В галерия – книжарница "София Прес" беше открита изложбата "Към извора" - резултат от един проект по Програмата за научната и художественотворческата дейност на Националната художествена академия за 2023 година.
В него са участвали студенти, а идеята е възраждане на иконописната яйчна темперна техника и с нейна помощ за създаването на съвременни произведения на изкуството.
"Всички бои съдържат пигмент, веществото, което дава цвят и свързвател, който може да бъде на най-различна основа. В нашия случай решихме да възродим донякъде яйчната темпера. Свързвателят на нашите бои е една яйчна емулсия, която се приготвя от жълтъка на яйцето, малко вода и задължително консервант, разказа за "Нощен Хоризонт" ръководителят на проекта доц. Атанас Атанасов, преподавател по рисуване в Художествената академия и ръководител на Катедра рисуване
"Научих много нови неща за тази техника в рамките на това обучение по проекта. Самата техника няма нищо ново с това, което сме правили, дори дървото, което се използваме и как се грундира, със самата темпера също се работи по друг начин, на който ние сме се учили, сподели за "Нощен Хоризонт" Александра Николова, една от студентките, участнички в изложбата. Тя учи във филиала на НХА в Бургас, специалност - " Живопис".
"Радвам се, че уча в НХА, защото аз се върнах от Испания с цялото ми семейство и се радвам, че се върнахме, защото ми харесва в България, допълни още Александра.
Доц. Атанасов допълни, че филиалът на НХА в Бургас е едно чудесно място за преподаване.
В яйцето се съдържа цяла вселена. Има много различни вярвания свързани с яйцата. Древните египтяни считали, че Птах, покровител на занаятите и изобразителните изкуства е създал яйцето от Слънцето и Луната. Яйчният жълтък съдържа поне 7 есенциални минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк. Освен това мазнини, въглехидрати и захари. Може би за това текстурата на яйчния жълтък се открива в едни от първите рисунки в историята на човечеството.
За да проектираш образ наподобяващ или изкривяващ реалността в една рисунка е нужен материал, който да издържа във времето. Още в Древен Египет са използвали яйчните жълтъци в направата на бои, с които изрисували саркофазите на знатни покойници. Така се появяват темперните бои, които засъхват бързо. Направата им е цяла алхимия от жълтък на яйце, вода и природни пигменти, с които боите добиват различните си цветове.
Яйчната темпера завладява и кавалетната живопис във времето до Ренесанса. Най-разпространена за кавалетната средновековна живопис е била дървената дъска. В епохата на ранното християнство, темперните бои са били използвани и за рисуване на икони. Тази традиция се е запазила в Източноправославната църква до днес.
Яйчната темпера остава доминираща в живописта до 15 – 16 век, когато отстъпва на маслените бои. Маслената живопис пък властва до средата на 19 век. След това доста художници отново припознават темперната боя като своя, заради свойството й да изглежда като жива и да придава на картините повече яркост и достоверност.
Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на две седмици от 15 януари натам.
Още по темата в звуковия файл.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..