Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ректорът на УНСС: Бройките за държавна поръчка и начинът на прием остават същите

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Управителният съвет на Съвета на ректорите се събира днес, за да обсъди предложението на правителството да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти (държавна поръчка) в държавните висши училища. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, съобщиха от правителствената пресслужба. 

Ще излезем с общо становище по темата, каза пред БНР ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Той допълни, че на срещата ще бъдат обсъдени и други проблеми, свързани с начина на финансиране на университетите и исканията към новия бюджет. Има по-голям потенциал за разговори с управляващите, смята той. 
Идеята за отпадане на таксите за студентите, учещи държавна поръчка, ректорът коментира:

"Почти всички ректори бяха на срещата в Министерския съвет, когато беше анонсирана идеята за отпадането на таксите. Всъщност те не отпадат, а се компенсират от държавния бюджет. Тази мярка е насочена повече към студентите, не толкова към университетите, с цел да се улесни достъпа до висше образование за социално слаби категории и хора, които нямат такива възможности за доходи". 

Мярката обхваща всички около 180 хил. студенти, които учат държавна поръчка, подчерта проф. Димитров. По думите му платеното обучение остава

"Няма голяма промяна за университетите. Дали те ще получат тези пари от студентите или от бюджета, горе-долу нещата са едни и същи", обясни той. 

Правителството явно разполага с такъв ресурс, има консенсус в управляващото мнозинство за подобен ход, отбеляза ректорът на УНСС в интервю за предаването "Преди всички". И добави:

"Ако тръгнем да търсим алтернативно използване на тези средства - те са около 120-150 млн. за компенсация, може би ще отидем в друга посока. По-добре е да търсим цялостно решение на въпроси, свързани с финансирането на висшето образование. Днес с това ще се занимава и Управителният съвет. Тези въпроси стоят, сега е моментът те да бъдат поставени. Към края на годината вече ще е късно, защото проектобюджетът е готов и трудно се правят промени в методиката и начина на планиране. Моето виждане е да търсим цялостно решение на тези проблеми, а това е една от мерките, която би могла да стимулира и достъпа на младите хора до висше образование, но обвързано с качеството на висшето образование".

Според него със сигурност има и друга алтернативна употреба на тези средства, но това е правителствена политика: 

"Нашето искане беше да се разглеждат комплексно нещата. Идеята е да се търсят допълнителни средства, а не да противопоставяме алтернативното използване на тези пари". 

По думите му бройките за държавна поръчка остават същите. В този смисъл си остава и същият начина на прием.

Матурата е по-универсален изпит, който предполага едно и също качество на кандидатите, коментира проф. Димитров. Според него ако всеки университет си прави свои изпити и оценки, системата съвсем може да бъде изкривена. Някои университети и специалности, където има по-голям наплив от кандидат-студенти, правят допълнителни изпити към матурата, което улеснява селекция, обясни той. По думите му обаче проблемът е, че преди са кандидатствали около 100 хил. души, а сега - 40 хил., а капацитетът на университетите е почти същият. 

За УНСС ректорът подчерта, че имат повече кандидат-студенти отколкото могат да приемат. Студентите, които искат да учат при нас, трябва да са спокойни, че имат добро развитие и почти 100% реализация, изтъкна той.

Интервюто на Спас Крайнин с проф. д-р Димитър Димитров в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голяма демонстрация в Атина срещу войната в Газа

Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..

публикувано на 21.05.25 в 21:55
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обяви, че е готов на "временно прекратяване на огъня“ в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..

публикувано на 21.05.25 в 21:22
Палестински деца бягат от израелски танк в бежанския лагер Дженин, на Западния бряг, 23 февруари 2025 г.

Редица страни от ЕС осъдиха действията на израелската армия спрямо дипломати на Западния бряг

ЕС и няколко европейски страни осъдиха действията на израелската армия заради предупредителни изстрели срещу дипломати в Западния бряг. Израел обяви, че дипломатите са се отклонили от одобрения маршрут на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин. Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама..

публикувано на 21.05.25 в 20:34

Полша е засякла подозрителен руски кораб в близост до кабел в Балтийско море

Полша е засякла подозрителна дейност от руски кораб от "сенчестия флот" в близост до кабел в Балтийско море. Кораб от така наречения руски "сенчест флот", обект на западни санкции, е извършил подозрителни маневри близо до електрически кабел, свързващ Полша и Швеция, заяви днес полският премиер Доналд Туск в социалната мрежа "Екс". "След..

публикувано на 21.05.25 в 19:59

Янка Такева получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Югозападния университет в Благоевград

На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..

публикувано на 21.05.25 в 19:33

ЕП с процедура за сваляне имунитетите на Никола Минчев и още 4 евродепутати по искане на властите в Белгия

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола съобщи, че е получила искане за сваляне на имунитета на 5-ма евродепутати, сред които и българският от "Обнови Европа" Никола Минчев.  "Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев Мецола направи съобщението не в началото на..

публикувано на 21.05.25 в 19:29

Александра Затова е носител на "Гран при" на конкурса "Гена Димитрова“

В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..

публикувано на 21.05.25 в 19:27