Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Венелин Шурелов за Венецианското биенале: Няма скандал! Цялата процедура протече коректно

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

"Съседите: Форми на травмата (1945-1989)" е мултимедийната инсталация, която разкрива видимите и невидими белези на травмата от политическото насилие по време на комунизма. Това е проектът, който беше избран и подкрепен, за да представи българското участие в предстоящото 60-о юбилейно Венецианско биенале - един от най-сериозните форуми за световно съвременно изкуство, който тази година е под надслов "Чужденци навсякъде". Биеналето ще е видимо от 20 април до 24 ноември 2024 година. 
"В инсталацията ме впечатли сложността, разнообразието и това, че по един много нюансиран и чувствителен подход представя една тема, която може да бъде много трудна за осмисляне и представяне". Това коментира пред БНР кураторът Васил Владимиров. Той е бакалавър по модерна история и политика от университета в Лондон и магистър по политическа социология.

"Много характерно за инсталацията е, че тя е базирана на изключително дълбоко художествено и научно проучване. Това позволява тя да е подходяща за по-специализирана публика, но в същото време и да е лесна за разбиране от по-масовата такава".
 Снимка: Ирина Недева
Председателят на журито е проф. Венелин Шурелов - преподавател в Национална художествена академия (НХА), визуален артист, сценограф. 

По думите му проектите в надпреварата са били много изравнени. Може би всеки от кандидатстващите би могъл да представи България на този форум, смята той и добави, че разликите между тях са били много малки

"Комбинацията, плановете, слоевете на интерпретация, презентация, подход - сборът от всички тези качества всъщност изявиха този проект като фаворит сред всички останали. Отделно изключително важна е проблематиката, различните художествени практики, авторските стратегии на съвременното изкуство, на състоянието му, на отношението му спрямо пространството, собствената му виталност, технологичния аспект в цялата работа", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". По думите му всичко това са много послания, фактори, признаци, които е важно да бъдат поощрявани.

"Според нас, като комисия, ние счетохме, че това е част от важните послания, които ние, колективно, следва да излъчваме, защото е необходимо да намерим начин да синхронизираме нашата сцена с глобалните процеси", каза проф. Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Той е категоричен, че критиките на Петко Дурмана нямат аргументация, а са на лична основа. "Това е типичен търговец на гняв, който цели създаването на настроения, внушения", смята проф. Шурелов. Според него тези признаци, които виждаме през тази реакция на различни опоненти - враждебно настроени спрямо презентацията, са ясен симптом за дълбоко вкоренени състояния, от които трябва да се дистанцираме
"Не виждам мярката, децибелите на този шум. Според мен той е нищожен. Истинската новина е, че няма скандал. Цялата процедура протече изключително коректно", категоричен е той. 

Снимка: Ирина Недева
Един от авторите - Красимира Буцева, визуален артист, преподавател в Лондонския колеж по комуникации и в Университета по изкуствата в Лондон, разказа за проекта:

"Доста години работим по този проект, преди той да има физическа, материална реализация, чудейки се точно как да създадем визуално изкуство, в което да говорим за нещо толкова невидимо, толкова човешко, което е травмата. Начините, с които си мислим, че може би постигаме това, са например вкарването на предмети от самите пространства на лагерите, т.е. събирайки различни предмети от Белене и Ловеч и вкарвайки ги в домашните пространства, създавайки едни места, в които да има нещо, което да не принадлежи там".

Снимка: Ирина Недева
Доста от оцелелите разказват как излизайки от лагера, вземат шепа пръст и се прибират, като вид ритуал, в който те се опитват да потвърдят, че това се е случило, отбеляза още тя. Според нея следите от травмата са както визуални, така и психични, те са и трансгенерационни, т.е. наследени от всяко следващо поколение

"Следите на една травма завинаги са там, докато тя не се преработи, докато не се изговори, докато не се процесира", изказа мнението си Буцева.

