Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В елитни сортове ще бъдат пренесени характеристики, които вече съществуват"

Проф. Иван Атанасов: Новите геномни техники позволяват в полученото растение вече да няма чужда ДНК

"Въпросът не би трябвало да има политическа окраска. Става въпрос доколко нашето земеделие ще бъде конкурентно"

| Интервю
проф. Иван Атанасов
Снимка: Спас Крайнин
Предстои Комисията по околна среда в Европейския парламент да приеме позиция по законодателно предложение за получаване на по-добри растителни култури чрез въвеждане на т.нар. "нови геномни техники“. Ако то бъде прието, някои от техниките вече няма да попадат в обхвата на регламента за генетично модифицирани организми и няма да е необходимо да се подлагат на специална процедура за одобрение.

Дебатът се разгорещи, но той е доста по-слаб, отколкото преди 20 години, посочи пред БНР проф. Иван Атанасов, директор на Агробиоинститут.

Той припомни в предаването "Преди всички", че първите генно модифицирани организми се появяват през 1983 година

"Следва бурно развитие. Има създадени много сортове при основни култури  – царевица, памук, ориз и домати. Те са устойчиви към неприятели и хербициди". 

От 2001 г. има регламент на ЕС, който практически забранява отглеждането на ГМО култури в Европа, отбеляза той. 

"В България не се отглеждат ГМО култури. Глобата е огромна. Стига до 1 милион лева".

Но над 75% от соята в света е ГМО, такъв е 90% от памука и огромен процент от царевицата.

"Европа внася соеви продукти от САЩ. Оказваме се в цинична ситуация – не произвеждаме ГМО, но си храним животните с тази соя".

След 2000 г. се появиха нови геномни техники, които са по-прецизни и позволяват да се направи малка промяна и в полученото растение вече няма чужда ДНК, обясни проф. Атанасов.  

"Новите геномни техники масово се използват в света. Реално присъстват в земеделието. По тази причина ЕК поръча разглеждането на риска при тях".

Продуктите на новите геномни техники се разделят на две категории, разказа той.

"Едната включва чужда ДНК и не може да бъде получена по естествен път. Тя ще бъде считана за ГМО и си остава под рестриктивния регламент.

Другата са продукти, които имат редактирана съвсем малка част от определен ген и може да бъде получена с методите на класическата селекция. Направената промяна вече съществува в друг сорт. 

В елитни сортове ще бъдат пренесени характеристики, които вече съществуват". 

Приложението на новите геномни техники в медицината поражда морални проблеми, но потенциалът е огромен, обясни проф. Атанасов.

Живеем в изключително динамично време и постоянно ще имаме сблъсък с нови технологии. Към всяка обществото би трябвало да вземе отношение, напомни той. 

"Новият регламент е разписан доста детайлно. Евентуалното му въвеждане ще доведе до промени в редица съществуващи регламенти на ЕС". 

"Борбата на анти-ГМО организациите доведе до това, че малки и средни фирми никога не успяха да регистрират сортове, които са генно модифицирани. Няколко мултинационални компании произвеждат семена от ГМО растения. Новите техники и регулаторна база дават възможност на малки и средни фирми да произведат растения и да ги комерсиализират", обясни още експертът. 

Въпросът не би трябвало да има политическа окраска. Става въпрос доколко нашето земеделие ще бъде конкурентно, подчерта той.

"Приложението на такива техники изисква време. Това, което се прави, ще даде резултат след 5-6 години".

Цялото интервю на Веселина Миланова с проф. Иван Атанасов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Завод

Завод "Авионамс" ще ремонтира новите изтребители Ф-16

Завод "Авионамс" ще ремонтира новите Ф-16. Споразумението за това е било подписано от производителя "Локхийд Мартин" и българското предприятие по време Международното изложение "Хемус 2024" в Пловдив. Подчиненото на Министерството на икономиката предприятие "Авионамс" ще изпълнява три от общо шестте проекта по индустриално сътрудничество...

публикувано на 05.06.24 в 22:12

Путин: За Русия е без значение кой ще спечели изборите в САЩ

Руският президент Владимир Путин заяви в сряда по време на 27-ия Международен икономически форум в Санкт Петербуг, че Москва "не се интересува" кой ще спечели изборите в Съединените щати, предаде Ройтерс. "За нас крайният резултат няма голямо значение", отбеляза Путин, добавяйки, че не вярва, че ще има много големи промени в политиката на..

публикувано на 05.06.24 в 21:39
Вон Гетинг, първи министър на Уелс

Първият министър на Уелс Вон Гетинг загуби вот на доверие в парламента

Първият министър на Уелс Вон Гетинг загуби вот на доверие, гласуван в парламента на тази част от Обединеното кралство. В парламента на Уелс, който е известен още като Сенед, 29 депутати гласуваха в подкрепа на предложението за недоверие към Вон Гетинг, срещу 27 против. Гетинг, който е от Лейбъристката партия, е първи министър едва от..

публикувано на 05.06.24 в 21:28
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш

Гутериш призова за спешни действия за предотвратяване на "климатичния ад"

Всеки от последните 12 месеца се класира като най-топлия в историята, съобщи Службата за мониторинг на изменението на климата на ЕС "Коперник" в сряда, докато генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за спешни действия за предотвратяване на "климатичния ад". Средната глобална температура за 12-месечния период до края на май е била..

публикувано на 05.06.24 в 20:53
Снимката е илюстративна

Задържани са 11 нелегални мигранти край град Килифарево

11 нелегални мигранти от Афганистан, сред които петима непълнолетни, са задържани привечер от великотърновската полиция край град Килифарево. Незаконно пресеклите границата ни чужденци са били превозвани в два леки автомобила, потвърдиха за БНР от полицията. Трафикантите са четирима. Двама от тях са направили опит да избягат, но след..

публикувано на 05.06.24 в 20:17
Министерски съвет

В МС се подписват утре договори за изграждане на Вертикалния газов коридор

В присъствието на премиера Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов утре, 6 юни, ще бъдат подписани два договора, с които ще се постави начало на реализацията на концепцията за Вертикален газов коридор, съобщават от правителствената пресслужба. С подписването на документите започва проектирането и изграждането на част от..

публикувано на 05.06.24 в 19:53
Румен Радев

Румен Радев: Нуждата от електрическа енергия ще се покачва рязко до 2050 г.

Президентът Румен Радев заяви пред участниците в международния ядрен форум "Булатом", който се провежда край Варна, че до 2050 г. ще се покачва рязко нуждата от електрическа енергия, което ще важи за всички отрасли на икономиката. Другата тенденция, според него, е съчетанието между политически амбиции и желания и възможностите на технологиите...

публикувано на 05.06.24 в 19:35