Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"По ръба" с Калина Андролова: Американският егоизъм унищожава Европа

| Коментар

Глобализацията, както казва Бжежински, е модната идеология на постидеологическата епоха. Американската държава, която иначе упорито отстоява своя суверенитет и стремежите си за глобално надмощие, всъщност воюва по множество кадифени и некадифени начини за една икономическа доктрина, която разглежда националния суверенитет на всички останали държави по света като отживелица, анахроничен егоизъм и пр., и лансира основите на една постнационална епоха. Започвам с този факт, за да премина към ситуацията в Европа, която се дължи на приложената глобалистка идеология и нейните инструменти. Основните аргументи, които маскират глобализацията като нещо приятно, демократично, мирно и луксозно решение за развитието на света са че: 1. Глобализацията е просто икономическа концепция за отворени пазари и по-ниски бариери; 2. Глобализацията дава свобода на гражданите като консуматори и като възможности за икономическа конкуренция, тоест намалява бедността; 3. Глобализацията е щастливо бъдеще за всички държави, след нея няма друго.

Истината е, че глобализацията е доктрина за господство! Нейните идейни основи са икономически, но те произвеждат политическа реалност, която гарантира и разширява правилата за един частен икономически абсолютизъм, в който стойността на държавата и националните правителства е сведена до минимум. Именно това обезвластяване на националните правителства и обвързването им в наднационален съюз доведе Европа до състояние на невъзможност националните държави да защитават интересите си и правото си на рационални решения в посока на възход и благоденствие. Например за каквото и да се говори в Европа – от енергийни ресурси и доставки, през мигранти, храни и култура, до военни бази и помощ за Украйна – неминуемо дебатиращите се дамгосват с две напълно неверни щампи, които обслужват пропагандата на американския глобализъм: представителите на рационалното и здраво мислене в Европа се определят като „марионетки на Путин“, а хората, които подкрепят и лансират политиките на САЩ за възпиране на Русия с цената на тежко икономическо нараняване за европейските държави и с цената на безразсъдни решения се наричат гаранти за европейската сигурност. Това шизофренно раздвояване на Европа, на безотговорен наднационален брюкселски елит и безпомощни национални политически ръководства, които са притискани да приемат разрушителни за държавите си решения, тласка общоевропейския ни дом към колапс, който вече се вижда на хоризонта. Живеем в период на историческо предозиране, събитията се случват прекалено бързо. 

Процесът на маргинализиране на Европа беше стартиран още с разпадането на комунистическия режим. Западна Европа вече не беше необходимо да бъде респектираща витрина, антипод на комунизма. Но по-важното е, че обединена Европа започна по естествен начин да взаимодейства с Русия. Русия не беше просто един доставчик на енергийни суровини за Европа, Русия не просто нарастваше от пазарните си взаимоотношения с европейския платежоспособен пазар от половин милиард души, а Русия постепенно започна да възстановява своя имперски рефлекс и да се възвръща към позицията си на глобален фактор, която Москва беше загубила през 90-те. Така Европа се превърна в терен на враждебните сблъсъци между САЩ и Русия. Европа е територия, където най-ярко се припокриват хегемонните пространства на двата полюса. Войната в Украйна е война за възвръщането на позициите на Русия изобщо като значима сила, която търси своето право да нараства и да осъществява влияние. Войната в Украйна е и по своеобразен начин война за Европа. Война за нова концеция как светът ще изглежда, след като САЩ загубят глобалния диктат. САЩ отдавна са решили, че не искат да оставят една процъфтяваща Европа в симбиоза с намеренията на Русия за възход. Затова натискът на САЩ спрямо Европа е свързан с изключително умело подпомагане на самоубийството на Европа. Накратко то се случва по следния начин:

- Нанасяне на опустошителни удари с необратими щети върху държавите чрез мигрантски вълни, създаване на бъдещи предпоставки и потенциални клетки за религиозни и етнически конфликти, повишаване на престъпността и източване на социално-осигурителните системи;

- Внасяне на нестабилност в икономическата среда, което поражда бягство на капитали и деиндустриализация. Затваряне на производствен капацитет чрез отказ от евтини енергийни ресурси и самопричиняване на „мащабен исторически енергиен шок“, ако ползвам точния израз на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР);

- Въвличане на Европа в безкраен конфликт с Русия, разходване на милиарди за превъоръжаване с договори към американския Военно-промишлен комплекс, както и на милиарди за военна помощ за Украйна, въпреки ясната оценка, че Киев не може да спечели войната;

- Европа е принудена да изгражда пълна зависимост от САЩ в още по-голяма степен от преди и то в момент, когато Америка преживява свой собствен упадък и загуба на глобалната доминация;

- И не на последно място, от години зелените политики на ЕС представляват обявяване на война срещу земеделието, енергетиката, добива на горива и множество индустрии. Тези политики засега не произвеждат друг ефект, освен че унищожават европейския бизнес като конкурентен. Тоест Европа е идеологизирана за епохална борба с руската добивна, атомна и ресурсна икономика, включително чрез налагане на нови екологични стандарти. Този ход на прогресивистките задкулисни инкубатори в САЩ да конструират нови идеологии, с които да преформатират политическата и икономическата реалност, превърна Европа в експериментален полигон и образец за неефективните икономически решения.

Само че здравата икономическа логика, която произвежда просперитет, е математика, тя не е абстракция, висока далечна идея и зелен фанатизъм. Когато жертваш високоефективното си селско стопанство, заради ангажименти, свързани с климатичните промени, следва упадък. Когато оскъпяваш максимално енергийната основа на икономиката си, заради ангажименти в полза на чужд дневен ред, следва упадък. Военната мощ на САЩ и употребата на хибридни технологии, НПО-мрежи и медиен контрол, едни инструменти, които Америка владее до съвършенство, са превърнали ЕС в придатък на американската доктрина за надмощие. Закономерно следва упадък. Просто Европа е ползвана като печат за легитимност, че не САЩ предприемат някакви действия по света, а „демократичният свят“ решава еди-какво си. Европа е в ролята на американския аванпост във всички видове конфликти и възможни войни с Русия. Тоест целият смисъл на ЕС, овладяването на Европа през наднационален контрол е свързано с употребата й срещу Русия в стратегическия контекст на американското господство и американската доктрина за сигурност. 

И понеже започнах с Бжежински, нека завърша с неговите думи: „Господството като самоцел е задънена улица. Такова господство мобилизира срещу себе си могъща опозиция, а арогантността води до самозаблуда и историческа слепота. Хегемонията е преходна историческа фаза. Рано или късно американското глобално господство ще свърши. И американците трябва да се стремят да определят характера на евентуалното наследство от хегемонията си.“ Затова Бжежински поставя най-важния въпрос за избора, който САЩ трябва да направят – консенсусно лидерство или агресивно господство! 

* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02