Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Шин Фейн" прогнозира скорошно обединяване на Ирландия

Мери Лу Макдоналд
Снимка: АФП

Лидерът на "Шин Фейн" Мери Лу Макдоналд заяви, че "обединена Ирландия е съвсем близо", след като лидерът на партията на националистите в Северна Ирландия е на път да поеме поста на първи министър на провинцията. 

Това става, след като Демократичната юнионистка партия обяви, че прекратява бойкота на работата на парламента и на правителството от преди близо две години в знак на протест срещу търговските споразумения за Брекзит и е готова да се върне към подялбата на властта. 

Мери Лу Макдоналд заяви, че очакваното възстановяване на подялбата на властта в резултат на сделката между Демократичната юнионистка партия и правителството на Обединеното кралство идва на фона на "историческо завъртане на колелото", което ще обедини остров Ирландия. 

"От историческа гледна точка това е на една ръка разстояние и е много вълнуващо нещо", отбеляза лидерът на "Шин Фейн". 

При едно положително развитие на събитията в Уестминстър днес и утре заместник-лидерът на "Шин Фейн" и лидер на партията в Северна Ирландия Мишел О’Нийл може да стане първи министър на изпълнителната власт на Стормонт до уикенда. 

"Това ще бъде момент от много голямо значение, не просто защото нямахме правителство толкова дълго, но защото ще бъде първият път, когато ще имаме първи министър от "Шин Фейн", първи министър националист", каза Макдоналд. 

По-рано лидерът на юнионистите сър Джефри Доналдсън, сигнализира края на двугодишната безизходица, когато след бурна на среща на 130-членния изпълнителен съвет на партията бе одобрена сделка за съживяване на подялбата на властта. Сделката ще премахне ограниченията върху движението на стоки в Обединеното кралство, каза Доналдсън.

"Това беше нашата основна ключова цел и вярвам, че това, което сме осигурили, представлява истинска промяна", каза Доналдсън и обеща "нулеви проверки, нулева митническа документация за стоки, движещи се в Обединеното кралство".

Юнионистите са за оставането на Северна Ирландия в Обединеното кралство и против обединението с Република Ирландия. Ако законодателството бъде одобрено в Камарата на общините в четвъртък, още в петък може да бъде свикан северноирландският парламент Стормонт, за да избере свой председател, а по-късно да бъде съставено правителство.

Подялбата на властта обаче означава, че при първи министър от "Шин Фейн", заместник-първият министър е от Демократичната юнионистка партия и тъй като това е съвместно управление, винаги е необходимо съгласието и на националистите, и на юнионистите по какъвто и да е въпрос в името на запазването на мира и стабилността, съгласно Споразумението от Разпети петък. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Професор Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”

Историкът проф. Иван Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”  Той е проучил вярванията на древните траки, валидни и днес.   "Най-актуално сигурно е вярата, увереността в бъдещето. За съжаление ние живеем в един такъв свят, който дава много малко надежди. Аз съм на тая възраст и съм уплашен, че мога да преживея две световни..

публикувано на 08.11.25 в 09:15
Три българки с концерт

Три българки с концерт "Есенна серенада" в Брюксел

Българо - белгийското сдружение за култура и изкуство "Орфей" организира концерт в Брюксел на 11 ноември . Есенната музикална вечер е вдъхновена от красотата и уюта на сезона и ще предложи на публиката завладяваща програма с класически и популярни произведения, носещи топлина и настроение. Специален гост от България ще бъде..

публикувано на 08.11.25 в 09:08

В Плевен продължава Празникът на пчелните продукти

В Плевен с европейска медена закуска продължава Празникът на пчелните продукти. В празника се включиха производители и любители на меда от цялата област. Инициативата се организира от Областния пчеларски съюз - Плевен и кооперация "Плевен Мед 2023“. Пчелари представят разнообразие от пчелен мед и пчелни продукти, натурална козметика и сладкарски изделия..

публикувано на 08.11.25 в 08:46

Рали "Пампорово“ се отменя

Предвиденото за днес рали "Пампорово“ се отменя. Отмяната на ралито е потвърдена официално от организатора, а причината е реакция на държавната агенция АПИ на основание писмо и проведени вследствие на него извънредни срещи на организационния комитет.  Писмото е от Европейския център за транспортни политики.  Организационният комитет поднася своите..

публикувано на 08.11.25 в 08:18

Продължава издирването на 20-годишната Стефани

Тази сутрин продължава издирването на 20-годишната Стефани, която е забелязана последно близо до резиденция "Бояна".  ПСС издирва изчезнало на Витоша младо момиче Всички пътеки в района отново ще бъдат обходени от планински спасители с кучета,  във високите части на Витоша е направен оглед с дронове.  Планинската спасителна служба призова..

публикувано на 08.11.25 в 07:43
Нощ на театрите

Предстои 13-та Нощ на театрите

На 15 ноември ще е 13-ата " Нощ на театрите" . По традиция, всяка трета събота от ноември в десетки държави в Европа театралното изкуство е в центъра на вниманието . Основното послание на българското издание тази година е " Нощният живот на театъра". 15 творци застанаха пред обектива на фотографа Драгомир Спасов , за да станат част от..

публикувано на 08.11.25 в 07:00
Д-р Адриан Попов

Д-р Адриан Попов: Какви са рисковите фактори за рак на простата и как да се предпазим?

По традиция през месец ноември се поставя акцент върху здравето на мъжете и профилактиката на заболяванията при тях, едно от които е ракът на простатат а.  Болница Токуда в София организира през ноември безплатни урологични прегледи за мъже. Прегледите ще включват ехография на цялата пикочно-полова система. За прегледите е необходимо да бъде..

публикувано на 08.11.25 в 06:45