Министерството на земеделието съобщи, че стартира процеса по преобразуване на Изпълнителна агенция по горите в Държавна агенция по горите към Министерски съвет и това ще се случи в изпълнение на управленската програма на правителството за периода 2023-2024 година.
От агроведомството предупредиха, че очакват всички заинтересовани страни в 14-дневен срок да изпратят своите предложения за структурата и функциите на новата Държавна агенция по горите.
Този срок измина, но от министерството все още казват, че не са готови да говорят по темата.
Анелия Иванова, председател на Федерация "Земеделие и горско стопанство" в КТ „Подкрепа“, обясни пред БНР, че позицията на работещите в системата е категорично за изваждане на системата на горите, в случая Изпълнителна агенция по горите, шестте държавни горски предприятия и "Агролеспроект" в самостоятелна държавна агенция по горите, която да е на пряко подчинение на Министерски съвет.
Държавна агенция по горите имаше през 2009 година, припомни тя.
"Тогава настоявахме да се разреши т.нар. стопанска дейност на държавните горски и ловни стопанства, за да има по-спокойно финансиране на дейностите, изпълнявани от горските предприятия. Тази наша идея беше припозната от коалиционното споразумение на ПП-БСП-ИТН-ДБ. Те стартираха реформата в системата. Нашето настояване беше и Агенция по безопасност на храните също да излезе от обсега на Министерството на земеделието. Двете агенции бяха извадени като бюджет от министерството, но тогава ИТН спънаха процеса и не се извършиха необходимите промени в законодателството".
Основният проблем е извършването на политика в системата на горите, разясни Анелия Иванова в предаването "Преди всички".
"Основният аргумент за единна самостоятелна горска служба, подчинена на Министерски съвет, е политиката по управление и опазване на българските гори да се издигне във водещ приоритет и политическото вмешателство в работата на лесовъдите да бъде сведено до минимум".
Тя припомни за критично важното значение на горите при предотвратяване на климатичните промени. И посочи, че последните 15 години са показали, че в Министерството на земеделието горската политика се размива. За този период бюджетът на Агенцията по горите е намалял страшно много.
"Заплатите се задържат изключително ниски и има сериозно текучество.
Проблемът е къде ще отидат държавните горските предприятия. Те стопанисват и управляват огромен ресурс. Извършват публични функции.
С приемането на Закона за публичните предприятия през 2019 г. се прокрадва идеята за трансформиране на 6-те държавни горски предприятия в акционерни дружества, което ни навежда ни на мисълта, че отново се мисли за тяхната приватизация. Това са много сериозни наши опасения.
С реформата от 2011 г., когато ГЕРБ дойде на власт, бяха създадени тези държавни горски предприятия и има постепенно стабилизиране на системата. Направиха се инвестиции и в сграден фонд, и в техника. Единството на горската система досега доказа, че това е най-ефективният начин на управление. Това е категорична позиция на всички работещи в системата на горите. Основните заинтересовани страни, работещи в нея, сме готови на всичко, за да не допуснем това, което се случи преди 1999 година".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..