Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нещата изглеждат отчайващи за консерваторите, отбелязва политическият анализатор на BBC

Великобритания пред избор на по-малкото зло

Роб Уотсън: Лейбъристите печелят главно от това, че торите губят подкрепа

| Интервю
Изглед към сградата на британския парламент
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обединеното кралство не прави изключение тази година от очакванията за предстоящи изключително важни общи избори.       От доста време вече проучванията никак не са благосклонни към управляващата Консервативна партия на премиера Риши Сунак, но един от последните по-задълбочени сондажи на общественото мнение на YouGov очертава още по-мрачна картина - съкрушителна загуба на торите, още по-тежка от изборите през 1997 година, когато бяха разгромени от лейбъристите начело с Тони Блеър. Появиха се коментари, че нова такава загуба ще доведе до най-големия срив в подкрепата за Консервативната партия от 1906 година.

Темата коментира пред БНР политическият анализатор на BBC Роб Уотсън.

Има ли наистина място за сравнение на предизборните събития днес с тези през 1997 година?

"Единственият показател, по който са сравними, е мащабът на непопулярността на консерваторите, макар и днес те да са непопулярни по различни причини. Важна е, разбира се, и продължителността на управлението им. Когато загубиха през 1997-а, торите бяха управлявали от 1979 година - гигантски период от време. Сега са на власт от 2010-а. Така че и в двата случая консерваторите, наред с какви ли не други проблеми, се сблъскват и с бремето време в политиката - колкото по-дълго се задържиш на власт, толкова повече затъваш в беди."

Роб УотсънДен след като излезе тази тревожна прогноза за консерваторите, беше публикуван анализ, че всъщност победата няма да бъде толкова лесна за лейбъристите, защото в резултат на приетата нова електорална карта консерваторите ще бъдат доста облагодателствани. Какво означава това?

"Във Великобритания доста често се прекрояват избирателните райони. Имаме 650 района и съответно 650 депутати. Периодично, заради промени в числеността на населението - в Лондон например расте, а в някои градове на север намалява - се прекрояват границите на избирателните райони, за да се запази приблизително същият брой гласоподаватели в отделните райони. И това е справедливо. Специално за този анализ - ако се вгледате внимателно, ще си дадете сметка, че промените на избирателните райони наистина дават предимство на консерваторите. Но то е съвсем скромно в сравнение с това, което анкетите сочат, а именно колко те са омръзнали на хората."

Още не е ясно кога точно ще бъдат проведени изборите. Знае се единствено, че това по закон трябва да стане до края на януари 2025 година. Премиерът Риши Сунак заяви, че те ще бъдат през втората половина на годината, бившият министър на финансите Джордж Озбърн дори фиксира конкретна дата - 14 ноември. Други пък, включително опозицията, смятат, че те трябва да са по-рано - през май. Кога би било най-удобно за торите и съответно за лейбъристите да бъдат проведени изборите?

Снимка: АП/БТА

"Няма еднозначен отговор. Човешко е, според мен, Риши Сунак да говори чак за втората половина на годината. Защото нещата изглеждат толкова отчайващи за консерваторите, че е нормално да си мислят, че ако устискат, може нещо да се промени. Премиерът Сунак може в определен момент да си промени мнението и да реши, че нещата няма да са толкова зле и през май. Но това, което чувам от "Даунинг стрийт" 10 напоследък, дава да се разбере, че торите няма да бързат."

Анкетите отреждат преднина на лейбъристите на Киър Стармър с около 18-19 пункта пред консерваторите. Имам съседка, която е с лейбъристки убеждения, но която не харесва изобщо Киър Стармър, не на последно място, защото няма никаква харизма, по нейните думи. Смятате ли, че това в крайна сметка може да се окаже голям проблем в подкрепата за лейбъристкия лидер?

"Несъмнено. Не само вашата съседка, допитванията до електората по принцип показват, че лейбъристите печелят главно от това, че торите губят подкрепа. И дума не може да става британците да са силно вдъхновени от Киър Стармър и лейбъристите. Това може впоследствие да се окаже проблем. Но към момента хората си казват, че не ги е грижа колко зле са лейбъристите и Стармър, защото няма как да са по-зле от торите.

