Намираме се пред нови правила на сблъсъка между САЩ и Иран.
Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф и уточни, че за първи път в последните месеци има убити американски военни в атаки срещу бази на САЩ в региона на Близкия изток.
Той припомни, че през последните месеци, откакто започна войната в Газа, има около 185 атаки "срещу американските военни бази и интереси в региона":
"Да не забравяме, че хутите блокират световната търговия с действията си в Червено море. Проксита на Иран в Ирак и в Сирия продължават през тези месеци да атакуват американските интереси в региона, а това не може да се случи без заповеди от Иран, който ги финансира и въоръжава. Техеран ги използва във външната си и вътрешна политика, когато има проблеми със САЩ и въобще със Запада".
Според Мохамед Халаф в следващите 24 или 48 часа са възможни всички варианти в отговора на Джо Байдън, който е в много деликатна ситуация, защото критиките срещу него са и в Конгреса, и в Сената, а и Доналд Тръмп се включи с обвинение, че Байдън е слаб президент, "който бездейства при атаките на прокситата на Иран срещу американските интереси в Близкия изток".
"Иран стои зад всички атаки. Във войната в Газа, защото дава възможност на "Хамас" да атакува Израел. Иран стои зад дестабилизацията. Иран е виновен за въоръжените конфликти в Сирия, в Ирак, в Ливан, в Газа, в Йемен. ... Иран води война срещу целия свят в този момент".
Въпрос за 1 млн. долара е дали този път ударът няма да бъде насочен срещу военни бази и стратегически обекти вътре в Иран, а не срещу негови проксита, коментира журналистът и добави:
"Ако това се случи, това го искат американските политици и в Пентагона, накъде отива регионът на Близкия изток. Тук е въпросът, какво ще се случи в следващите 24-48 часа".
Мохамед Халаф изказа предположение, че този път САЩ ще отговори с разрушителен удар срещу Иран.
"Всичко зависи от отговора на САЩ срещу Иран и дали аятоласите искат да има такава разширена война в региона, това съвпада ли с техните интереси и с интересите на съюзниците на Иран - Китай и Русия. Това е въпросът. Какво ще правят тези световни фактори, за да убедят Техеран да прекрати тази разширена война и да спре да дава указания на прокситата му да престанат да атакуват и да дестабилизират региона".
Журналистът подчерта, че Израел не приема "Хамас" да остане на власт и настоява да предаде оръжието си:
"Вече има гаранции от държави в региона военните лидери на "Хамас" да бъдат евакуирани, като се споменава държавата Алжир, да отидат там, за да са по-далече от територията на Израел и палестинските територии в Близкия изток".
По думите на Халаф Израел ще продължава да води войната в Газа, докато не се увери напълно, че "Хамас" няма повече да бъде заплаха за сигурността на страната:
"Няма да позволят на "Хамас" да има повече оръжие. А кой ще управлява след това, никой не знае. Никой не знае какво ще се случи на следващия ден след спирането на тази война".
Израел е постигнал унищожаване само на 40% от капацитета и арсенала на "Хамас", подчерта журналистът и уточни, че все още има много тунели в Южна Газа, където се намират заложниците от Израел, "обградени от военните лидери на "Хамас" и затова израелците не могат да предприемат никакви действия срещу тях, защото така ще убият и собствените си граждани, които са в тези тунели":
"Това е дилемата пред Израел - дали да се откажат от техните граждани и да продължат да водят тази война, като унищожават тези тунели в южната част на Газа, или да чакат някакво решение от посредничеството, което се води - не само в Париж, имаше и в други европейски държави".
Това, което трябва да се постигне в близките дни, е "Хамас" да се съгласи да предаде оръжието си и военните лидери да напуснат територията, а какво ще направят Израел с тях, това ще се решава нататък, каза Халаф и подчерта, че всички карти са в ръцете на "Хамас" - ако искат да спасят народа на Газа, трябва да прекратят войната, израелците няма да спрат, защото се чувстват застрашени за сигурността си.
Интервюто на Снежана Иванова с Мохамед Халаф в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Френският президент Еманюел Макрон ще вземе участие днес във възпоменателните церемонии, с които страната ще отбележи 10 години от атаката срещу редакцията в Париж на сатиричното списание "Шарли ебдо", предава ДПА. От агенцията напомнят, че причина за атаката срещу изданието станаха публикувани от него карикатури на пророка Мохамед...
Предложението, свързано с вицепрезидента, може да е параван за останалите - проблематичните промени, свързани с вечната тайна . Това допусна пред БНР експертът в областта на достъпа до информацияадвокат Александър Кашъмоввъв връзка с предложенията в проекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация . В тях..
Технологиите с изкуствен интелект ще бъдат звездата на най-голямото в света международно изложение за потребителска електроника - Consumer Electronics Show, което се провежда в Лас Вегас. Официалното му откриване е днес. Освен изкуствения интелект, друга основна тема ще бъдат превозните средства без нужда от водач от всякакъв тип - освен..
В Кипър започва кандидатстването в единственото по рода си бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова. За 15-ти път най-добрите бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци ще получат наградите, предоставяни от благотворителната фондация на сър Стелиос Хаджи-Йоану, основателя на easyGroup и кипърец по произход...
С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..
Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..
Най-малко 53 са жертвите, a 62-ма са ранените от мощното земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер на дълбочина 10 км в Тибет - в град Шигаце, съобщиха властите в Китай. По данни на китайската държавна информационна агенция, има много вторични слаби трусове. Земетресението е разлюляло сгради в съседните държави Непал, Бутан и част от Индия, предаде..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..