Опозицията не е действителен опонент на управлението и затова президентът влиза в ролята на опозиция.
Това каза пред БНР проф. Антоний Тодоров, преподавател в Нов български университет.
"Румен Радев използва всички възможности, за да може да играе тази роля. Разбира се, той няма онези правомощия и политически ресурси като една опозиция. Знаем конституционно къде е мястото му", уточни той и припомни, че лидерите на "Продължаваме промяната" са започнали политическата си изява като служебни министри в кабинет, съставен от президента Радев.
"Може би има нещо, което се е случило и не знаем докрай".
Според политолога доц. Петър Чолаков президентът влиза в ролята на опозиция не за да се заяжда, а защото има очаквания в обществото към това управление:
"ПП дойде през 2023 г. като един полуфабрикат, защото дойде на крилата на ГЕРБ и на ДПС. Вместо сглобка, аз наричам това правителство "деляновата ръкавичка". ... Доверието в парламента е около 8%, одобрението на правителство е много ниско. Президентът е напълно в правото си да изразява критични бележки".
Проф. Тодоров подчерта, че от правителство, което е на базата на голям компромис, за да има редовно управление, а не служебни кабинети, "бихме могли да очакваме само едно прилично управление на текущите дела, без да има радикални реформи":
"Има неща в промените в Конституцията, които бяха направени набързо и под натиска на обстоятелствата. Имаше желание да бъдат твърде дълбоки, но не станаха. ... Промените бяха направени на основата на днешната ситуация, но понеже са конституционни промени - трябва да се гледа по-напред".
Фигурата на Румен Радев беше използвана от управляващите за сплотяване на редиците, коментира доц. Чолаков и добави:
"Това работеше до един момент. С наближаването на местния вот вече президента остана някъде встрани и участниците в управлението започнаха да се нападат взаимно".
По думите му президентът има основание да критикува конституционните промени, защото част от тях изглеждат като нонсенс.
В предаването "Неделя 150" двамата политически анализатори коментираха и влизането на България в Шенген, като уточниха, че риск е това, че няма договорена дата за влизане в Шенгенското пространство и по суша.
"Рискът е твърде дълго да останем само по въздух и море в Шенген", смята проф. Антоний Тодоров.
Доц. Чолаков изказа мнение, че постигнатото споразумение не е било обяснено добре от премиера Николай Денков:
"В немски медии се говори, че изглежда има допълнителни условия, поставени от Австрия. Има си крушката опашка. ... Все пак това влизане по въздух и море е постижение, но за бизнеса най-важно е да се случи и по сухопътните граници".
"С посланието си Ахмед Доган иска да покаже, че Делян Пеевски не е толкова силен в ДПС, колкото му се иска на самия Пеевски", смята Петър Чолаков и добави:
"Доган напомня на Пеевски да внимава да не се надскочи".
Според него това е пореден финт на Доган и може да има трето решение, докато дойде датата за избор на председател на ДПС.
Проф. Тодоров изказа предположение, че Доган е искал през последните месеци да провери доколко Пеевски е приемлив за електората на ДПС:
"Има предразсъдък, че избирателите на ДПС са склонни да преглътнат всичко и да гласуват под строй, но това от 20 години насам не е вярно. Последното изявление на Доган показва, че той е разбрал, че не може да мине всичко и трябва да има някакъв вид компромис, за да може да бъде преглътната тази особена ролята на Делян Пеевски в ДПС, която никой не очакваше преди няколко години".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Антоний Тодоров и доц. Петър Чолаков можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото.
Естонският президент подписа днес конституционна поправка, която забранява на неграждани на ЕС да взимат участие в местни избори в стъпка, насочена срещу голямото руско малцинство в балтийската република, предаде АФП. Депутатите гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на промените на 26 март на фона на увеличени опасения за сигурността на..
Животът на петнадесетина пътници, които са пътували тази сутрин по линията от Павликени през село Хотница до Велико Търново, е бил застрашен, защото водачът на микробуса е използвал за отопление в превозното средство туристическа газова бутилка с открит огън. Фирмата превозвач започва проверка по случая. В социалните мрежи Ивелина Димкова..
В Германия консерватори и социалдемократи се споразумяха за съвместно управление. По-късно днес е насрочена пресконференция на партийните лидери. Американските мита и сривът на борсите форсираха коалиционните преговори в Берлин между консервативния блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия (ГСДП). Двете партии договориха пълно мълчание по..
И през 2025-та Фестивалът на българската книга в Брюксел ще отведе популярни български писатели до нашите сънародници в Белгия. Датите вече са ясни – 14 и 15-ти юни . Смея да кажа, че дните са истински празник на българската литература, доброто настроение и ценните срещи. Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на..
Най-важно за пазара е доверието, затова е нужна работеща Комисия за финансов надзор (КФН). Това каза пред БНР Светлозар Абрашев, управляващ партньор в една от фирмите - инвестиционни посредници на българския пазар, като уточни: "Доверието в пазара е доверие, че инвеститорите ще бъдат защитени , а за това е нужна една работеща КФН, която да се..
Депутатите приеха на първо четене проекта на ГЕРБ-СДС за промени в Закона за насърчаване на инвестициите и отхвърлиха внесения от ПП-ДБ. "ЗА" проекта на ГЕРБ-СДС гласуваха от парламентарната група-вносител, "БСП-Обединена левица", ИТН, ДПС-ДПС и "ДПС-Ново начало". ПП-ДБ бяха подкрепени от 26 депутати от тяхната група, от ДПС-ДПС и 1 от БСП...
До месец земеделците, чиято продукция измръзна тази седмица заради ниските температури, могат да получат обезщетения от държавата. Това съобщи министърът на земеделието Георги Тахов след заседанието на правителството: "Условието за покриване на загубите е, че трябва при 100% пропаднали площи, както е при измръзването. Ние ще компенсираме..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..