Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване: Всеки четвърти българин е бил жертва или свидетел на насилие

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Всеки четвърти българин е бил жертва на насилие или е бил свидетел на такова. Това показват резултатите на проучването на психолози от Великотърновския университет и женското дружество "Екатерина Каравелова" в Силистра. Проучването е направено в цялата страна и е обхванало 3500 деца и възрастни. Авторите на изследването го представиха пред българските евродепутати и пред народни представители от правната, образователната, здравната и социалната комисии в Народното събрание и настояват за спешни промени. 

Масово българите признават за домашно насилие само шамарите и побоя, но не и вербалното, емоционалното и сексуалното насилие, като стереотипите на мъжете и жените са различни, както и на хората от селата и градовете, сочи проучването, което продължи 30 месеца и установи, че всеки четвърти българин е попадал в ситуация на насилие.  

Данните не са неочаквани, коментира проф. Велислава Чавдарова от ВТУ: 

"Не, не ни изненада, защото агресията в българското семейство е устойчива тенденция. Няма нищо извънредно. Това, което е различно, са причините в момента, които се наблюдават, т.е. определено, освен вътрешносемейните отношения, категорично влияние има социално-обществена, дори политическа среда и този агресивен подход към взаимоотношенията изобщо". 

Продължават обществените нагласи, че проблемите с насилието трябва да си останат в семейството, а когато жертвите добият смелост да потърсят защита, изваждането от критичната ситуация става бавно, държавната машина е тромава, затруднена е работата с насилниците, отделно имаме и все по-силен и по-разпространен език на омраза от политиците. Проблеми има дори с традициите ни и разбиранията за патриархат, коментира психологът доц. Иван Иванов: 

"Патриархалните традиции и норми, според участниците в малките населени места, са ресурс за предпазване от насилие. Докато участниците от големите населени места смятат, че патриархалните традиции способстват и отключват проявите на домашно насилие. В някаква степен имаме изцяло разцепена ситуация".

Много тревожни са изводите, които правят психолозите от разговорите си с ученици. Стереотипите са непробиваеми, коментираха проф. Велислава Чавдарова и гл. асистент Петя Трифонова: 

"Особено в малките населени места децата не възприемат като насилие дори и преживяно такова. Това, че децата са били малтретирани, бити или присъствали на сцени с домашно насилие не променя техните стереотипи", посочи проф. Чавдарова. 

"Всички ползваха концепциите, наблюденията, моделите вкъщи. Ако една майка е толерантна да бъде обиждана или каквото и да е друго, те смятаха, че това е нормално, чисто финансово да са обезпечени", допълни гл. ас. Трифонова. 

Нужни са много сериозни промени в образователната, здравната и социалната политика на страната. Въпреки че преди няколко месеца имаше промени в Закона за домашното насилие, правилникът за прилагането му е неработещ, коментира Галя Иванова от женското дружество "Екатерина Каравелова" в Силистра, а темата е била обсъдена на срещата с българските депутати:  

"Това просто е спешно да се случи, защото към момента има едни промени в законодателството, които са доста адекватни, но на практика кой следи за тяхното изпълнение и как точно се случват нещата – няма нормативна уредба, която да го регламентира, актуална нормативна уредба. Правилник има, но той не е съобразен със Закона за защита от домашно насилие".  

Психолозите от ВТУ и женската неправителствена организация са обсъдили с депутатите темата за домашното насилие да влезе в образователните програми, поясни доц. Иван Иванов: 

"Да могат гъвкаво през различни ролеви игри да се решават конфликти, така че още на ранно училищно ниво да има нещо като превенция и децата да са чувствителни към темата". 

Езикът на омразата е превзел българската политика и затова е нужен:

"Етичен кодекс на публичните личности. В изказванията и становищата да не се подчертават и да не се злоупотребява с полово-ролевите стереотипи, защото сега да не говорим на какъв език си говорят и как се обиждат в Народното събрание". 

На законотворците ни са предложени и законодателни промени. 

"Политиката в сферата на семейството и насилствените отношения да върви към по-голяма прозрачност, по-голяма координираност, съответно бюджет, поемане на отговорност и създаване на адекватна система, която да може да работи и с жертвите, и с насилниците", посочи доц. Иванов.  

Мащабното изследване, проведено сред 3500 деца и възрастни в 28-е области в страната, може да стане основа на национална програма за работа по проблемите с домашното насилие, още повече, че сега се структурира националният съвет за противодействие на домашното насилие и секретариатът към него. Нужно е да се преосмисли, че подходът към различните райони трябва да е различен, коментира Галя Иванова от силистренската неправителствена организация: 

"Домашното насилие е такъв феномен, който не засяга единствено семейството, той засяга и устоите на държавата. Много е важно да не приемаме, че отношенията в семейството са само вътре в семейството. За нас ще е голямо постижение, че ние нямаме работа". 

Репортажа чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49