В галерия – книжарница "София Прес" беше открита изложбата "Към извора" - резултат от един проект по Програмата за научната и художественотворческата дейност на Националната художествена академия за 2023 година.
В него са участвали студенти, а идеята е възраждане на иконописната яйчна темперна техника и с нейна помощ за създаването на съвременни произведения на изкуството.
"Всички бои съдържат пигмент, веществото, което дава цвят и свързвател, който може да бъде на най-различна основа. В нашия случай решихме да възродим донякъде яйчната темпера. Свързвателят на нашите бои е една яйчна емулсия, която се приготвя от жълтъка на яйцето, малко вода и задължително консервант, разказа за "Нощен Хоризонт" ръководителят на проекта доц. Атанас Атанасов, преподавател по рисуване в Художествената академия и ръководител на Катедра рисуване
"Научих много нови неща за тази техника в рамките на това обучение по проекта. Самата техника няма нищо ново с това, което сме правили, дори дървото, което се използваме и как се грундира, със самата темпера също се работи по друг начин, на който ние сме се учили, сподели за "Нощен Хоризонт" Александра Николова, една от студентките, участнички в изложбата. Тя учи във филиала на НХА в Бургас, специалност - " Живопис".
"Радвам се, че уча в НХА, защото аз се върнах от Испания с цялото ми семейство и се радвам, че се върнахме, защото ми харесва в България, допълни още Александра.
Доц. Атанасов допълни, че филиалът на НХА в Бургас е едно чудесно място за преподаване.
В яйцето се съдържа цяла вселена. Има много различни вярвания свързани с яйцата. Древните египтяни считали, че Птах, покровител на занаятите и изобразителните изкуства е създал яйцето от Слънцето и Луната. Яйчният жълтък съдържа поне 7 есенциални минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк. Освен това мазнини, въглехидрати и захари. Може би за това текстурата на яйчния жълтък се открива в едни от първите рисунки в историята на човечеството.
За да проектираш образ наподобяващ или изкривяващ реалността в една рисунка е нужен материал, който да издържа във времето. Още в Древен Египет са използвали яйчните жълтъци в направата на бои, с които изрисували саркофазите на знатни покойници. Така се появяват темперните бои, които засъхват бързо. Направата им е цяла алхимия от жълтък на яйце, вода и природни пигменти, с които боите добиват различните си цветове.
Яйчната темпера завладява и кавалетната живопис във времето до Ренесанса. Най-разпространена за кавалетната средновековна живопис е била дървената дъска. В епохата на ранното християнство, темперните бои са били използвани и за рисуване на икони. Тази традиция се е запазила в Източноправославната църква до днес.
Яйчната темпера остава доминираща в живописта до 15 – 16 век, когато отстъпва на маслените бои. Маслената живопис пък властва до средата на 19 век. След това доста художници отново припознават темперната боя като своя, заради свойството й да изглежда като жива и да придава на картините повече яркост и достоверност.
Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на две седмици от 15 януари натам.
Още по темата в звуковия файл.
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..