Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на енергетиката Румен Радев:

До месец се очаква подписване на споразумение България - САЩ за ядрената енергетика

Министърът на енергетиката Румен Радев на конференцията на тема "Възможностите на ядрените технологии за декарбонизация на енергетиката в Европа – технологии, проекти, услуги" - София, 25 януари 2024 г.
Снимка: БГНЕС

Министърът на енергетиката Румен Радев каза, че до месец се очаква да бъде подписано междуправителствено споразумение за сътрудничество между България и САЩ в сферата на ядрената енергетика, като то ще е основата за строителството на новите два блока в АЕЦ "Козлодуй".

Той допълни, че е взето решение за започване на оценка за въздействие върху околната среда на проекта за осми блок, тъй като в момента такава има само бъдещият седми блок на АЕЦ "Козлодуй".

Колко приблизително ще струва новата ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще стане ясно най-вероятно след март, когато американската компания Westinghouse ще е готова с предварителната си оценка.

Окончателната цена обаче ще стане ясна след като бъде подписан договор и с изпълнителя на проекта. Това каза изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов. Той допълни, че има интерес, макар и все още неофициален, към обявената процедура за избор на главен изпълнител на новите блокове на АЕЦ "Козлодуй":

"Правим един списък от възможни потенциални компании, които имат опит с изграждането на такива ядрени мощности, като освен опит трябва да има и финансово състояние, което да отговаря на съответния проект.

Такива компании проявиха интерес като Hyundai, които са строили в Обединените арабски емирства, като Bechtel, които са строили "Вогъл" в Съединените щати, идват от Fluor, които са собственици на тези малките модулни реактори, но правят и големи енергийни проекти в САЩ, доколкото знам има и китайски, и други компании, които са проявили интерес", каза Николов.

Той напомни, че срокът, в който те трябва да подадат официално документите си, е 2 февруари. А какво предстои после, посочи енергийният министър Румен Радев

"Нашата задача е до лятото на следващата година практически да позавършим с инженеринг - първа фаза, и да имаме възможността вече да се придвижим към приемане на окончателно инвестиционно решение.

След което, разбира се, ще възложим и производството на оборудването - с дълъг срок на производство".

Министър Румен Радев допълни, че с отделно с европейски компании се работи и по програма за алтернативна преработка извън Русия на отработеното ядрено гориво от 5-ти и 6-ти блок на на АЕЦ "Козлодуй".

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР - гост на инициативата "Медии и предприемачество" в БСУ

Откриването на нова социална лаборатория по дигитални медии е акцент в програмата на Деня на отворени врати на Бургаския свободен университет. "Медии и предприемачество" е мотото на инициативата, на която специален гост ще бъде генералният директор на БНР Милен Митев. Денят на отворени врати, на който Бургаския свободен университет показва..

публикувано на 19.11.25 в 07:40
Защо се бави построяването на ГКПП

Защо се бави отварянето на ГКПП "Рудозем-Ксанти"?

Граничният контролно-пропускателен пункт "Рудозем – Ксанти" е седмият, разположен на българо-гръцката граница.  Въпреки че от началото на годината сме страна, която е част от Шенгенското пространство, той остава затворен. Никой не се ангажира със срокове, въпреки че са проведените редица срещи между институциите в двете страни. Родопчани..

публикувано на 19.11.25 в 06:50

Близо 400 подрастващи от Монтанско бяха прегледани от водещи специалисти по детски болести от столицата

Безплатни профилактични прегледи по Национална програма Детско здраве се проведоха в Монтана. Изявени специалисти от Университетската многопрофилна болница за активно лечение Спешна медицина Пирогов и от Столична лекарска колегия обърнаха специално внимание на здравните проблеми на децата от Монтанско. Близо 400 подрастващи от Монтана и..

публикувано на 19.11.25 в 06:47

В 8 области е в сила оранжев код за интензивни валежи, а в други 15 - жълт

Оранжев код за обилни валежи е обявен за днес за 8 области на страната. Това са областите Кюстендил, Перник, Благоевград, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Сливен и София-област.  В сила е и жълт код за интензивни дъждове в други 15 области, показва справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология.

публикувано на 19.11.25 в 06:42
Дискотеката в Кочани, където след пожар загинаха десетки младежи, а над 150 бяха ранени.

Първото заседание по делото за пожара в дискотеката в град Кочани

В Скопие за днес е насрочено първото заседание по делото за пожара в дискотека "Пулс" в град Кочани, при който на 16 март тази година загинаха 63 души, а 200 бяха ранени.  Пред съда ще застанат 38 души - бизнесмени, служители по сигурността, бивши кметове и държавни служители, които са обвинени за тежки престъпления срещу обществената безопасност.  В..

публикувано на 19.11.25 в 06:31
Стив Уиткоф

САЩ засилват тайните мирни инициативи за Украйна, докато руски удари по Харков раниха десетки

Двама високопоставени служители на американската армия са в Киев на необявено посещение и ще се срещнат с украински военни лидери, депутати и президента Володимир Зеленски, съобщи изданието "Политико", позовавайки се на двама души, запознати с планирането на визитата.  Американските представители - военният секретар Дан Дрискол и началникът на..

публикувано на 19.11.25 в 06:28
Американскиият президент Доналд Тръмп на влизане на вечерята, която даде в Белия дом в чест на гостуващия саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман, придружен от съпругата му Мелания Тръмп.

САЩ предоставиха на Саудитска Арабия статут на основен съюзник извън НАТО

Американскиият президент Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати предоставят на Саудитска Арабия статут на основен съюзник извън НАТО, предаде Ройтерс.  Това стана на вечеря в Белия дом в чест на гостуващия саудитски престолонаследник Мохамед бин Салман .  Американският държавен глава изтъкна и че Рияд ще се превърне в ключов фактор за осигуряване на..

публикувано на 19.11.25 в 06:04