През 2023 г. у нас са извършени общо 42 трансплантации, от тях 25 бъбречни. По официални данни, към началото на тази година 837 души чакат за трансплантация на орган, като над 780 от тях имат нужда от бъбрек.
Около 8,5% от активното население в България има някаква форма на бъбречно увреждане или се нуждаят от бъбречна трансплантация.
Ако един пациент се нуждае от бъбречна трансплантация, той трябва да е подготвен не когато стигне до бъбречна недостатъчност, а един етап по-рано, категоричен е проф. Емил Паскалев, завеждащ Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. По думите му, това има значение за своевременното включване на пациента в листата на чакащите и увеличава техния шанс.
Когато един пациент знае, че е започнала бъбречна увреда, която има само прогресивен ход, на него отрано му се разясняват нещата, за да може първо да свикне с тази мисъл, и второ – да е активен в това направление, отбелязва нефрологът.
Според проф. Паскалев има много хора, които търсят възможност в чужбина заради неголемия процент осъществявани трансплантации у нас. Най-често хората отиват в съседна Турция.
Навсякъде има нужда от повече трансплантации. Има страни с по-малки възможности, затова пациентите се насочват сами към други възможни варианти. Това е разумно поведение на пациентите, коментира специалистът в предаването "Хоризонт до обед". По думите му, колкото по-рано се направи една трансплантация, толкова по-качествена е тя.
"Трябва да се говори много за трансплантацията, че е голяма честотата на бъбречната увреда, която в началото е винаги трудно разпознаваема, тъй като има скрити прояви, категоричен е проф. Емил Паскалев.
"Никога да не забравяме, че имаме бъбреци, а те ни служат много добре. Да проверяваме нашето бъбречно здраве!", призовава той.
"Повече от половината донори миналата година са от "Пирогов". Същото се случи в "Св. Анна", Окръжна болница", изтъкна в интервю за БНР Георги Пеев, който е единственият двойно трансплантиран у нас - със сърце и бъбрек, покорил е Килиманджаро, световен шампион е по плуване от състезание за трансплантирани. Неговото обяснение за повишената активност е в смяната на координатори, които имат отношение към донорството, в съответните лечебни заведения.
"Донорските ситуации се подминават в огромна част от донорските центрове. Трябва да се смени моделът на работа, ако искаме да се случи нещо добро", изрази мнение Пеев.
"Координаторите да работят по начина, по който работят д-р Христов в "Пирогов" и д-р Маринова във Велико Търново."
"Близките като цяло не отказват. В България това не е проблем. Нашето законодателство е добро – да се питат близките. Българинът е склонен да дарява, като му се обясни. Няма толкова много откази. Българите като цяло са добри хора и са готови да помогнат. Основният проблем е друг – няма кой да ги пита хората."
Има неща, които да се пооправят организационно и технически, обобщи Георги Пеев. Според него чакащите у нас реално са над 1000, "умират си по машините за диализа и въобще не стигат до това да им бъде спасен животът".
Въобще не трябва да има никакво значение кой е здравният министър, за да може държавата да води политика, изтъкна той. "Тази политика спасява човешки живот."
През настоящата година Пеев ще се опита да събере група от трансплантирани, които заедно да изкачат Мусала.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..