Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, все по-гротесков герой идва на власт"

Иван Стамболов - Сула: На протест излизат онези, които са способни да изнудват и да наказват

"Сериозното гледане на протестите беше минирано още когато прекалиха с протестите срещу Орешарски"

| Интервю
Иван Стамболов - Сула
Снимка: БГНЕС

"Протестите в повечето случаи постигат някакви резултати. Първоначално има някакво възмущение от несправедливост в обществото и тя става общ знаменател на хора, които искат нещо да променят. След това прераства в усещане за сила и на протест излизат онези, които са способни да изнудват и да наказват – фермери, градски транспорт, медицински сестри, миньори. Ако се съберат преводачите от фламандски да протестират срещу ниските си хонорари, никой няма да им обърне внимание. Следващата фаза е икономическата част – тогава вече никой не крие, че става дума за пари, тук обикновено протестите се увенчават с някакви успехи, в повечето случаи частични. Четвъртата фаза е политическата част, когато някой пореден гладен популист яхне протеста – тогава вече става дума не само за пари, но и за власт."

Това мнение изрази в интервю за БНР Иван Стамболов  - Сула, анализатор, журналист и публицист.

Когато успехите на протестите започват да добиват политически измерения, всеки път все по-гротесков герой идва на власт с чудовищни обещания и само след седмица се чудим кой да ни отървава от него, посочи той.

Ако се увеличат заплатите на шофьорите на градския транспорт, ще се вдигнат цените на билетите. Гражданите първо ще бъдат наказани с протеста, а след това ще удовлетворят исканията му чрез по-скъпи билети, смята Стамболов.

"Биха могли да ги залъжат нещо, но после как ще компенсират това? Няма друг начин. Срамота е да говорим за тези неща, при положение, че София е град с над 2 милиарда бюджет. Все би се намерило нещо, но се харчат за невероятни неща пари."

Сериозното гледане на протестите беше минирано още когато прекалиха с протестите срещу Орешарски, смята Иван Стамболов.

"Когато се влачиха седмици и месеци, без да се знае какво точно се иска вече. Само се дюдюка по улиците и се вдига шум. Оттогава сякаш се задълбочава това. Сегашното състояние е пак резултат от протести, които бяха очевидно дирижирани, очевидно режисирани, които пак се проточиха. Последните, които очертаха картината, на която ставаме свидетели в момента. Хората забравят. Политиката се крепи на късата памет на избирателите."

"Избирателят вярва на всякакви глупости и ги следва. Колко народни спасители се изредиха?", попита още журналистът.

Девалвацията и недоверието в политиката при нас са резонанс на световни процеси, ние сме много малки, изтъкна Сула.

Протестите в Германия са много смислени и логични, изрази мнение Стамболов.

"Те протестират против три неща – зелените политики на Европа, миграционния натиск и помощта за Украйна. И е важно да се отбележи, че в Германия 85% от гражданите подкрепят протестите."

Има много голям проблем в българския политически живот в момента – това граничи с историческо престъпление: няма опозиция; как парламентът да има висок рейтинг, коментира Стамболов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49