Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сръбски вестник: Българите в страната продължават да "изчезват" и до днес

Снимка: Ройтерс

Сръбският вестник "Данас" публикува два материала, в които отразява проблемите на българското малцинство в Сърбия от гледната точка на различни представители на общността. В материалите се посочват статистики и възможни причини за емиграцията или дори отказа на българите да се декларират като такива на националните преброявания в Сърбия.

Посочва се, че според последното преброяване на населението в Сърбия българското малцинство наброява общо малко под 13 хиляди души, докато на преброяването през 1948-ма година са били почти 60 хиляди. Най-много българи са "изчезнали" в периода между 1971-ва и 1991-ва, но продължават да „изчезват“ и до днес, отбелязва "Данас", цитиран от БТА.

Според  представители на българската общност това се дължи на две причини - емиграция и "мимикрия". "Бягството" от българската идентичност често се обяснява от представители на българското малцинство в Сърбия с факта, че българите са най-многобройни в пограничните региони на Югоизточна Сърбия, които са и най-бедните в страната и в които трудно се намира добра работа и заплата. "Данас" отбелязва, че  за намаляването на броя на българите в този район допринася и членството на България в ЕС, с което се отваря по-широко вратата за емиграция и "по-добър живот".

Председателят на Националния съвет за българското малцинство Стефан Стойков подчертава, че 90 процента от българските младежи в Сърбия се насочват към български университети за висшето си образование.

В. "Данас" публикува и статия на председателя на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов. В текста той поставя въпроса - ако наистина не е страшно да се определяш като българин в Сърбия, тогава защо има "мимикрия", "т.е. скриване на българския произход като начин за оцеляване в Сърбия".

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на „Величие“ и „Възраждане“ – Ивелин Михайлов и Костадин Костадинов

"Възраждане" и "Величие" в готовност за нови избори

Лидерите на "Възраждане" и "Величие" Костадин Костадинов и Ивелин Михайлов прогнозираха нови предсрочни избори, като се позоваха на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят.  Костадинов и Михайлов обаче се разминаха за възможността взаимно да се подкрепят за нов вот на недоверие...

публикувано на 17.07.25 в 11:51
проф. Людмил Вагалински

Нови находки в античния град Хераклея Синтика

Разкопките в античния град Хераклея Синтика, който се намира в Югозападната част на България, продължават. Там бе открито изваяно лице, което е част от надгробна плоча. От началото на април проф. Людмил Вагалински и колегите му проучват един от западните некрополи на града и извършват спасителни разкопки заради ново газово трасе,..

публикувано на 17.07.25 в 11:20

В Северна Гърция фермери искат сътрудничество с България заради проблеми с водата

Напрежение сред фермерите в Северна Гърция. Искат сътрудничество с България за преодоляване на водния проблем. Фермерските съюзи в Северна Гърция настояват пред правителството в Атина за осигуряване на вода за напояване. Те съобщават, че реколтата им загива от сушата. Нивото на река Марица е с рекордно ниско. Дивите коне умират от..

публикувано на 17.07.25 в 11:15
Снимката е илюстративна

Счупен лагер на комбайн предизвика пожар в Сливенско

Счупен лагер на комбайн стана причина за пожар в землището на сливенското село Чокоба. Заради повредата машината се е запалила и огънят тръгнал в нивата. Огънят е ликвидиран от два екип на пожарната, съобщават от ОДМВР - Сливен. Изгоряла е електрическата инсталация на комбайна, но е спасена останалата част. Унищожени са около 200..

публикувано на 17.07.25 в 11:14

Волейболистките ни, световни шампиони до 19 г., получиха Почетен плакет на президента

Българските волейболистки - световни шампионки до 19 години вече са носители на Почетен плакет на президента Румен Радев: "Радвам се да чуя, че вече мечтаете на глас и за олимпийска титла. И бъдете уверени, че ние ще ви подкрепяме всячески, да реализирате тази своя мечта. Скъпи момичета, искам специално да благодаря за невероятните моменти,..

публикувано на 17.07.25 в 11:07

На Острова: Родиха се бебета с ДНК от трима души

Осем бебета са родени във Великобритания с участието на генетичен материал от трима души, за да се предотвратят опустошителни и често фатални състояния, казват лекари. Методът, разработен от британски учени, комбинира яйцеклетка и сперма от майка и баща с втора яйцеклетка от жена донор. В страната техниката е легална от десетилетие, но сега..

публикувано на 17.07.25 в 11:07
Костадин Костадинов

"Възраждане" ще атакува в КС промените в Закона за движението по пътищата

"Възраждане" ще атакува в Конституционния съд промените в Закона за движението по пътищата, когато бъдат окончателно приети.  Вчера това не успя да се случи, тъй като гласуването на второ четене беше провалено заради липса на кворум.  Лидерът на партията Костадин Костадинов призова и президентът Румен Радев да сезира КС, ако в парламента не..

публикувано на 17.07.25 в 11:01