Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпаднаха част от поправките във френския закон за имиграцията

Снимка: Facebook /Министерство на Външните Работи

Френският Конституционен съд отмени част от поправките в закона за имиграцията, които затягат условията за прием на мигранти. Текстът предизвика обществени протести във Франция.

Повече от една трета от поправките в закона за имиграцията отпаднаха след решението на френските конституционни съдии. От текста са премахнати спорните разпоредби, внесени от консерваторите, за затягане на условията за достъп до социални помощи и за събиране на семействата на имигрантите. Остават процедурите за експулсиране на престъпници и изискванията за зачитане на принципите на републиката за даване на жителство. 

Конституционният съд беше сезиран от президента Макрон и три парламентарни групи, след като получи подкрепа на крайнодесните депутати. Президентът настоява за бързото обнародване на текста.

Според френския вътрешен министър Жералд Дарманен законът в основната си част е одобрен и въвежда сериозни изисквания за интеграция на чужденците.

За лидера на националистите Жордан Бардела обаче законът е "мъртвороден". Той настоява за референдум за имиграцията. Левицата реагира с облекчение на отпадането на поправките, които бяха подкрепяни от крайната десница.     

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава националната кампания "Капачки за бъдеще"

Националната кампания на инициативата "Капачки за бъдеще", с която се закупува медицинска апаратура нужна за деца, продължава със събиране на капачки днес в София и в още пет града в страната. На площад "Батенберг" в столицата инициаторите очакват днас да съберат около 60 тона пластмаса, със средствата от които да се закупят мобилни..

публикувано на 27.04.25 в 12:07
Преди началото на учредителното събрание на

Корнелия Нинова: Да преборим паралелната държава, задкулисието и модела "ГЕРБ"

Бившият лидер на БСП Корнелия Нинова учредява днес новия си политически проект - партия "Непокорна България". Като основен мотив за създаването на новата формация Нинова посочи, необходимостта да се създаде алтернатива на управляващия модел: "Да преборим паралелната държава, задкулисието и модела "ГЕРБ", моделът "Борисов-Пеевски". Има нужда..

публикувано на 27.04.25 в 12:00

Какви промени трябва да бъдат направени в пенсионния модел, за да не го огънем и счупим критично?

Вдигането на пенсионната възраст е червената линия, която не бива да бъде прекрачвана. Това заяви пред БНР Димитър Манолов, КТ "Подкрепа", член на Надзорния съвет на НОИ, след като стана ясно, че в  6-месечен срок трябва да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Проект в НС: За 6 месеца да се разработи..

публикувано на 27.04.25 в 11:55
Антониу Коща

Председателят на Европейския съвет е на посещение у нас

На тридневно посещение в България пристига председателят на Европейския съвет Антониу Коща. За днес са планирани негови разговори с президента Румен Радев и с премиера Росен Желязков. В следващите дни Коща ще посети и оръжейния завод "Арсенал" в Казанлък, Тракийският университет в Стара Загора, а също и Пловдив и културния център..

публикувано на 27.04.25 в 11:51

Георги Георгиев: Имотната мафия е по-силна, отколкото си мислих, но не е по-силна от държавата

Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 27.04.25 в 11:47
Рейчъл Рийвс

Рейчъл Рийвс: Искам младите британци да могат да работят в Европа

В интервю за "Сънди таймс" британският министър на финансите Рейчъл Рийвс заявява, че иска младите британци да могат да работят в Европа. Рейчъл Рийвс се завърна от посещение в САЩ на фона на тревожни новини, пише вестникът. Митата на президента Тръмп, световната търговска война и предупрежденията за рецесия накараха Международния валутен..

публикувано на 27.04.25 в 11:31

Две жени са тежко ранени при атака с арбалет и огнестрелно оръжие в Лийдс

Във Великобритания е арестуван мъж, а полицейският отдел за борба с тероризма разследва нападение, при което две жени бяха сериозно ранени с арбалет и огнестрелно оръжие в град Лийдс. Трима души са били откарани в болница, включително предполагаемия нападател, съобщи Би Би Си. 38-годишен мъж, който се е самонаранил, е бил арестуван, а от..

публикувано на 27.04.25 в 11:22