Ще бъдат ли премахнати изискванията за етикетиране и проверките за безопасност за растенията, създадени чрез нови геномни техники в Европейския съюз?
Този въпрос възникна, след като в средата на миналата година Европейската комисия предложи да се създаде нов регламент за новото поколение ГМО растения. От тогава до днес дебатите в публичното пространство у нас са оскъдни. Липсват и консултации от страна на правителството с експерти, браншови организации и граждани по темата. За това съобщават от Сдружение "Агролинк" – водеща организация в България, която подкрепя развитието на биологичното земеделие и културата на биопотребление.
Разтревожени, че ако законодателството влезе в сила, рисковете от освобождаването на неизпитани нови ГМО ще се поемат от хората и природата, от "Агролинк" организираха кръгла маса с участието на политици, граждански и браншови организации по темата.
Централен въпрос в дискусиите е каква ще бъде позицията на България за новите ГМО?
В края на миналата година предложеното от Комисията законодателство за премахване на регулациите за новите геномни техники за размножаване на растения беше отхвърлено от министрите на земеделието на Европейския съюз.
"Ние бяхме страната, която не позволи да се постигне квалифицирано мнозинство при гласуване в Съвета на министрите и да бъде приет този регламент. В момента процедурата се връща, ще има отново гласуване", обясни д-р Светла Николова от Сдружение "Агролинк".
И допълни:
"Тези, които бяха категорично против, са страни като Австрия, Полша, Румъния, Хърватия, които защитават не само природата, а защитават и икономическите интереси на своите страни. Специално Румъния, която си позволи да отглежда ГМО соя, когато в Европа няма такова разрешение, тя видя, че няма пазари и се принуди да спре, не само защото е забранено, а защото няма пазар. Същите аргументи са и на Полша - голяма страна, която иска да произвежда, и земеделски производители да се възползват от възможността да продават и да реализират продукция".
Битката за регулации на ГМО не е от днес, нито от вчера, нито предложението на Европейската комисия на 5 юли миналата година, това припомни адвокат Марияна Христова от коалиция "България, свободна от ГМО". Тя започва още през 2005 година.
"Хватката, която предложиха на САЩ преди 30-40 години. Ако законодателството бъде прието така, както е предложено, потребителите, земеделските производители и преработвателите на храни вече няма да имат ясна информация дали растенията и храните, които отглеждат, купуват и консумират, съдържат нови ГМО или не. Това е в основно противоречие", подчерта Марияна Христова.
Затова България трябва да заеме ясна позиция, която да не допусне освобождаването на неизпитани нови ГМО в полетата и храната. Около тази позиция се обединяват експерти от различни области – лекари, адвокати, учени, биолози, земеделци, пчелари, браншови организации и обикновени граждани.
В кръглата маса взеха участие и собственици на биологични ферми. Мартин Ганев от биологична ферма "Поляна":
"Това, което се случва в момента, е хвърляне на прах в очите на обществото", обобщи Ивелин Тончев, собственик на малка семейна ферма край София.
Новото гласуване на предложения от ЕК регламент ще се състои следващата седмица - на 11 януари, в Брюксел.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Българинът Орлин Русев, шпионирал за Русия, е живял в "типичен крайморски хотел" на английското крайбрежие, пълен с електронно оборудване. Това беше съобщено в рамките на подновения процес в Централния наказателен съд срещу българската шпионска клетка. В съдебната зала бе изнесена информация, че Русев се е похвалил на Ян Марсалек, от когото е..
Очаква се Общинският съвет в Бобошево да обсъди на извънредно заседание предложението - бившето училище в село Сопово да бъде ремонтирано с цел създаване на Център за бежанци-момчета. Заради идеята обаче общественото недоволство в региона расте. Писмото до местната управа дошло преди 2 седмици, като подробности ще бъдат обявени на..
"Преговорите не са се счупили. Те не са тръгвали от гледна точка на ДБ по отношение на фигурата на премиера ." Това заяви пред БНР Георги Харизанов, политически анализатор, който е членувал в СДС и ГЕРБ. Според него по тази тема не е имало никаква отстъпка от двете страни и "очевидно в момента сме в патова ситуация", защото "..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че западните съюзници на Киев са се ангажирали с допълнителна военна подкрепа за Украйна на стойност два милиарда долара в хода на разговорите в Германия във формата "Рамщайн". В интервю пред украинска телевизия Зеленски посочи, че 34 държави са изразили готовност за подкрепа в различни..
Генералното консулство на България в Лос Анджелис излезе с предупреждение за замърсяване на водата в някои райони, предизвикано от пожарите в мегаполиса. От профила на консулството ни в социалните мрежи става ясно, че предупреждения са издадени за следните райони: Пасифик Палисейдс, Малибу, Пасадeна и Алтадeна. Над 10 хиляди сгради са..
"Човек се запитва какво се промени за тези години, постигнахме ли тези цели, за които бяхме излезли на площада . Тези протести промениха пътя на историята. Освен голямата надежда, която имаха хората на площадите, докарани дотам да нямат нищо, те имаха очакване и енергия, които днес са доста поизхабени." Тази равносметка направи в интервю за..
С цел подобряване на качеството на въздуха в София и днес ще се паркира безплатно в буферните паркинги на метрото, а ползващите градски транспорт ще може да си купят зелен билет на стойност един лев. Продължават и проверките на Столичния инспекторат за нерегламентирано горене на отпадъци. Столичният инспекторат е извършил във вчерашния ден..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...