Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторът на "Нови басни" Стефан Стефанов: Басните ни карат да променим своето поведение към по-добро

Стефан Стефанов
Снимка: Иван Русланов

Стефан Стефанов познаваме като автор на книги като „Орисия“, „Край до край“, а преди време ни накара да погледнем към мрачната страна на човешката душа в психологическия трилър „Уендиго“. Стефан успешно ползва различни жанрове, за да ни покаже съвременния човек с неговите вътрешни конфликти.

Новата му книга се казва „Нови басни“ – сборник от поучителни истории, с универсални послания, в които всеки може да намери ценен урок. Стефанов е роден през 1986 в София, завършва „Журналистика“ в Университета за национално и световно стопанство. 

 „Аз мисля, че тези малки парченца мъдрост ги имаше и в „Уендиго“ също така, но те просто бяха разпръснати из цялата история. Нарекъл съм ги „Нови басни“, защото това са разкази, в които има поука. Аз много обичах басни като дете. Много харесвах и приказките на Оскар Уайлд, в които има много силен баснов елемент. В един момент стигнах до идеята, че имам подобни истории и искам да ги събера в една книга, която ще бъде в този дух, но ще съдържа истории, повлияни от нашето време", сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ Стефан Стефанов.

За това как се пише съвременна басня, Стефан Стефанов каза: „До голяма степен баснята има нещо общо със сатирата. Тя е вид сатира, за мен. Първите ми две книги бяха сатира, черна комедия. Басните при мен са завръщане към корените, но под някаква друга форма. Човек трябва да е наблюдателен и да има усет за обществото и за хората. За да посочи движещите сили на човека и на обществото, и техните недъзи. Баснята и сатирата, точно това правят“.

Героите в „Нови басни“ се изправят пред определени трудности, за да стигнат до поуката, която среща и читателя на страниците на книгата. 

„Много хора могат да припознаят обстановката или хора, които познават, може би дори и себе си в част от героите. 

Това е силата на баснята по принцип, тя поставя човека в обстановка, която той разбира. По този начин – съпоставяйки своите действия или бездействия, това му влияе на емоционално ниво – идеята на баснята е да ни накара да се замислим и да променим своето поведение към по-добро, допълни Стефан Стефанов. 

Още за „Нови басни“ на Стефан Стефанов, чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38