На 19 януари от 19.00 часа в посолството на България в Белгия е брюкселската премиера на книгата на българската авторка, живееща в Белгия, Светлозара Кабакчиева - "Камъни с форма на сърце".
"Не знам дали аз съм избрала приказките или те са избрали мен. За мен те са един много хубав начин да кажеш онова, което искаш. Приказките са форма. Те са метафори на ежедневието ни. На това, което се случва и срещите, които имаме с хората. Но го разказват по един много по-магичен и чувствителен начин", каза в предаването "Понеделник вечер" Светлозара Кабакчиева.
За вдъхновението и писането на приказки Светлозара Кабакчиева сподели още:
"Аз обичам да се вглеждам в малките неща в ежедневието. Обичам да си представям какво си говорят цветята, какво си говорят дърветата, слънцето. Това е един мой начин да кажа нещата, които ме вълнуват".
В книгата си "Камъни с форма на сърце" Светлозара обединява пъстра феерия от герои:
"Героят с когото започва моята книжка е шивачът на приказки. Онази нишка, която свързва останалите приказки. Герои в моите приказки са цветята както в градината, така и онези, които решават да цъфтят сами до някоя стена.
Герои са чучулигата и совата, които са с различен ритъм на своя живот. Писалката с мастило, която пише хубави приказки и малките патрончета за мастило, които още не знаят каква е тяхната участ и как те ще допринесат за създаването на изкуството".
Защо, когато пораснем, идва време, в което се връщаме към приказките?
"Точно когато пораснем изпитваме онази потребност да се върнем назад към приказките. Моето обяснение е, че приказките са първото нещо, което едно дете среща в този свят, в общуването със света, начина по който възрастните хора му предават посланията. Чрез тези метафори на говорещите животни, на говорещите цветя, на героите в приказките, на доброто, което винаги побеждава. Това са нашите първи срещи с реалността, която ни е предадена чрез думите", категорична е Светлозара Кабакчиева.
Още по темата в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..