, служители от културата, които не са получили този тип индексация и съответно техните доходи сериозно са изостанали. Частният през последните 2 години изпреварваше от гледна точка на наваксване на инфлацията, когато погледнем ниво статистика, но и там има определени сектори, в които ще има трудности", допълни той в предаването "Хоризонт до обед".

В Европа IT секторът започва да има трудности, предупреди той и коментира опасенията на бизнеса заради ръста на минималната работна заплата, както и доколко по-високите разходи за заплати ще бъдат компенсирани от това, че работодателите вече изплащат не 3, а 2 дни болничен. 

"Доколко ще бъдат "ударени" или възпрепятствани от това увеличение на МРЗ, зависи в голяма степен в кой регион на България са. Ако става въпрос за София, едва ли ще има особен ефект. Що се отнася до плащането на болничните, на мен ми се струва, че ако става въпрос за сектора на услугите, разликата няма да е особено голяма. С този така наречен "хоум офис", който е въведен от Covid насам, много често се оказва, че дори не се използват тези болнични дни, защото хората така или иначе са си вкъщи".

Относно дефицита от 2,2%, с който завършихме 2023 година, експертът коментира:

"Този дефицит не заслужава да бъде похвален, защото беше постигнат чрез неизпълнение на капиталовата програма на правителството. Инвестиции, които трябваше да бъдат направени, не се направиха и по този начин дефицитът спадна. Част от приходите също не бяха постигнати - почти 2,5 милиарда! Ако бях на мястото на Министерство на финансите, не бих го подчертал публично, особено като хвалба! Що се отнася до постигането на дефицита за следващата година, очаквам, че ще бъде постигнат. И отново, ако се окаже, че вървим към неизпълнение, много лесно част от разплащанията, свързани с капиталовата програма и с държавните инвестиции, няма да се изпълнят и ще влезем във в тези рамки". 

Дефицитът не е големият проблем по отношение на Маастрихтските критерии. Казусът е с инфлацията

"Миналата година, когато отново ни отказаха да влезем в еврозоната, влизахме в 3-процентния дефицит, но не изпълнявахме критерия за инфлацията. Моята прогноза е, че същото ще се случи сега. Когато погледнем Евростат, виждаме, че неизпълнението ни е дори по-голямо, отколкото миналата година - над 4 процентни пункта. Това означава, че отново няма да изпълняваме, дори с повече, критерия за инфлацията на Маастрихт. Моята прогноза по тази линия е, че 2025 година почти сигурно няма да е тази, в която ще влезем в Еврозоната". 

Интервюто на Наталия Ганчовска със Стоян Панчев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дейвид Лами иска санкции срещу бандите за трафик на хора

Британският външен министър Дейвид Лами ще призове европейските страни да разработят санкции срещу бандите за трафик на хора в рамките на среща с негови колеги, включително от България, на Мюнхенската конференция по сигурността този уикенд.  Лами, цитиран от "Прес асоусиейшън",  каза, че само съвместната работа за справяне с трафикантите на хора ще..

публикувано на 15.02.25 в 04:22
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46