Днес се навършват 5 години от подписването от Вселенския патриарх Вартоломей на т.нар. томос /декрет/, който признава независимостта на православната църква на Украйна. С този документ се формализира независимостта й от Руската православна църква, към която тя е обвързана от 1686 г. Стъпката обтяга отношенията с Руската църква, която прекъсва общението си с Вселенската патриаршия.
Припомняме, че преди 2 седмици в края на 2023 г. за първи път официално Украйна отбеляза Рождество Христово на 25 декември по Юлианския календар.
Според журналиста Горан Благоев, който добре познава църковните процеси, Българската православна църква не е осъзнала своя дълг към църквите, които търсеха автокефалия, като тези в Северна Македония и Украйна.
"БПЦ не е осъзнала своя дълг, няма и да го осъзнае, както се вижда, да помага, да протяга ръка на църкви, които са в нужда и които са в каноничното си право да бъдат независими".
Той е категоричен, че Вселенският патриарх не е направил нищо противоканонично, давайки автокефалия на Украинската православна църква. По думите му проблемът е българската църква. Защо 5 години не направи нищо, за да установи контакти с Украинската православна църква, попита журналистът.
"Нашата църква продължава да се държи за Украинската православна църква към Московската патриаршия, което от една страна продължава да я изолира от единството на православния свят, от друга страна – грубо влиза в противоречие с националните ни интереси".
В предаването "Хоризонт до обед" Благоев подчерта, че в църквата в Украйна все още има паство с български произход. Това означава, че признавайки независима Украинска църква, Българската патриаршия можеше да намери мост към бесарабските българи.
"БПЦ изпада не в безтегловност, а в тотална руска зависимост, защото неотиването ни на Всеправославния събор на о. Крит през 2016 г. беше под руски диктат и за съжаление, ние първи поведохме четата на руско зависимите църкви, които бойкотираха събора. Точно този бойкот на събора, свикан от Вселенския патриарх, ни изяде главата за автокефалията на Македонската православна църква", коментира Горан Благоев. Той подчерта, че македонците признават за църква-майка Българската патриаршия.
"Оттук насетне Българската църква ако имаше авторитет, ако имаше позиция пред Вселенския патриарх, според мен много добре можеше да си изиграе картите и да се стигне до там Българската църква да бъде локомотивът на признаването на македонската автокефалия. /…/ По време на тези преговори, които плахо започнаха и бързо свършиха, Българската църква не можа да отстои своята позиция", обясни журналистът, като уточни, че сега имаме полупризната Македонска църква от Сръбската патриаршия като нейна църква-дъщеря. По думите му това вреди на българския национален интерес.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.