Киър Стармър  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вярно е, че Киър Сармър тепърва трябва да спечели сърцата на британците - повечето са скептични, че моделът на лейбъристите ще донесе значителни промени. Вярно е също, че хората не виждат харизма у Стармър. Но си мисля, че толкова много неща се случиха през последните 20-ина години във Великобритания, а това важи и за много други западни демокрации, че понастоящем едва ли би се намерил който и да било политик, който да съумее да въодушеви избирателите, както например Тони Блеър навремето."

Г-н Уотсън, споменахте, че Риши Сунак предпочита по-късна дата за изборите чисто тактически, с надежда нещата да се подобрят. В какви сфери основно е насочена тази надежда, какво може да се подобри?

"Неговата надежда е, че хората ще усетят, че икономиката започва да се възстановява. Че инфлацията се забавя и че брутният вътрешен продукт бележи ръст, макар и не голям. Основните послания на избори биват три вида: на прав път сме - гласувайте за нас; изберете познатото зло - то ще е по-малкото; и - време е за промяна! Консерваторите очевидно залагат на втория вид послание - икономиката е стабилна, не я подлагайте на риск, давайки я в ръцете на Лейбъристка партия."

Не можем да пропуснем драмите около законопроекта за депортиране в Руанда на търсещи политическо убежище на Острова, който, въпреки бунта в редиците на торите, все пак беше гласуван в Камарата на общините, но срещу високата цена на публичното достояние за голямо разделение в Консервативната партия. Дали обаче Риши Сунак има досатъчно основание да се притеснява за поста си от дясното крило в партията, което очевидно не харесва нито него, нито неговата политика?

"Няма никакво съмнение, че през последните дни битката по въпроса за мигрантите и Руанда навреди още повече на имиджа му. Но според мен той не бива да се притеснява дали ще оцелее на председателския пост, за да води торите на изборите. Наистина за голяма част от дясното крило на партията Сунак е безнадежден случай и трябва да се махне. Но по принцип повечето консерватори, макар и силно разочаровани и депресирани от перспективите пред тях, ще продължат да подкрепят своя лидер, дори това да донесе много тежка изборна загуба."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки хиляди отбелязаха 20 г. от легализирането на еднополовите бракове в Испания

Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..

публикувано на 06.07.25 в 08:56
Аятолах Али Хаменей

Аятолах Хаменей се появи на публично място за първи път след израелските удари

Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..

публикувано на 06.07.25 в 08:47
Илон Мъск

С новата си партия Илон Мъск ще връща свободата на американците

Милиардерът и предприемач Илон Мъск заяви, че учредява нова американска политическа формация, която ще се казва партия "Америка". Новината беше обявена в деня след националния празник, на който президентът Доналд Тръмп подписа мегазаконопроекта за намаляване на данъците и разходите, който беше критикуван остро от Мъск. "Що се отнася до..

публикувано на 06.07.25 в 08:35
Президентите на Украйна Володомир Зеленски и на САЩ Доналд Тръмп

Зеленски провел "най-продуктивния си разговор" с Тръмп

Украинските власти съобщиха за петима ранени при руски удари тази нощ. В същото време президентът на Украйна Володомир Зеленски заяви, че е провел най-продуктивния си разговор с американския си колега Доналд Тръмп досега. Трима души са пострадали в Киевска област, съобщи ръководителят на регионалната военна администрация Микола Калашник...

публикувано на 06.07.25 в 08:24

ВАС отмени заповед, с която НЗОК отказваше да плати лечение на рядко заболяване

Върховният административен съд отмени заповед, с която Здравната каса отказваше да плати лечение на млад мъж с рядко заболяване поради липсата на механизъм за финансиране. Решението е победа в полза на хората, нуждаещи се от лечение с медикаменти извън Позитивния списък и такива, които не са регистрирани у нас, обяви адвокат Мария Шаркова...

публикувано на 06.07.25 в 08:02

Най-малко 50 са жертвите на наводненията в Тексас, валежите продължават

Най-малко 50 души, сред които 15 деца вече са жертвите на наводненията в централната част на американския щат Тексас, причинени от обилните дъждове, които започнаха в четвъртък срещу петък. Щатските власти съобщиха, че над 850 души са били спасени от бедствието, но десетки все още са в неизвестност и броят на жертвите продължава да расте...

публикувано на 06.07.25 в 07:48

Оранжев код за жеги в 18 области

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области у нас. За останалите 10 области кодът за жеги е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес времето над страната отново ще бъде слънчево и горещо. Временни увеличения на облачността ще има на отделни..

публикувано на 06.07.25 в 07:36