Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо инсулинът в складовете не стига до аптеките?

Димитър Маринов: Не всички аптеки имат достъп до тези инсулини

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Забраната за износ на инсулин и детски антибиотици ще действа и през февруари, а причината е анализ на Министерството на здравеопазването за ситуацията с наличните количества от посочените лекарства в складовете на едро и в аптечната мрежа.

Проверени са над 400 аптеки, като във всяка трета от тях е установено забавяне и нередовни доставки на инсулини и техни аналози. В половината от тези аптеки не се зареждат редовно антибиотици за деца.

Анализът показва още, че през последните два месеца броят на предписаните опаковки инсулин надвишава броя на отпуснатите в аптеките, а изпълнението на рецептите за тях е 61%, посочват от МЗ. Подобно е съотношението при детските антибиотици.   

"Ние пряко нямаме отношение към лекарствоснабдяването, т.е. нито има някакви запазени количества за Фармацевтичния съюз, нито можем да направим нещо по-различно от това, което правят пациентите - да търсят лекарства по аптеките, където би трябвало да ги намират", каза пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той подчерта, че големият проблем е, че не всички аптеки имат равномерен и равноправен достъп до тези лекарствени продукти (инсулини) и затова не могат да изпълнят предписанията на своите пациенти

"От години, откакто е създадена системата СЕСПА, аптеките нямат достъп и това е законово забранено да виждат количествата или поне липсите на инсулини по определени складове, така че фармацевтът да може да открива къде има, за да осигури на своите пациенти", обясни Маринов.

Според него трябва да се търси вариант, при който, когато нещо е налично някъде на пазара в страната, да няма възможност определени търговци на едро да го задържат и да не го дават на аптеките, които да го предоставят на пациентите.  

"В момента така е направена системата, че имаме към 300 склада, а реално национално покритие имат едва няколко от тях. Всички останали са определени играчи, които се занимават с точно определени действия. Възможно е там да потъват или да се задържат определени количества. През тази система МЗ могат да видят, при ИАЛ са данните и те би трябвало да знаят. Но аптеките не могат да видят и ние от години искаме това да се отвори и да се вижда. Защото сега складовете казват, че нямат, но може и да има, аптеките няма как да видят това. ... Аптеките и складовете всеки ден подават данни за приход, разход и наличност. Ясно е къде е инсулинът. Трябва да се направи нормативна уредба, така че този, който има нужда от инсулин, да може да стига до него. Отдавна апелираме за това". 

Димитър Маринов посочи, че не става дума за липса на лекарствения продукт, който освен хора с диабет, го използват и хора, желаещи да свалят килограми от теглото си. 

Димитър Маринов /БГНЕС/

В предаването "Нещо повече" Надежда Люцканова, родител на дете с диабет, коментира, че практиката е аптеките, от които пациентите с диабет се снабдяват с инсулин, да се обаждат, когато получат медикамента, за да отидат и да си вземат количествата по рецепта:

"Аз имам три неусвоени рецепти на дъщеря ми, поради причината, че в няколко аптеки не откривах инсулин".

Интервюто на Людмила Железова и Елена Бейкова с Димитър Маринов и Надежда Люцканова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продъпжават разговорите за увеличение на заплатите в университетите

Разговорите със синдикатите и Съвета на ректорите за заплатите на академичния състав на държавните висши училища продължават, съобщи министърът на образованието Галин Цоков. Той обясни, че 39-е милиона лева ще бъдат разпределени за увеличението на възнагражденията, но все още липсват парите за промяна на заплатите от април тази година...

публикувано на 16.05.24 в 12:41

Токът поскъпва с по-малко от 30% от началото на юли

По-малко от 30% ще поскъпне тока за бита от 1-ви юли, съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в Министерството на енергетиката. "АЕЦ Козлодуй" е оттеглила ценовото предложение и след преизчисляване ще предложи по-ниско увеличение, уточни Малинов. "Булгаргаз" също предлага по-малко поскъпване на природния газ през..

публикувано на 16.05.24 в 12:18
Израелската система за противоракетна отбраната

Гърция предлага създаване на европейска ПВО

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е внесъл предложение за създаването на система за европейска противовъздушна отбрана по примера на израелския "Железен купол". Това съобщи той тази сутрин в интервю пред телевизия Скай. Гърция предлага създаване на европейска противовъздушна отбрана, заяви пред медиите премиерът Кириакос Мицотакис.Той..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Грант Шапс

Лондон: Западът да не се разсейва, а да помогне на Украйна

Новата офанзива на Русия в Украйна трябва да подейства като "сигнал за събуждане" за нациите, които са "разсеяни" от други конфликти, каза британският министър на отбраната Грант Шапс. Пред Скай нюз Грант Шапс изрази увереност, че Русия няма да превземе град Харков, но каза, че Обединеното кралство предвижда да се стигне и до такава ситуация..

публикувано на 16.05.24 в 11:57
Центърът за настаняване на мигранти в Харманли

Боряна Гидикова: Едва 43 непридружени деца са настанени в социалните услуги през 2023 г.

Откриването на "Сигурна зона за непридружени деца" в Регистрационно-приемателния център за бежанци в Харманли е празник , заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ. "Това ще бъде третата зона за непридружени деца в България. Днес откриваме такава в най-големия център за бежанци – този в Харманли. За нас това е..

публикувано на 16.05.24 в 11:56
Руслан Трад

Руслан Трад: Политическият живот в Словакия е токсичен, очакват се още такива събития

В следващите ден-два ще има още детайли около покушението срещу Роберт Фицо, които ще излязат наяве, ако словашкото правителство позволи да има видимо разследване. Засега има пасивна роля, което е изненадващо. Определено има противоречива информация. Това коментира Руслан Трад, анализатор към Атлантическия съвет на САЩ и основател на..

публикувано на 16.05.24 в 11:38

Утре сутрин теглят въпросите за матурата по БЕЛ измежду 4 млн. варианта

13 000 учители са ангажирани с матурите, каза служебният образователен министър Галин Цоков.  50 200 са учениците, които са зрелостници. Всичко е готово за провеждането на матурите. Изпитните въпроси за матурата по БЕЛ утре са 41 и ще се генерират утре сутрин измежду 390 000 варианта, ако се включи темата за "Есе“ или "Интерпретативно..

публикувано на 16.05.24 в 11:36