Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Узунова, Камара на енергийните одитори: Завишената от общините инвестиция се превръща в проблем

Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори
Снимка: Лора Търколева

Подалите документи по програмата за саниране, да си си проверят енергийните обследвания и сертификатите, защото има много хора, които не са ги получили и не са ги виждали.

Това посъветва кандидатите за финансиране на обновяване на сгради Валентина Узунова, председател на Камарата на енергийните одитори. Пред БНР тя коментира в детайли цялата програма и разкри, че от Камарата отдавна са предупреждавали, че ще има проблеми около критериите.

"Ние нямаме съмнения за манипулация при оценяването, но считаме, че от това което виждаме в общините като резултати и проверките, които сме направили,  всъщност резултатите бяха странни от анализа", каза Узунова в предаването "Преди всички".

Тя даде пример, за да стане ясно къде започва проблемът и как потърпевши ще са хората. 

"Енергийните одитори, заложили една сума, например 800 000 лв. на дадена сграда. Количествено-стойностната сметка (КСС), подадена в програмата от общината, е 1,6 млн. лв., защото общината като партньор дава последна сума за Безвъзмездната финансова помощ (БФП). После идва проблемът за блока Х, кандидатствал по програмата, защото автоматически му се отнемат 25 точки , защото инвестицията е надута не от одиторите, а от общините", обясни механизмът председателят на Камарата на енергийните одитори.

Тя съветва участниците да си проверят енергийните обследвания и сертификатите, защото имало много хора, които не са ги получили и не са ги виждали.

"За нас е странно, кой е подписвал приемателно-предавателните  протоколи. Хубаво е хората да си изискат от партньорите – общините, тези документи и да си ги имат. И друго нека проверят какво е КСС-то дадено от общината към програмата", препоръча Валентина Узунова.

Тя е категорична, че има възможност да се подредят нещата, като най-важното е да не се изгубят парите за програмата за саниране.

Проблемите се коренят съвсем на друго място, през 2020 -2021 година, когато е одобрена програмата, допълни Узунова.

"В началото писахме, правихме срещи с ръководства на МРРБ, тъй като сегашното ръководство на министерството нищо не може да промени и е поставено в "небрано лозе".  Един и същи е само директорът на дирекция "Жилищна политика" и той беше добре запознат с проблемите, които ще възникнат и беше факт. Това което се случва, той, екипът му и предходните министри и заместници го знаеха", разказа председателят на Камарата на енергийните одитори.

Тя сподели, че трябва да се променят критериите на програмата, за да бъде ефективна.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56

Лекарите в Англия заплашват със стачка заради недостатъчно увеличение на заплатите

Лекарите в Англия заплашват със стачка, въпреки че им беше предложено 4% увеличение на заплатите. Британската медицинска асоциация - синдикатът, представляващ лекарите - заяви, че увеличението, влизащо ефективно в сила от 1 април, е "нелепо" и не е достатъчно, за да отмени "историческото замразяване на заплатите". Междувременно..

публикувано на 23.05.25 в 17:08
Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща заради проблемите с водоподаването.

През 2024 г. има 221 аварии в Крива бара, Брусарци и Буковец

Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в Брусарци, Крива бара и Буковец.  Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. През 2015 година в трите населени места бе извършен ремонт на водопровода с Европейски..

публикувано на 23.05.25 в 17:08

Харвард съди Тръмп заради забраната му в университета да учат чуждестранни студенти

Харвардският университет подаде съдебен иск срещу администрацията на Тръмп, заради решението на администрацията му да отмени възможността на училището от Бръшляновата лига да приема международни студенти, предаде агенция Ройтерс. В жалба, подадена във федералния съд в Бостън, Харвард нарича отнемането на статута "грубо нарушение" на Първата..

публикувано на 23.05.25 в 16:58

Библиотекари и читалищни дейци от старата столица на символичен протест

Десетки библиотекари и читалищни дейци от Велико Търново излязоха на символичен протест с настояване за поне 10-15  процента увеличение на заплатите.  Днес техни колеги и от други региони протестираха със същите искания: Библиотекари, музейни работници и артисти от Ловеч на протест за по-високи заплати Символичен протест на служителите на..

публикувано на 23.05.25 в 16:46

От Университета на Вашингтон поздравиха българите в Чикаго за 24 май

24 май е обявен за Ден на българското културно наследство в Сиатъл. Признанието за приноса на българската общност към културата на "изумрудения град" идва само няколко дни след специалния поздравителен адрес към българите и от Университета на Вашингтон по повод празника. В прокламацията на кмета на Сиатъл  Брус Харел се посочва, че "24 май..

публикувано на 23.05.25 в 16:33

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия

В 10 поликлиники в София ще бъдат изградени центрове за речева терапия на хора, които са преживели инсулт. Първите два центъра ще са готови до края на годината в 12-та поликлиника – втора база в "Люлин" и в 17-та – в район "Оборище". 10 000 жители на столицата са засегнати годишно от инсулт, а при 3 хиляди от тях имат нарушение в речевата..

публикувано на 23.05.25 в 16:26