Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Географската ос на историята" на Халфорд Макиндър

| Интервю
Александър Сивилов
Снимка: Ани Петрова

"Халфорд Макиндър отделя значението на Евразия, като я нарича "хардленд", т.е. свързана е със сърцето, най-ценната част от геополитическата система в световен мащаб, като смята, че който контролира тази част на света, ще може да контролира и целия свят".

Това каза пред БНР историкът доц. Александър Сивилов, който представи в предаването "12+3" книгата "Географската ос на историята" на Халфорд Макиндър.

Той подчерта, че авторът смята, че "за да се стигне до този контрол над евразийското пространство и до хардленда, трябва дадена сила да контролира Източна Европа".

Халфорд Макиндър пише за света такъв, какъвто е бил през 1919 г., непосредствено след катастрофата Първа световна война. Неговата цел при написването на тази книга е да убеди държавниците да предприемат адекватни стъпки, с които да избегнат избухването на нов, по-разрушителен глобален конфликт. "Изкушението на момента – пише той – е да се вярва, че ще настъпи вечен мир само защото хората са уморени и решени, че няма да има повече войни". Авторът е наясно, че подобно убеждение не може да бъде друго освен илюзия и още тогава той прогнозира, че "международното напрежение ще се натрупа отново, в началото съвсем бавно...“.

Едно от големите прозрения на Макиндър е, че демокрациите имат естествената склонност да се вторачват в преследването на демократични идеали, като същевременно пренебрегват геополитическите реалности. Затова според него, ако светът иска да избегне следващ глобален конфликт, държавниците трябва да се съобразяват с реалностите на пространството и времето и да не се задоволяват просто да излагат на хартия добри принципи и норми на поведение.

Халфорд Дж. Макиндър (1861–1947) е таен съветник, председател на Имперската комисия за морски транспорт, бивш директор на Лондонския институт по икономика и политически науки и доцент по география в Лондонския университет, автор на „Британия и британските морета“. Макиндър е географ и историк, известен като един от основателите на геополитиката като наука и като рационализатор на британската външна политика от края на XIX и началото на XX в. За разлика от повечето си сънародници, той дава повече тежест на разположението на държавата, т.е. на земната ѝ повърхност, отколкото на морската ѝ мощ, с което преформулира фундаментални постулати на английското поведение в геостратегически план.

Интервюто на Петър Волгин с доц. Александър Сивилов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Остров Санторини в очакване на силен трус.

Поредната напрегната нощ на остров Санторини

Два по-силни труса с епицентър недалеч от гръцкия остров Санторини бяха регистрирани през изминалата нощ на фона на продължаващата сеизмична активност в района. Малкото жители, останали на Санторини, съобщават за трудна нощ с няколко много силни труса. В рамките на час имаше две земетресения над 5-а степен по Рихтер. Сеизмолозите промениха..

публикувано на 11.02.25 в 09:09

След "разходката" на дрон над Летище София: Ще се затегнат ли регулациите?

Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..

публикувано на 11.02.25 в 09:07
Павлин Русанов

Павлин Русанов: Парите за отбрана може да достигнат 2.5 % от БВП в следващите години

"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Харченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната" . Това обясни пред БНР Павлин Русанов. Близо 25 години той е човекът, който стои зад планирането и управлението..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

Съветът на управляващите обсъжда назначенията на зам.-министри и областни управители

Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството.  Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ. Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон От там..

публикувано на 11.02.25 в 08:44
Освободените заложнички Наама Леви, Лири Албаг, Даниела Гилбоа и Карина Ариев, 25 януари 2025 г.

Тръмп: "Хамас" да освободи всички заложници до събота или "ще отприщя ада"

Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа трябва да бъде отменено, ако "всички заложници", държани в палестинската територия, не бъдат освободени до събота на обяд, заяви американският президент Доналд Тръмп. След думите, че ако искането му не бъде изпълнено, ще остави "целият ад да се развихри", президентът уточни, че решението..

публикувано на 11.02.25 в 08:39
Делян Пеевски

ДПС - НН: Хората очакват спешна намеса за спиране на ескалацията на цените на храните

Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки, пише в изпратено тази сутрин прессъобщение от "ДПС- Ново начало" на Делян Пеевски. ""ДПС- Ново начало" ангажира с предприемането на всички действия, които да доведат до нормализация на пазара на хранителни стоки и ще..

публикувано на 11.02.25 в 08:28

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 08:19