Ще бъдат ли премахнати изискванията за етикетиране и проверките за безопасност за растенията, създадени чрез нови геномни техники в Европейския съюз?
Този въпрос възникна, след като в средата на миналата година Европейската комисия предложи да се създаде нов регламент за новото поколение ГМО растения. От тогава до днес дебатите в публичното пространство у нас са оскъдни. Липсват и консултации от страна на правителството с експерти, браншови организации и граждани по темата. За това съобщават от Сдружение "Агролинк" – водеща организация в България, която подкрепя развитието на биологичното земеделие и културата на биопотребление.
Разтревожени, че ако законодателството влезе в сила, рисковете от освобождаването на неизпитани нови ГМО ще се поемат от хората и природата, от "Агролинк" организираха кръгла маса с участието на политици, граждански и браншови организации по темата.
Централен въпрос в дискусиите е каква ще бъде позицията на България за новите ГМО?
В края на миналата година предложеното от Комисията законодателство за премахване на регулациите за новите геномни техники за размножаване на растения беше отхвърлено от министрите на земеделието на Европейския съюз.
"Ние бяхме страната, която не позволи да се постигне квалифицирано мнозинство при гласуване в Съвета на министрите и да бъде приет този регламент. В момента процедурата се връща, ще има отново гласуване", обясни д-р Светла Николова от Сдружение "Агролинк".
И допълни:
"Тези, които бяха категорично против, са страни като Австрия, Полша, Румъния, Хърватия, които защитават не само природата, а защитават и икономическите интереси на своите страни. Специално Румъния, която си позволи да отглежда ГМО соя, когато в Европа няма такова разрешение, тя видя, че няма пазари и се принуди да спре, не само защото е забранено, а защото няма пазар. Същите аргументи са и на Полша - голяма страна, която иска да произвежда, и земеделски производители да се възползват от възможността да продават и да реализират продукция".
Битката за регулации на ГМО не е от днес, нито от вчера, нито предложението на Европейската комисия на 5 юли миналата година, това припомни адвокат Марияна Христова от коалиция "България, свободна от ГМО". Тя започва още през 2005 година.
"Хватката, която предложиха на САЩ преди 30-40 години. Ако законодателството бъде прието така, както е предложено, потребителите, земеделските производители и преработвателите на храни вече няма да имат ясна информация дали растенията и храните, които отглеждат, купуват и консумират, съдържат нови ГМО или не. Това е в основно противоречие", подчерта Марияна Христова.
Затова България трябва да заеме ясна позиция, която да не допусне освобождаването на неизпитани нови ГМО в полетата и храната. Около тази позиция се обединяват експерти от различни области – лекари, адвокати, учени, биолози, земеделци, пчелари, браншови организации и обикновени граждани.
В кръглата маса взеха участие и собственици на биологични ферми. Мартин Ганев от биологична ферма "Поляна":
"Това, което се случва в момента, е хвърляне на прах в очите на обществото", обобщи Ивелин Тончев, собственик на малка семейна ферма край София.
Новото гласуване на предложения от ЕК регламент ще се състои следващата седмица - на 11 януари, в Брюксел.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Тестването на системата за предупреждение при бедствия и аварии BG-ALERT се оказа неуспешно в повечето населени мсета в крайграничната община Болярово поради липсата на покритие на мобилните оператори. По време на пожарите миналото лято в село Воден беше монтирана нова мобилна клетка, но проблемът остава. "Нито кметът на Воден, нито аз..
Благотворителна изложба и базар на ръчно изработени керамични изделия, които разкриват талантите на хора от аутистичния спектър бе открита днес в столичните хали. Проявата е в навечерието на утрешния Световен ден за информираност за аутизма, който засяга над 60 милиона души по целият свят. От Фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието"..
Водата в част от гр. Шивачево отново не е годна за пиене, заради наличие на уран. За това алармира кметът на населеното място Деян Иванов. Той настоява да бъде намерен нов водоизточник, а за целта трябва да бъдат заложени средства в бюджета на общината. Хората от града обаче коментираха, че нямат притеснения защото пият водата откакто се..
В момента по закон раздялата на родителите означава задължително раздяла на детето с единия от тях . Това каза пред БНР адв. Пламен Борисов. "Единият родител се превръща в неделен татко, което е по-често, или майка, а другият е родител 24/7. Неделният родител вижда детето два уикенда и малко ваканция, общо взето това е времето, което..
Инициативният комитет, организирал бойкота на хранителните вериги, както и представители на браншовите организации в земеделието подкрепят предложения от земеделското министерство законопроект за агрохранителните вериги. В проекта е предвидена регулация на цените на 22 основни стоки, таван на надценките между 10 и 20 на сто, както и поне..
Третият български хеликоптер за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха е в готовност за полет и се намира в град Бриндизи, Италия, съобщиха във фейсбук от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. При подходящи метеорологични условия хеликоптерът ще прелети до град Солун, Гърция. От там той трябва да кацне директно в регионалната..
Пътни експерти и представители на Общината днес ще вземат решение на място за движението през кюстендилското с. Соволяно, където се извършват ВиК ремонти и започва подмяната на водопровод. Ще се разкопава над 1 км по платното, което е част и от Международния път за ГКПП - Олтоманци и Сърбия. Ще бъдат поставени знаци и предупредителни табели,..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..