Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Вълчев: ВУЗ-овете да създават търсещи хора, даващи си сметка колко малко знаем за света около нас

"СУ е последното място, което ще се опита да наложи цензура върху личните пристрастия на отделните преподаватели"

| Интервю
Проф. д-р Георги Вълчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски"
Снимка: БТА

Висшето образование трябва да създава търсещи хора, даващи си сметка колко малко знаем за света около нас.

Това каза пред БНР проф. Георги Вълчев, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

По думите на ректора на СУ "цедката трябва да е ситна" и на изхода на ВУЗ-а не трябва фунията да е така широка, както е на входа:

"Да се залага на качество. Вече има външни оценителни системи. Бяха направени положителни стъпки през последните години със създаването на изследователските университети. Висшето образование би трябвало да създава хора, които да си дават сметка колко малко знаем за света около нас и това да ни смирява, да ни прави по-търсещи, по-внимателни и преценяващи добре положителните и отрицателните явления".

Според проф. Вълчев досегашният модел на финансиране на висшите училища, който зависи основно от броя на приетите студенти в тях, е доказал, че е неефективен и не води до подобряване на качеството на образованието:

"Затова ще заложим на няколко важни неща и мисля, че има разбиране и в политическите среди, и в МОН да потърсим модел, който стимулира качеството. И хората, които излизат с дипломи от висшите училища, да бъдат подплатени с определен брой знания. Защото няма нищо по-лошо от специалист, който претендира, че може да изпълнява определена дейност, притежаващ съответната диплома, който няма съответните знания и умения, за да се справи с позициите, на които се изправя". 

Във връзка с бума в развитието на технологиите, проф. Георги Вълчев заяви, че в името на развитието на икономиката не трябва да се подценява хуманитарното познание:

"Разбира се, че трябва да се развиват технологиите, но трябва да се отделя достатъчно внимание и на страничните ефекти от тях. С времето се генерират огромни проблеми в обществото и това се забелязва не само у нас. Това са световни тенденции, които се отчитат дори и в най-развитите страни. Една от амбициите ни е да успеем да върнем тази цялост на познанието. ... Трябва да извървим този път на обратно съединяване на знанието, т.е. формиране на широкоспектърни колективи - едните да се занимават с едното, а другите да виждат как тези процеси се отразяват в друга посока. Това е една от най-сложните задачи пред съвременния свят. СУ трябва да бъде един от пионерите в България на това възвръщане на единността на знанието". 

По повод на декларация на Академичния съвет на Софийския университет, с която се разграничава "категорично от изразената от проф. Дарина Григорова позиция“, проф. Вълчев коментира:

"Излязохме с такова решение, защото е извършено нещо, което не е нормално, когато си част от някаква институция. В личен план можеш да споделяш изцяло, каквито искаш възгледи, да защитаваш идеи. Никъде по света не се толерира тази практика по нормален начин. Бяхме залети от множество писма от цялата страна след това интервю. Ние точно това заявяваме - че това е лично мнение на проф. Григорова, а не позиция на Софийския университет. СУ е последното място, което ще се опита да наложи цензура върху личните пристрастия на отделните преподаватели. Но тогава, когато ангажираш и институцията, това не е нормално. ... В личен план тя има право да казва абсолютно всичко, в което вярва и изповядва. Като част от СУ, тя е длъжна да направи разграничение".

Проф. Георги Вълчев обясни, че той е предложил на Академичния съвет да гласува тази декларация и тя е била приета.

Интервюто на Илия Вълков с проф. Георги Вълчев в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Димовски при получаването на наградата.

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за роман на годината "13 века България"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..

публикувано на 19.05.25 в 21:11
Трамваите в София възстановиха движението си след шестдневни протести - 19 май 2025 г.

Наземният транспорт в София възстановява работа

Тази вечер ще бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци".  Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От транспортните..

публикувано на 19.05.25 в 20:42
Паркирани трамваи в депо

Икономическата рамка за столичния градски транспорт за 2025-а влиза за гласуване в СОС на 29 май

Комисиите по финанси, икономика и транспорт в Столичния общински съвет заседаваха днес четири часа, за да приемат положително становище относно увеличението с 300 лева на заплатите в градския транспорт.  Заседание на три комисии в СОС за икономическата рамка на градския транспорт за тази година Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за..

публикувано на 19.05.25 в 20:24
Кметът на столицата Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа пред сградата на Столичната община - 19 май 2025 г .

Васил Терзиев: Битката е - когато срещу нас се играе мръсно, ние да играем твърдо, но с благородство

Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..

публикувано на 19.05.25 в 19:32

Синдикатите: Утре ще има транспорт в София

От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване  в страницата на синдиката във Фейсбук,  председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...

публикувано на 19.05.25 в 19:15
Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония.  Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..

публикувано на 19.05.25 в 19:05

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..

публикувано на 19.05.25 в 18:29