Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арона Маскил за това как се развива бизнес политиката в Израел

2
Снимка: Pixabay

За хората, отишли не просто на екскурзия в чужбина е трудно да свикнат с местните порядки, с манталитета и навиците на чуждата страна. Още по-сложно е за фирмите, които искат да намерят пазари зад граница. Освен поне бегла представа за историята и географията на тази страна или регион, където смятат, че са открили пазарна ниша, непременно трябва да са наясно и с бизнес езика там. Не става въпрос за говоримият,  а за онези малки жестове, които показват дали преговорите вървят или боксуват. 

Например, делови партньор от Далечния Изток, никога не би казал „не“, но има начин да отклони предложението. Само трябва да знае зад кой израз или жест какво се крие. 

За това разказа в "Рано в неделя" родената в САЩ и живяла в Германия и Финландия Арона Маскил, съдружник на фирма, която помага на инвеститори, производители и дистрибутори да разберат манталитета и начина на мислене на чуждестранните си партньори.

"Израелските стартъпи и хайтек са на високо ниво, но като малка държава, вътрешният пазар е ограничен. Те се нуждаят от продажби и сделки в глобалния свят и най-вече в САЩ. За да имат успех, трябва да разбират логиката на мислене, както на партньорите си, така и на крайния потребител. Все едно какво произвежда дадена фирма и колко качествено е то, решаващи са взаимоотношенията между двете страни. 

За да се стигне до подписване на договор, всеки от бизнесмените трябва да знае какъв е механизмът за вземане на решения и за поемане на разумен риск в другата държава. Затова ние консултираме и чужденци, които искат да имат бизнес връзки с Израел, и местните хора, решили да излязат на международните пазари. 

Имахме случай, когато интересен стартъп  не успя да сключи важен за тях договор. Тяхната позиция бе "Всичко ще е наред: вече продаваме в Англия, какъв е проблемът да се сдобием и с клиент в САЩ". Като се започне от различието между британския от американския английски, но и за различната бизнес култура, сподели за "Хоризонт"  Арона Маскил.

"Сега, когато Израел е във война, повечето инвеститори в израелската икономика, изпаднаха в първоначален шок при нападението от Хамас. Част от тях пренасочиха инвестициите си в други страни. Други решиха да изчакат, за да видят как ще се развият събитията. Сравнително малцина, въпреки сложната ситуация в Близкия Изток, заложиха на това, че и при бойни действия израелската икономика е силна и продължиха да инвестират в нея, когато акциите на борсата бяха най-ниски и спечелиха не малко. 

Не става въпрос за непремерен риск, а за добро познаване на народопсихологията тук. Например, трудно може да обясниш на чужденец защо от Русия и от Украйна, след началото войната, самолетите бяха пълни с бежанци – жени, деца, но и мъже. А самолетите към Израел бяха препълнени с млади хора, които не бяха получили повиквателни, но зарязваха ученето, престижната работа, понякога и семейство в чужбина и идваха, за да защитават Отечеството - земята на прадедите си. Това е тяхното убежище от антисемитизма, където и по света да ги настигне, поясни още Максил.

Има ли кой да обясни тази народопсихология, например на съдиите в Хага, където ЮАР, които, под диктовката на Иран, се опитват да обвинят Израел в геноцид?

"Става дума за абсурдна ситуация, когато се опитват да обвинят жертвата, че защитавайки се е извършила престъпление. Мисля, че израелската защита, делово и професионално и на прекрасен английски, е представила позицията на Израел. 

Народът на Газа, не само след началото на войната, е жертва на индоктринация и на мизерия от страна на Хамас. Години наред са били възпитавани в Газа, а и не само в нея, да ненавиждат и убиват евреите. Не мисля ,че става въпрос на народопсихология. Дълги години двата народа са живели мирно. Хората от Газа се идвали на работа или на лечение в болниците на Израел, а израелците са ходили на пазар в Газа. Вярвам и се надявам, че нищо не е вечно. Войната ще свърши и нашата фирма, която сега има консултанти за страните от Европа, от Далечния Изток и за САЩ ,ще набира специалисти, които да помагат в бизнес преговори с арабски страни. Вярвам че, "Авраамовото споразумение" ще бъде разширено и ще се появяват нови, много интересни партньорства, смята още Арона Маскил.


Темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03