На 19 януари от 19.00 часа в посолството на България в Белгия е брюкселската премиера на книгата на българската авторка, живееща в Белгия, Светлозара Кабакчиева - "Камъни с форма на сърце".
"Не знам дали аз съм избрала приказките или те са избрали мен. За мен те са един много хубав начин да кажеш онова, което искаш. Приказките са форма. Те са метафори на ежедневието ни. На това, което се случва и срещите, които имаме с хората. Но го разказват по един много по-магичен и чувствителен начин", каза в предаването "Понеделник вечер" Светлозара Кабакчиева.
За вдъхновението и писането на приказки Светлозара Кабакчиева сподели още:
"Аз обичам да се вглеждам в малките неща в ежедневието. Обичам да си представям какво си говорят цветята, какво си говорят дърветата, слънцето. Това е един мой начин да кажа нещата, които ме вълнуват".
В книгата си "Камъни с форма на сърце" Светлозара обединява пъстра феерия от герои:
"Героят с когото започва моята книжка е шивачът на приказки. Онази нишка, която свързва останалите приказки. Герои в моите приказки са цветята както в градината, така и онези, които решават да цъфтят сами до някоя стена.
Герои са чучулигата и совата, които са с различен ритъм на своя живот. Писалката с мастило, която пише хубави приказки и малките патрончета за мастило, които още не знаят каква е тяхната участ и как те ще допринесат за създаването на изкуството".
Защо, когато пораснем, идва време, в което се връщаме към приказките?
"Точно когато пораснем изпитваме онази потребност да се върнем назад към приказките. Моето обяснение е, че приказките са първото нещо, което едно дете среща в този свят, в общуването със света, начина по който възрастните хора му предават посланията. Чрез тези метафори на говорещите животни, на говорещите цветя, на героите в приказките, на доброто, което винаги побеждава. Това са нашите първи срещи с реалността, която ни е предадена чрез думите", категорична е Светлозара Кабакчиева.
Още по темата в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..