Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Този газ е вторият по значимост фактор за развитие на рак на белия дроб след тютюнопушенето

Нивата на радон в жилището се мерят със специални детектори. Как да се включим?

"Няма значение дали живеете в градска среда или на село. Има значение на кой етаж е жилището ви"

радонов детектор
Снимка: Радио ВИДИН

Възможност за безплатно измерване на нивото на радон в жилищата у нас дава национална програма, управлявана от здравното министерство. Тя се рекламира в интернет и по Българското национално радио, но липсва ясна информация какво трябва да направи човек, за да се снабди с детектори за измерване на нивото на радиоактивния газ вкъщи.

Радонът се образува в земната кора и поради това, че е газ, може да се придвижва на големи разстояния в почвата и така да достига повърхността на земята и сградите, в които живеем или работим, разказва доц. Жана Джунова, директор на Националния център по радиобиология и радиационна защита към здравното министерство.

"Няма значение дали живеете в градска среда или на село. Има значение на кой етаж е жилището ви. Обикновено намираме повишени концентрации на радон на приземния, евентуално на първия етаж. Ако живеете на десетия етаж, вероятността да имате повишени концентрации на радон не е много голяма."

Изследванията, които се правят у нас от повече от 10 години, са насочени към обществени сгради, като училища и детски градини, както и към жилищните помещения, тъй като човек прекарва най-много време в това пространство.

"Рискът за здравето при йонизиращите лъчения се определя веднъж от концентрацията, както е в случая при радона, веднъж от времето, през което сте изложени", отбелязва доц. Джунова. По думите ѝ евентуалната доза на облъчване може да бъде изчислена, но формулата е сложна.

Проучвания сочат, че този газ е вторият по значимост фактор за развитие на рак на белия дроб след тютюнопушенето.

Трябва да сте живели много дълго време на едно и също време, за да представлява опасност за здравето, ако концентрацията е висока, уточнява специалистът.

Нивата на радон в жилищните сгради се измерват чрез специални детектори – малки пластмасови кутийки.

"Раздаваме ги на хората с указания къде да ги поставят – трябва да не са долепени до стената, да са на определено разстояние от земята, в помещението, в което пребивавате най-дълго – няма смисъл да бъде в банята. И престояват определен период от време, най-често около 6 месеца. След това ги събираме, обработват се химически и се четат на специализиран микроскоп. За хората, живеещи в жилището, това нито ги облъчва, нито нищо – то е пасивен регистратор на това, което се случва."

Снимка: БГНЕСРеферентната доза за България е 300 бекерела на кубичен метър. За жилищата, които са на 300 и под тях, рискът е нисък. С повишаването на тези стойности може да се препоръчат различни мерки. Част от тях не са скъпи. Първата мярка е просто по-често проветряване.

Другите мерки изискват технически решения, за които човек трябва да се обърне към инженер. Затова е препоръчително за помещение в старите сгради да се направи проучване и да се потърси конкретно решение – например уплътняване на подовете и стените. Или увеличаване на притока на въздух под пода.

За да си осигури човек безплатно измерване на радон в жилището, е нужно да се обърне към регионалната здравна инспекция на съответното населено място. Оттам могат да организират подробно измерване чрез такива детектори. Към момента обаче няма заявка от нито една инспекция в страната за такава кампания през тази година, коментира доц. Джунова. Затова тя съветва хората да заявяват интерес в съответната РЗИ, защото когато съответната област започне да прави подобно проучване, ще ги потърсят.  

През 2013 година са направени замервания на национално ниво, по области, като е установено, че средната стойност на обемната активност на радон у нас е под 300 бекерела на кубичен метър. През 2021 и 2022 година са проведени подробни измервания на жилища в областите Благоевград, Сливен, Кюстендил и Силистра.

"Всеки, в чието жилище сме изследвали, получава протокол в неговото жилище конкретно колко е. Това, че в съседната къща стойностите са ниски, не означава, че във вашата къща стойностите няма да са високи."

Извън програмата човек може да поръча такива детектори от Центъра по радиобиология срещу сумата от 90 лева.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46