„Звуците на нощта“, така се нарича новата книга Румен Стоичков посветена на „Нощен хоризонт“ по случай 40-годишнината от основаването предаването. В нея той проследява безкрайността на общуването през своята 22-годишна отдаденост на нощния блок.
Журналистът не претендира за всеобхватност на случилото се в първите 33 години, които по свой начин описва в книгата. „Звуците на нощта“ включва интервюта, публикации, графици, документи, много снимки и проследява важни периоди от историята на радиото, като размирните времена през 1996 г. и протестите 2001 г.
В съдържанието на тази трудна за реализиране книга, Румен Стоичков представя и много от колегите си, с които е работил, будувал и които са станали част от живота му.
"Дълго време умувах как точно да подредя материалите в тази книга. От една страна исках да напиша своеобразна история на „Нощен хоризонт“, но от друга, непрекъснато ме съпровождаше усещането, че тя не може да бъде обективна. Защото това са предимно моите спомени и няма как да избягам от тях. Да, аз познавам доста от останалите водещи през годините, някои от тях са били гости в студиото, други участват с интервюта тук – записвани от сътрудници и репортери, които също имат своя принос да събера това богатство."
Така започва своята нова книга "Звуците на нощта" Румен Стоичков и допълни:
„Слушателската ни аудитория е пъстра, голяма, интелигентна, а всичко, което чува, е провокация за размисли, за съучастие, за подмолната работа на въображението, което не признава граници. То си извайва свои представи, свои образи, свои картини, благодарение на тази уникална магия от звуци.
Затова нарекох тази книга „Звуците на нощта“. Не претендирам за изчерпателност относно цялостната история на 40-годишното предаване, но 22 години бях част от него и го водих около 1300 пъти. Това е моят поглед и моите събрани спомени. То ме обогати и аз го обичам заради цялата му непредсказуемост и полезност."
"Радиото е 30 години от живота ми...Много пъти сънувам, че водя и се събуждам разтревожен, че закъснявам за ефир. Нещо, което не ми се е случвало никога.
Тук в радиото съм получил всичко, което съм поискал, приятели, работа, срещи, репортажи, сега продължавам да репортерствам чрез книгите си.
Радиото е моят втори дом, понякога си мисля, че ми е бил първи дом. Дал ми е всичко, съчетах в него - мечта, професия, уважение, награди, обич, каза в "Нощен Хоризонт" Румен Стоичков.
Представяне на изданието "Звуците на нощта" ще има на 12 февруари 2024 година в 17 часа в читалище "Славянска беседа", в София.
"Книгата я писах една година. Доста трудно и мъчително я писах, защото не бях писал точно такава книга, в моите 8 книги има предимно репортажи.
Идеята за книга дойде от нашата колежка в "Нощен Хоризонт" Мая Данчева.
"Изрових всичко от моите истории и записи от "Нощен Хоризонт", като в последствие се опитах хронологично да разкажа и за попадането ми в БНР изобщо. Не съм нощна птица и за мен беше голяма изненада, че впоследствие станах водещ на това предаване, допълни още Стоичков.
"Оказа се, че имам интервюта от рождените дни на предаването и на първите трима водещи на "Нощен Хоризонт" - Константин Тилев, Величко Конакчиев, Петър Пунчев, репортажи ми бяха правили тогава Радостина Билярска и Божана Безлова, спомни си още Румен Стоичков.
Румен Стоичков е завършил специалностите „Българска филология“ и „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а 30 годишната му професионална кариера като журналист преминава в БНР. За различните програми и предавания, предимно в „Хоризонт“, е сътворил повече от 2000 интервюта и репортажи, правени предимно в малки населени места, чиято история и съдба винаги го е вълнувала. Има към 350 публикации в периодичния печат, някои от които са намерили място в досегашните му книги. От 2008 до 2016 г. е главен редактор на детското списание „Аз съм българче“. Румен Стоичков е носител на Годишната награда на СБЖ през 2007 г., в раздел „радиожурналистика“ - за репортерско разследване. Печели Наградата на журито от Медийния фестивал в „Албена“ през 2005-та година, номинации в челната тройка и грамоти през 2016, 2017 и 2018-та година от конкурса „Валя Крушкина – журналистика за хората“ в категория „радио“, „Пазител на традициите 2015“ в категория „личност“ на А.Р.И.З, Втора награда за репортаж от Източните Родопи – в конкурс на Проект „Новото тракийско злато“/2012 г./, Националната награда „Златна кана“ на Фондация „Съкровищата на Панагирик“ – за цялостно журналистическо и литературно творчество/2015 г./, Победител Направление „За професионална и гражданска етика“, награда „Самуел Франсес“ в категория „радио“ за 2018 г. на Журналистическия конкурс на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България.
Румен Стоичков е дългогодишен водещ на предаването „Нощен хоризонт“, за което има към 1300 изяви пред микрофона му. Член е на СБЖ и е автор на книгите „Преди забравата“, „Из стръмнините на България“, „Някъде там“„ Сърце на длан“ „Ожадняла река“, „По билото на миналото“. „Полъх от дълбините“, „Броеница от гласове“, а „Звуците на нощта“ е неговата девета книга. Тя е своеобразна история на предаването „Нощен хоризонт“, което на 3 януари 2024 г. навърши 40 години от появата си в ефира на Българското национално радио.
В разговора ще чуете и репортажа на Мария Костова от връчването на Годишните награди на БНР - "Сирак Скитник" 2023 г.
"Сирак Скитник" - принос в развитието на БНР като обществена медия
Още по темата в звуковия файл.
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
Допускът до парламента ми бе отнет след едно блиц-интервю с Делян Пеевски през лятото на 2023 г., сподели журналистът Боби Ваклинов в интервю..
ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за..