Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват 56-ото издание на Яворовите януарски дни в Чирпан

Снимка: архив

С традиционното запалване на огъня на поезията в Чирпан ще се открие  56-ото издание на Яворовите януарски дни. В програмата са литературни, филмови и театрални премиери. Събитията са  посветени на творчеството на родения в Чирпан поет. Подробности съобщава Иван Славов от Радио Стара Загора:

Тази година честта да запали огъня на Яворовата поезия ще има Крикор Сренц, който е сред дарителите от арменската общност, които поставиха традиционен арменски кръст Хачкар в родната къща на поета и автор на стихотворението "Арменци".

Церемонията започва в 17.00 часа, след което младежи от местните училище ще пренесат огъня на Яворовата поезия през центъра на Чирпан до Военния клуб - разказва Тодор Иванов, председател на фонвация "Яворов": "В 17.30 във Военния клуб слово за Яворов ще произнесе голямата българска поетеса Маргарита Петкова.

Малко след словото й ще започне една чудна премиера на постановката "Тренът" по мотиви на "Хайдушки копнения" на Яворов и очеркът "Тренът" в гимназия "Яворов" с ръководител Стоянка Търгова".

Самата Маргарита Петкова ще представи своята книга "Още бели нощи" в неделния ден в Чирпан.

"Ще споделя с хората моят Яворов. Трябва не да се живурка, а да се гори в този живот, защото само така се оставя следа. Духът на Яворов, той ни събира", сподели Петкова.

Тази година две от предвидените в програмата събития ще се проведат извън родния град на Яворов. На 16-ти януари в Стара Загора ще бъде представена книгата "Яворов" на проф. Димитър Михайлов, а финалът ще бъде на 21 януари в Художествената галерия в Раднево, където ще се проведе и поетична вечер.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Себастиан Льокорню

Себастиан Льокорню състави второ правителство

Франция има ново правителство, оглавявано от Себастиан Льокорню. Премиерът, който само преди седмица подаде оставка, беше назначен отново от президента Еманюел Макрон.  34 министри влизат в новото правителство на Себастиан Лекорню,  различно по състав от проваления кабинет миналата седмица. Сред министрите има лица от гражданското общество, без..

публикувано на 13.10.25 в 01:31

Инцидент с бутилка със запалителна течност в Дупница

От полицията съобщиха за инцидент по-рано тази вечер в двора на Районното управление в Дупница.  Неизвестен е хвърлил  от преминаващ автомобил пластмасова бутилка със запалително вещество, което се е задействало с гръм и пушек, каза за БНР говорителят на Областната дирекция на полицията-Кюстендил Катя Табачка.   Бутилката е хвърлена през бариерата...

публикувано на 13.10.25 в 01:29
Киър Стармър

Киър Стармър пристигна в Египет за срещата за Газа

Британският премиер Киър Стармър пристигна в Египет за срещата на върха за мир в Газа. Междувременно обаче се разрази дипломатически спор между Великобритания и САЩ доколко британците имат участие в мирния план на президента Доналд Тръмп.  Киър Стармър е един от световните лидери, които ще участват в срещата в египетския курорт Шарм ел-Шейх..

публикувано на 13.10.25 в 01:25
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Войната в Газа приключи, заяви американският президент

Войната в ивицата Газа приключи, обяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, преди да замине на посещението си в Израел и Египет, където го очакват днес за срещата на върха, целяща да постигне мир в палестинския анклав. Сред присъстващите ще бъде палестинският лидер Махмуд Абас, който е на форума по покана на египетския президент Абдел Фатах ас-Сиси...

публикувано на 13.10.25 в 01:21
Изглед към Кюстендил

В Кюстендил започна пленерът по живопис "Свети Лука"

За 25-и път в Кюстендил започна пленерът по живопис "Св. Лука". Организатори са Сдружението "Международен пленер Свети Лука“, Община-Кюстендил и Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“.  Традиционната културна проява за Кюстендил завършва  с изложба на 18 октомври, празника на св. апостол и евангелист Лука - покровител на зографите..

публикувано на 12.10.25 в 22:22
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Връщането на заложниците е историческо събитие, носещо тъга и радост

Израелският премиер Бенямин Нетаняху описа предстоящото завръщане на държаните от "Хамас" заложници, като "историческо събитие", което съчетава "тъга" и "радост". Часове преди очакваното събитие Нетаняху направи кратко телевизионно обръщение.  Той изрази надежда, че въпреки "многобройните разногласия" между израелците, в страната ще настъпи..

публикувано на 12.10.25 в 22:15

526 души са гласували за единствения кандидат за кмет на Герман

24% е била избирателната активност на вота за кмет на кметство Герман в Столична община.  526 са гласувалите в днешните частични избори в населеното място.  Общинската избирателна комисия приема изборните книжа от трите секции. Божидар Трайков, издигнат от местната коалиция ГЕРБ - СДС, е единствен кандидат.  Той заемаше поста..

публикувано на 12.10.25 в 22:01