"Съвременното изкуство понякога е длъжно да погледне и назад. Изкуството е огледало и ние трябва много добре да се грижим за неговата силна, отчетлива, ясна рефлективност, за да можем да се поучим от грешките си, да преодолеем, преживеем, превъзмогнем състояниято от миналото, които все още твърде много блокират нашето общество във всичките му опити да функционира в един синхроничен порядък", каза в заключение проф. Венелин Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търговските вериги да предоставят допълнителна информация за цените на храните от първа необходимост

Търговските вериги трябва да предоставят допълнителна информация за цените на хранителните стоки от първа необходимост, в рамките на проверката на Комисията за защита на конкуренцията. Ако секторният анализ на регулатора установи нарушения, ще бъдат образувани производства и ще бъдат наложени санкции. КЗК изисква от търговските вериги..

публикувано на 05.08.25 в 16:02
Васил Терзиев дава изявление пред медиите - 5 август 2025 г.

Терзиев: Ще обявя нови зам.-кметове, предстои промяна в структурата на Столичната община

Няколко нови заместник-кметове ще се присъединят към екипа на Столична община. Имената им ще бъдат обявени през следващите няколко седмици. Това съобщи пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев. Той уточни, че септември ще има промяна в структурата на Столична община. Ще бъдат преструктурирани някои от звената, като даде пример с това, което се..

публикувано на 05.08.25 в 15:54
Снимката е илюстративна, архив.

От МВнР предупреждават за разрастващи се горски пожари в САЩ

От Министерството на външните работи съобщават за активен горски пожар в две области на американския щат Калифорния - Сан Луис Обиспо и Санта Барбара. Заради разрастването на огнената стихия властите в щата са издали заповеди за евакуация в редица райони. Затворени са и пътни отсечки. От министерството препоръчват на българите в засегнатите..

публикувано на 05.08.25 в 15:38

Швеция, Норвегия и Дания дават 486 млн. долара по новия механизъм на НАТО за доставка на оръжия в Украйна

Швеция, Норвегия и Дания ще дадат заедно около 5 милиарда норвежки крони (486,16 милиона долара) на инициативата, ръководена от НАТО, за доставка на американски оръжия в Украйна, съобщи норвежкото правителство в изявление във вторник, предаде Ройтерс. Шведският министър на отбраната Пал Йонсон обяви, че неговата страна ще дари 275 милиона..

публикувано на 05.08.25 в 15:32
Илюстративна снимка, архив.

Мерки във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни

Във връзка с разпространението на шарка и син език по дребните преживни животни в страната в област Сливен се въвежда едномесечна забрана за придвижване на дребни преживни животни. Превантивни мерки бяха набелязани и в областите Шумен и Перник. Мерки за биосигурност Перник взема превантивни мерки срещу син език Българската агенция по..

публикувано на 05.08.25 в 15:30

ЕК одобри необходимите правни процедури за отлагане на контрамитата срещу САЩ с 6 месеца

Европейската комисия одобри необходимите правни процедури, за да отложи прилагането на контрамитата на ЕС срещу САЩ, които трябваше да влязат в сила на 7 август. Новината, която бе разпространена снощи, бе потвърдена днес от говорителя на институцията Улоф Гил. ЕС ще отложи тарифите за американски стоки с шест месеца Отлагането е за 6..

публикувано на 05.08.25 в 15:16
Президентът Румен Радев дава брифинг на пристанището в Созопол - 5 август 2025 г.

Радев: Рано е да говорим за президентски избори, има толкова други неща да се решават в държавата

Президентът Румен Радев очаква този месец да приключи съгласувателната процедура за избор на главен секретар на МВР. Това стана ясно от думите на д ържавния глава, който присъства на потапянето на риболовния кораб "Чавдар" на морското дъно край Созопол. Плавателният съд е служил в българските води от 1964 година, а от днес ще се превърне в подводен риф...

публикувано на 05.08.25 в 15:13