Кандидатът на управляващата в Тайван Демократическа прогресивна партия Уилям Лай печели президентските избори в страната, съощават световните агенции. Лай е смятан от Китай за проблемен и Пекин призова да не се гласува за него.
С почти 5,5 млн. гласа, подадени за Лай и 98% от изчислените бюлетини, той получи 40,2% от гласовете, докато неговият основен конкурент Хоу Юи изостана с 33,4% или 4,541 млн. гласа, а за третия кандидат - Ко Венцзе гласуваха 26,4% от избирателите, като той спечели 3,591 млн. гласа.
Новоизбраният президент на Тайван Уилям Лай заяви, че самоуправляващият се остров е успял да се справи с опитите да бъде повлияно на вота.
В победната си реч Лай обяви нова глава в тайванската демокрация като обеща да пази страната от заплашителната политика на Китай. Той уточни, че се надява на връщане към конструктивното сътрудничество и диалог с Китай, като отново изрази желанието си за преговори за запазване на статуквото от двете страни на Тайванския проток.
Кандидатът на обявяващата се за диалог с континентален Китай Националистическа партия Хоу Юи призна поражението си.
"Разочаровах всички, за което поднасям нашите дълбоки извинения, простете, вината е наша", каза той.
Залогът на изборите бяха мирът и стабилността на намиращия се на 160 км от китайските брегове Тайван, който Пекин разглежда като своя отцепническа провинция и иска да си върне, ако трябва и със сила.
Нито една политическа партия обаче не си осигури мнозинство в законодателния орган на Тайван, прекъсвайки по този начин съществуващата тенденция от 2004 г. насам, съобщиха местни медии.
Демократическата прогресивна партия на победителя в президентските избори намали броя на депутатските си места от 63, получени през 2020 г., на 51, китайските националисти спечелиха 52 места в местния парламент, което е увеличение от 38 преди четири години, а Тайванската народна партия ще има 8 депутат.
Въпреки че все още се броят някои от подадените гласове за изборите за парламент, мнозинството анализатори очакват, че загубилите президентската надпревара две партии ще се включат в преговори, за да попречат на досега управляващата партия да запази контрола върху председателството в Камарата.
Варненският и Великопреславски митрополит Йоан със спомен за делото и живота на Патриарх Неофит. На 1 март (събота) ще бъде отбелязана една година от кончината на Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. По решение на Св. Синод на БПЦ – БП, на 1 март 2025 г., от 09.00 ч. в митрополитската катедрала "Св. вмчца Неделя" ще бъде отслужена..
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..