Народното събрание (НС) да направи ясна и прозрачна процедура за избора на председатели и членове на регулаторните органи. Това заяви Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи (БИПИ) пред БНР.
От организацията са изпратили отворено писмо до НС, подписано от 11 неправителствени организации. В него те предлагат проактивна работа на парламента, а депутатите да се обърнат към професионални и браншови организации за намиране на най-подходящите експерти за председател и членове на регулаторите.
В писмото още настояват веднага да се започне процедура за избор на регулаторните органи.
"Казваме нещо, което БИПИ казва, константно, от 42-рото Народно събрание досега, че този върховен орган, и по отношение на избор на лидерския корпус на държавата на редица органи, е крайно време да погледне сериозно на тази своя дейност - даване на стройна процедура след осветляване на процеса, по който се стига до конкретните имена за конкретната позиция. За нас като експерти и външни наблюдатели не става ясно как се стига до конкретното име. Тази политическа квотна договорка "ти на мене, аз на тебе" е обидна. Нагледали сме се как не се търси правилният човек – с качества като почтеност, професионализъм, за позицията. Това води до сериозна девалвация на доверието към НС и институциите", коментира Биляна Гяурова.
"Един от начините да се намерят хора е, когато има обръщане към професионални организации, браншови, в зависимост за кой орган говорим. НС не трябва да е в реактивна позиция, а чрез прозрачна процедура да покаже избора. В НС всичко е публично, но не е прозрачно", допълни Гяурова.
Според нея тази дейност на НС изглеждала користно, защото "при различните избори от месеци знаехме кой ще бъде избран".
В НС трябва да се гласуват двама конституционни съдии - Борислав Белазелков, номиниран от ПП-ДБ, и чисто политическата - на председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
"Първо, да видим дали ще има и други номинации, нагледали сме се на състезания с един кон. Добре е да има здравословна конкуренция. Ако от една страна имаме Белазелков, безспорна кандидатура, трябва за другото място да имаме кандидатура, без да се обижда Атанасова, да бъде на ниво, да има изслушване. НС е органът, който може да определи как да се развие тази процедура - с участие на медии и НПО-тата да задават въпроси", коментира Гяурова.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..
Тази вечер се очаква да бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци". Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От..
Комисиите по финанси, икономика и транспорт в Столичния общински съвет заседаваха днес четири часа, за да приемат положително становище относно увеличението с 300 лева на заплатите в градския транспорт. Заседание на три комисии в СОС за икономическата рамка на градския транспорт за тази година Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за..
Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..
От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване в страницата на синдиката във Фейсбук, председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...
В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония. Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..
Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..