Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Редица държави осъдиха действията на Вашингтон и Лондон в Йемен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Редица държави осъдиха действията на Вашингтон и Лондон в Йемен. Съединените щати и Великобритания, с подкрепата на Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерландия, нанесоха удари от въздуха и морето срещу военни цели на хутите в отговор на атаките срещу кораби в Червено море. 

Силите на Съединените щати и техните съюзници са ударили повече от 60 цели на бунтовниците хути в Йемен, като свидетелства потвърждават, че има експлозии в цялата страна. 

Американският президент Джо Байдън предупреди в изявление късно снощи, че няма да се поколебае да предприеме допълнителни действия, ако е необходимо: 

"Тези целенасочени удари са ясно послание, че Съединените щати и нашите партньори няма да толерират атаки срещу наши служители или да позволят на враждебни лица да застрашат свободата на корабоплаването", каза Байдън. 

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин посочи, че ударите са били насочени срещу способности на хутите да използват дронове, балистични и крилати ракети, крайбрежен радар и въздушно наблюдение. 

Представител на хутите потвърди "рейдове" в столицата Сана и в градовете Саада и Дамар, както и в губернаторство Ходейда. От британското военно министерство излязоха с позиция, в която се казва, че е бил нанесен удар върху възможностите на хутите да атакуват кораби в Червено море.

Министерството на външните работи на Иран осъди ударите срещу Йемен като "явно нарушение на суверенитета и териториалната цялост на страната" и нарушение на международните закони. Атаките "няма да имат друг резултат, освен да подхранват несигурността и нестабилността в региона", каза говорителят на министерството Насър Канани.

Мощната ливанска въоръжена групировка "Хизбула" също осъди нападението. Групата, свързана с Иран, заяви в изявление, че "американската агресия потвърждава още веднъж, че САЩ са пълноправен партньор в трагедиите и кланетата, извършени от ционисткия враг в Газа и региона".

Ирак предупреди, че Западът разширява конфликта между Израел и "Хамас" и увеличава напрежението в региона. 

Русия заяви, че е поискала спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН за обсъждане на военните удари.

Говорител на бунтовниците хути каза, че няма оправдание за нападението и че групировката ще продължи да атакува кораби, насочващи се към Израел. Хутите твърдят, че техните атаки срещу корабни маршрути в Червено море са демонстрация на подкрепа за "Хамас" и палестинците. От края на декември те са атакували 27 кораба, прекъсвайки международната търговия по ключовия път между Европа и Азия. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фонд "Земеделие": 71 млн. лв. преходна национална помощ за тютюнопроизводителите

Близо 71 милиона лева е сумата, която тази година ще получат тютюнопроизводителите като преходна национална помощ. Това реши Управителният съвет на Фонд "Земеделие". Съгласно европейските правила право на такова подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през която и да е година от референтния период 2016 - 2018 г. За да получат..

публикувано на 10.03.25 в 22:08
Марк Рюте

Марк Рюте се срещна с тричленното колективно президентство на Босна и Херцеговина

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди днес в Сараево, че нарушаването на Дейтънското мирно споразумение за Босна и Херцеговина, застрашаването на конституционния ред в страната и подкопаването на институциите ѝ са неприемливи. Рюте се срещна с тричленното колективно президентство (председателство) на Босна и ги призова да поеме..

публикувано на 10.03.25 в 22:00

Телата на двама възрастни мъже са открити в петричкото село Камена

Телата на двама възрастни мъже са открити  в петричкото село Камена, съобщиха от Полицията в Благоевград.  Сигнал  за починал в двора на дома си 64-годишен  мъж е подаден от съседи около 17:00 часа. Пристигналите на място служители на полицията са установили самоличността на мъжа, но проверили и къщата. В една от стаите е открито тялото на..

публикувано на 10.03.25 в 21:48

Как "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от вота навреме

Държавната фирма "Информационно обслужване" не успя да преизчисли резултатите от последните парламентарни избори навреме и да предаде днес на ЦИК данните, тъй като самата фирма подаде сигнал до Софийска градска прокуратура, където са предадени и материалите от преизчисляването. Това стана ясно от извънредното заседание на ЦИК тази вечер. Комисията даде..

публикувано на 10.03.25 в 21:26
Момент от вчерашните протести в Букурещ - 9 март 2025 г.

Протест пред Конституционния съд на Румъния, който утре гледа жалбата на Джорджеску

Пред Конституционния съд на Румъния тази вечер се събраха привърженици на недопуснатия до вота кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщава телевизия Диджи 24, цитирана от БТА. Главната прокуратура на Румъния повдигна обвинения за 6 престъпления на Калин Джорджеску Крайнодесният Калин Джорджеску подаде документите си за президентските..

публикувано на 10.03.25 в 21:13

Онтарио: Налагаме допълнително мито от 25% върху износа на електроенергия за САЩ

Канадската провинция Онтарио обяви, че ще облага с допълнителна ставка от 25 на сто износа на електроенергия за американските щати Ню Йорк, Мичиган и Минесота, предаде Ройтерс. Мярката е в знак на протест срещу тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса на стоки от Канада, заяви днес Дъг Форд, премиер на провинцията. Тръмп..

публикувано на 10.03.25 в 20:55

Контейнеровозът, сблъскал се с американски танкер край британските брегове, е превозвал натриев цианид

Товарният кораб "Солонг" (Solong), който днес се сблъска   с плаващия под американски флаг петролен танкер "Стена Имакюлейт" (MV Stena Immaculate) в Северно море, в близост до източното крайбрежие на Великобритания, е превозвал 15 контейнера с натриев цианид, сочат данни на агенцията за морска информация "Лойдс лист интелиджънс" (Lloyd's List..

публикувано на 10.03.25 в 20:43