Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Искаме да се въведе принципът едно дете – едно дело"

Адвокат Карло Луканов: Най-големите жертви на родителските войни са децата

"Съдебната практика е като голям кораб – трудно завива"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Винаги най-големите жертви на родителските войни са децата. Родителите са изградени личности и повече разбират какво им се случва. Децата не разбират защо любимите им хора се карат помежду си, защо не могат да ги виждат от един момент нататък и страдат най-много."

Този коментар направи пред БНР адвокат Карло Луканов преди насрочените за днес два протеста на бащи заради убийството на Пейо Пеев.

Трябват законови промени. Искаме на първо място да се въведе презумпция за споделено родителство, защото това би изкарало много хора от родителските войни, подчерта Луканов в предаването "Преди всички". Според него е много важно неизпълнението на съдебните решения, както и бързината, с която се действа.

"Искаме да се въведе принципът едно дете – едно дело. Всичко да влиза в едно дело и то да не бъде приключвано, докато детето не стане на 18 години. Ако се наложи да се променя решението, да се отваря същото дело. Сега има ситуации, в които едни и същи хора водят помежду си 5-6 дела. Детето расте и то има нужда от много бърза реакция, за него времето върви по друг начин."

Чиста случайност е, че се получиха два протеста. Първият ще се влее във втория, обясни адвокатът преди планираните за тази вечер две прояви по един и същи повод. Единият протест е насрочен за 17.00 часа пред Министерството на правосъдието, а другият е планиран за 18.00 часа пред Министерския съвет.

Според него дискриминацията между майките и бащите тръгва от съдебната практика през 70-те години, от тълкувателно постановление, което е било много добро за времето си, но по думите му, "съдебната практика е като голям кораб – трудно завива".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия е на посещение в България

Генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам е на официално посещение в България по покана на президента Румен Радев. Визитата у нас е част от европейската обиколка на виетнамския лидер и се провежда в контекста на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете държави. Министри и представители..

публикувано на 23.10.25 в 04:46

Европейските лидери ще обсъдят финансовата подкрепа за Украйна

Ситуацията в Украйна, подкрепата за нея и европейската сигурност и отбрана ще бъдат във фокуса на вниманието на европейските лидери, които се събират днес в Брюксел. На заседанието ще присъства украинският президент Володимир Зеленски.  Фокусът ще бъде поставен върху финансовата подкрепа за Украйна, като се очаква лидерите да дадат политическо одобрение..

публикувано на 23.10.25 в 03:58

Пускат ретро автобус за празника на Сливен

В навечерието и навръх празника на Сливен – Димитровден, жителите и гостите на града ще могат да се повозят на ретро автобус от модела „Икарус“. Инициативата е на Сдружение „Исторически градски превози“ с подкрепата на Община Сливен. Освен носталгично преживяване, инициативата има и благотворителна цел. Идеята е да се предложи едно по-различно..

публикувано на 23.10.25 в 03:29
Американският президент Доналд Тръмп разговаря с медиите след обявяването на новите санкции срещу Русия

САЩ наложиха нови санкции върху Русия

Съединените щати обявиха нови санкции срещу Русия и нейните две най-големи петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". Целта на мерките е да бъда оказан натиск върху Москва, така че да се съгласи на преговори за мирно споразумение в Украйна.  "Почувствах, че вече е време. Чакахме дълго. Мислех, че ще се разберем преди Близкия изток. По време на война е..

обновено на 23.10.25 в 03:09
Николас Йоанидис

В Кипър ще има 2 нови центъра за нелегални мигранти

Два нови центъра за незаконни мигранти предстои да бъдат открити в Кипър. Председателството на страната на Съвета на ЕС от 1 януари догодина се ангажира с въвеждането на новия европейски регламент за връщане на граждани на трети страни. До края на годината ще бъде завършен центърът за незаконни мигранти, очакващи депортиране от Кипър, след..

публикувано на 23.10.25 в 02:28

Въвеждането на еврото беше тема на информационна среща в Нова Загора

Информационна среща във връзка с въвеждането на единната европейска валута в България се проведе в Нова Загора. Пред общинската администрация и кметовете на населени места бяха разяснени правилата, мерките и сроковете, свързани с прехода на страната към еврото. Това е поредната среща по темата организирана от Комисията за защита на..

публикувано на 23.10.25 в 01:32

До 16 000 евро помощи за засегнати от пожарите в Испания фермери и животновъди

Правителството в Испания ще изплати между 1500 и 16 000 евро директна помощ на фермери и животновъди, чиито стопанства са пострадали от горските пожари през лятото. Министърът на земеделието, рибарството и храните Луис Планас обяви, че средствата ще бъдат изплатени „без предварително заявление“ до края на годината. Очаква се безвъзмездната помощ..

публикувано на 23.10.25 в 01:16